Zvezda napadala bez municije, PAO rutinski pobedio

U okviru 17. kola Evrolige u prepunoj “OAKA” areni košarkaši Panatinaikosa pobedili su Crvenu zvezdu rezultatom 82:65. Bila je ovo jedna ne toliko atraktivna utakmica za gledanje sa dosta čvrstim odbranama i velikim brojem promašaja.

Spor početak meča za oba tima

Čvrste odbrane na početku meča, nijedan tim ne dozvoljava lake poene. Gosti pokušavaju sa šutem za tri poena, ali bezuspešno. Nakon četiri uvodna minuta igre, rezultat je 7-4 u korist gostiju. Nastavljaju crveno-beli sa lošim izborom šuta što koriste domaći da dođu do preokreta, 8-7.

Obe ekipe većinu svojih poena ostvaruju pod košem. U poslednjih dva minuta konačno oba tima ubrzavaju igru te “Zeleni” dolaze do najveće prednosti od pet poena, 18-13. Do kraja prvog perioda igre nakon pogotka Nemanje Nedovića, razlika u korist domaćih je tri poena, 20-17. Matijas Lesor i Luka Mitrović su poenterski bili udarne igle svojih timova u prvoj četvrtini.

Dirigent Slukas i usamljeni Nedović

Sjajna energija Jaga dos Santosa na početku drugog perioda igre ali nije se ta energija “konvertovala” u poene. Dobro su košarkaši domaćeg sastava otvorili drugu četvrtinu pa nakon pogotka Džeriana Granta za tri i Mariusa Grigonisa za dva dolaze do najveće prednosti od šest poena, 27-21.

Uspevaju crveno-beli da se vrate pre svega, zaslugom Nemanje Nedovića kojim gosti prilaze na dva poena razlike 27-25. Dosta grešaka i jednih i drugih, veliki broj soliranja i loša selekcija šuta su razlog prilično neefikasnoj utakmici na tri minuta do kraja prvog poluvremena.

Pogotcima Kostasa Slukasa domaći dolaze do devet poena prednosti pred poslednjih 60 sekundi druge četvrtine, 38-29. Džoel Bolomboj je na “mišiće” smanjio prednost na konačnih 38-31 pred odlazak na odmor.

Predvodnici Panatinaikosa na poluvremenu su Džerian Grant sa osam poena i Matijasa Lesor sa sedam poena i tri skoka uz glavnog “dirigenta” napada Kostasa Slukasa koji je dodao pet poena, tri skoka i tri asistencije.

U redovima Crvene zvezde ubedljivo najbolji je bio Luka Mitrović sa 10 poena i pet skokova a pridružio mu se Nemanja Nedović sa devet poena.

Nijedna ekipa se nije izdvojila sjajnom igrom u prvom poluvremenu, u čvrstoj i defanzivnoj igri se bolje snalazi domaći tim.

Možda i presudni period utakmice

Sjajno otvaranje grčkog tima sa dve vezane trojke Slukasa i Grigonisa za prvu dvocifrenu prednost, 44-33. Bolomboj se na početku drugog poluvremena sam bori sa protivničkom timom i održava crveno-bele u igri. Solidna igra u odbrani gostiju ne pretvara se u poene u napadu što domaći koriste da malo konsoliduju svoju odbranu i zadrže svoju prednost. Nakon uvodnih pet minuta treće četvrtine rezultat je 50-44 za PAO.

Ponovo loš period u napadu crveno-belih koji koriste atinski “Zeleni” da se odmaknu ponovo na dvocifrenu prednost, 55-44. Paradoksalno zvuči, ali beogradskom timu fale poeni Miloša Teodosića. Uz to, treba dodati kako je na polovini četvrtine Luka Mitrović doživeo povredu kolena i morao je izaći sa parketa.

Kada je delovalo da se Zvezda preko inspirisanog Bolomboja ponovo približila protivniku, usledilo je nekoliko kardinalnih grešaka košarkaša gostujućeg tima. Pre svih, Marka Simonovića kome ništa nije išlo od ruke. Na kraju, 61-50 za Panatinaikos nakon 30 minuta košarke.

Jurenje razlike bez šuta jalov je posao

Početak četvrtog perioda igre više je obeležila nepreciznost oba tima nego dobre odbrane. Poenterski učinak četvrte deonice otvorilo je zakucavanje Kostasa Antetokunmpa nakon čega trener Janis Sferopulos traži tajmaut.

Nije urodio plodom taj tajmaut. Štaviše, Zvezda nikako da poveže redove te zato PAO održava prednost sigurnom uprkos i njihovoj lošijoj partiji večeras. Trojka Jaga dos Santosa za prilazak na osam razlike naterao je trenera domaćih Atamana da zatraži tajmaut.

Tri i po minuta pre kraja meča, nakon pogođenih bacanja Granta “Zeleni” dolaze do 12 poena prednosti i deluje da gosti iz Beograda nemaju načina da tu razliku smanje. Nakon zakucavanja Matijasa Lesora za najveću prednost od 16 poena razlike, 79-63, bilo je jasno da srpski klub nema više gotovo nikakvih šansi za povratak.

Pokušavali su košarkaši Crvene zvezde da nadoknade zaostatak tokom cele utakmice ali ih nije išao šut. Panatinaikos je koristio svoje šanse i održavao razliku koja je vremenom postajala sve veća i veća kako se bližio kraj utakmice. Na kraju, 82-65 za Panatinaikos.

Konstantinos Mitoglu sa 15 poena i pet skokova je na kraju bio najefikasniji igrač Panatinaikosa a pridružili su mu se Džerian Grant sa 14 i Matijas Lesor sa 13 poena.

Ubedljivo najbolji pojedinac u redovima crveno-belih bio je Džoel Bolomboj sa 15 poena kojima je pridodao pet skokova. Nemanja Nedović upisao je 15 poena a Jago dos Santos i Luka Mitrović upisali su po 12 poena.

Nije išlo ni jednima ni drugima ali Zvezda je morala bolje

Put u Atinu i nada da bi se mogao napraviti “brejk” protiv grčkog velikana ostao je samo nada. Panatinaikos je bio ekipa koja je koristila ono što joj protivnik pruža i dobrom zaštitom reketa obezbedili su svoju pobedu. Ovo je četvrta uzastopna pobeda “Zelenih” u elitnom evropskom takmičenju, ali i četvrtu uzastopnu pobedu nad Zvezdom.

Sa druge strane, Crvena zvezda je “zakazala” u napadu, a u nekoliko navrata i u odbrani. Na ovakvom nivou košarke to je neoprostivo i rezultat svega toga je još jedan poraz u utakmici u kojoj se moglo uraditi mnogo više.

Nakon ovog meča ekipa Panatinaikosa se nalazi na četvrtoj poziciji sa skorom 10-7. Naredne nedelje očekuju ih dva gostovanja u Španiji, prvo Baskoniji pa Valensiji. Pre toga, imaju obaveze u nacionalnom šampionatu gde će imati gostovanje ekipi Marusija.

Crvena zvezda se nakon ovog meča nalazi na 15. poziciji sa skorom 6-11. Naredne nedelje ih očekuje gostovanje u Istanbulu ekipi Fenerbahčea, pa nakon toga igraju “večiti derbi” sa Partizanom kao domaćini. Pre toga, imaju obaveze u regionalnoj ligi gde će ugostiti ekipu Igokee.