foto: KK Crvena zvezda/ X.com

Analiza spornih situacija: Sudije ispod svakog nivoa, Zvezda izvukla deblji kraj

“Give Me Control” detaljno se bavio kontroverznim sudijskim odlukama sa utakmice između Bajerna i Crvene zvezde, uključujući situaciju između Devina Bukera i Kodija Milera-Mekintajera, potencijalne korake Bajerna pri kraju produžetka, kao i prestup nakon slobodnog bacanja Filipa Petruševa.

U centru pažnje našao se faul dosuđen Kodiju Mileru-Mekintajeru na 16.9 sekundi pre kraja regularnog dela utakmice, kao i nedosuđeni koraci igračima Bajerna, Elijasu Herisu i Niku Vajler-Babu, na 20 sekundi pre kraja produžetka. Takođe, postavlja se pitanje da li je uopšte došlo do prestupa nakon Petruševljevog slobodnog bacanja 1.8 sekundi pre kraja meča.

Faul nad Milerom-Mekintajerom

Najviše pažnje izazvao je faul Milera-Mekintajera pri rezultatu 86:86. Jasno se vidi da Devin Buker gura Mekintajera s leđa, nakon čega ovaj instinktivno hvata Bukera dok pada iz ravnoteže. Sudija, međutim, ne prati akciju od početka, već vidi samo kraj situacije – Mekintajerovo hvatanje – i dosuđuje faul.

Prethodno je, u istoj akciji, Karsen Edvards izveo prodor i šut, a Petrušev je tom prilikom izašao iz svoje vertikalne cilindrične zone i nepropisno ušao u kontakt sa šuterom. Trebalo je da budu dosuđena dva slobodna bacanja za Edvardsa, a do faula Mekintajera ne bi ni došlo.

Obe ekipe imaju opravdane zamerke u ovoj sekvenci.

Koraci pre odlučujućeg koša

Prvo, Elijas Heris ne dolazi do legalnog zaustavljanja, pomera noge previše i trebalo je da mu se sude koraci. On zatim dodaje Vajler-Babu, koji je, s druge strane, reagovao u potpunosti u skladu s pravilima.

Vajler-Bab prima loptu na desnu nogu, levu koristi kao oslonac i ne pravi prekršaj. Međutim, pre dodavanja Bukeru, Petrušev je napravio faul – što je trebalo da zaustavi vreme i pre tog pasa.

Još jedan očigledan propust sudija desio se na 2:14 do kraja regularnog dela, kada Andreas Obst pod pritiskom Nemanje Nedovića menja stajnu nogugde su koraci takođe trebali da budu dosuđeni.

Prestup nakon slobodnog bacanja

Na 1.8 sekundi pre kraja, Petrušev je imao dodatno slobodno bacanje. Očekivano, pokušao je da ga namerno promaši. Sudije su prethodno upozorile igrače da ne ulaze prerano u reket.

Petrušev je potom kažnjen za raniji ulazak u reket, a lopta je dodeljena Bajernu. Međutim, problem je u tome što je teško proceniti da li je sudija zaista video prekršaj. Kamera sa zadnje strane otkriva da je Petrušev možda zaista prerano ušao, ali sudija prvo gleda noge, zatim pogledom sledi loptu, a tek onda donosi odluku — da li je to zaista video ili je samo nagađao?

Nadalje, nije jasno ni koga je tačno označio kao krivca – Petruševa, Nedovića, Kalinića?

Ostale sporne odluke

Tri bacanja za Nedovića — Obst je bio žrtva šuta Nedovića, koji blago izbacuje nogu unapred i stvara slučajni kontakt sa defanzivcem koji skače i ostaje vertikalan. Ovo je očigledna situacija u kojoj nije trebalo ništa svirati.

Nedosuđen faul na Lučiću — U još jednoj očigledno pogrešnoj odluci, Nikola Kalinić gura Vladimira Lučića s leđa. Kao i Bukerovo guranje Milera-Mekintajera, čovek se mora zapitati šta sudije Evrolige gledaju prilikom skokova kada ovakve očigledne situacije prođu nekažnjeno.

Nedosuđen faul na Bukeru — Ajzea Kenan se bukvalno zaleće u Bukera, nepropisno ga blokira i uzrokuje da ovaj izgubi loptu. Evroligaške sudije i dalje previše prate loptu, a premalo odbranu.

Buker je bio uključen i u niz drugih diskutabilnih sudijskih situacija.

Dosuđen faul na Bukeru — Na 2:46 do kraja produžetka, Petruševu je dosuđen faul, ali jako je teško igrati odbranu kada napadač „zaključa“ tvoju ruku tzv. „up-hook“ potezom. Bukeru je trebalo dosuditi faul u napadu za ovu nelegalnu radnju.

Nedosuđeni faulovi Bukera na Jagu i Giedratisu — Buker izbegava zvižduk sudija na 4:24 u trećoj četvrtini kada pravi faul u napadu na Rokasu Giedraitisu.

Još jedan nelegalan blok od strane Bukera desio se na 5:28 do kraja četvrte četvrtine, kada nepropisno (hedge-uje) izlazi na Jaga dos Santosa.

„Srećom“ po srpski tim, odmah nakon toga je ispravno sankcionisan za nelegalno postavljen blok na Petruševu.

Faul u napadu Petruševa — Na 1:15 do kraja četvrte četvrtine, Petrušev je ispravno sankcionisan za faul u napadu na postu – za istu situaciju u kojoj Buker prethodno nije bio kažnjen.

Nedosuđene tri sekunde Herisu — Elijas Heris ulazi u reket na 5:16 do kraja treće četvrtine.
Postavlja se i ostaje u reketu. Kada prima loptu na 5:11, već je proveo šest sekundi unutra i morao je biti sankcionisan.

U ovom meču bilo je i nedoslednosti u “charge-block” (faul u napadu / postavljanje) situacijama.

U trećoj četvrtini, na 6:46 do kraja, Johanes Fojtman dobija faul u napadu — Defanzivac, Džon Braun, uspešno je zauzeo pravilan defanzivni položaj van polukruga pre nego što je Fojtman krenuo u skok.

U četvrtoj četvrtini, na 8:02 do kraja, Kenan je ispravno sankcionisan za faul u napadu — nakon što se zaleteo u Lučića, koji je bio u legalnoj defanzivnoj poziciji.

Na 7:33 do kraja treće četvrtine dolazi do teške, ali pogrešno dosuđene “charge/block” situacije — Edvards se zaleće u Milera-Mekintajera, kome se svira faul odbrane.

Međutim, detaljnim pregledom vidi se da je defanzivac zauzeo pravilan položaj sa obe noge na parketu, licem okrenut ka napadaču. Miler-Mekintajer ostavlja levu nogu na mestu i pravilno pomera desnu nogu kako bi se pripremio za kontakt, koji dolazi u telo.

Zaštitni polukrug ovde nije relevantan jer se ovo pravilo primenjuje samo ako je napadač u vazduhu – što Edvards nije bio.

U ovoj utakmici bilo je mnogo spornih sudijskih odluka, iako su loše defanzivne reakcije i promašena slobodna bacanja takođe igrali veliku ulogu u konačnom rezultatu.