Rutinska pobeda Zvezde i zakazan duel sa Megom

Košarkaši Crvene zvezde su u drugom meču četvrtfinalne serije pobedili ekipu SC Derbija rezultatom 77:92. U dvorani “Morača” od samog početka meča igru je kontrolisao samo jedan tim, dok je drugi pokušavao da smanji ogroman zaostatak.

Sve funkcioniše od samog starta utakmice

Gosti su počeli odličnom serijom 6:0 ali se domaći sastav brzo konsolidovao. Sve do rezultata 10:16 za crveno-bele igrali su “Studenti” egal utakmicu a onda je krenuo jako loš period igre za crnogorski tim. Sjajna serija Zvezde donela je najvećih 12 razlike, 10:22. Do kraja deonice, preko iskusnih Nedovića, Mitrovića i Teodosića, Crvena zvezda dolazi do ubedljivih 12:29 nakon uvodnih deset minuta igre.

Posle skoro četiri meseca pauze, na parket se vratio i Nikola Topić, koji je pogodio šut za tri poena i upisao se u listu strelaca za svojih četiri minuta na terenu. Jago dos Santos igra svoju prvu utakmicu bez maske od povratka nakon povrede iz meča sa Makabijem.

Ne može nikako da povežu redove domaćini, pa na startu druge deonice gosti odlaze na najveću prednost od 21-og poena pogotkom Džavontea Smarta, 14:35. Odlična serija SC Derbija od sedam poena naterala je trenera gostiju Sferopulosa da zatraži tajmaut. Nije mnogo urodio plodom taj tajmaut jer nastavljaju domaćini sa presingom i sve bolje rešavaju napade, 25:38.

Taman kada je delovalo da se crnogorski tim vraća u igru, trojkama Nedovića i Jaga se srpski tim vraća na plus 20 dva minuta pre kraja poluvremena, 30:50. Do kraja poluvremena, gosti su uspeli da odu na najveću prednost u dosadašnjem toku meča, 34:57.

U redovima SC Derbija se u prvih 20 minuta igre najviše istakao Mateo Drežnjak sa devet poena kojima je dodao dve asistencije. Kod Crvene zvezde Nemanja Nedović je sa 13 poena najefikasniji, a Rokas Giedraitis sa 12 poena je bio odlična podrška.

Studenti pokušavaju da se vrate ali gosti odolevaju

Iako domaćini izgledaju mnogo bolje na početku drugog poluvremena, to nije dovoljno da se ogromna prednost gostiju drastično smanji. Nikola Pavlićević je jedini koji pogađa za “Studente” u ovom periodu igre, dok gosti ne deluju previše organizovano što se može opravdati velikom prednošću, samim tim i opuštenošću crveno-belih. Upravo je ta opuštenost gostujućeg sastava naterala trenera Janisa Sferopulosa da zatraži tajmaut.

Uz to, neodlučnost sudija u određenim situacijama na početku poluvremena dodatno je “ubila” tempo utakmice. Na tri minuta pred kraj treće deonice, Nemanja Nedović je svojom drugom nesportskom greškom završio meč i tako vrlo verovatno neplanirano povećao minutažu Topića i Smarta do kraja ovog duela. Treći period igre završen je rezultatom 54:78 u korist gostiju pa se može reći kako je utakmica praktično rešena.

Razigravaju se Trej Tomkins, Jago dos Santos, Nikola Topić… Za klub sa Malog Kalemegdana nedostatak otpora rivala itekako pomaže treneru gostiju da igrači koji nisu igrali ili su imali manju minutažu, dobiju istu. Uprkos svemu tome, Zvezda previše opušteno deluje na terenu i dopušta da “mic po mic” domaći sastav smanjuje razliku.

Skoro četiri minuta bez poena gostiju nisu obradovala Janisa Sferopulosa, ali ni njegova dva tajmauta nisu bila od velike koristi. Ipak, konačno je neko pogodio u redovima crveno-belih, a to je bio Jago dos Santos. Na kraju, konačan rezultat meča postavljen je nakon pogodka Zorana Vučeljića, 77:92.

Kod “Studenata”, najviše su se istakli Mateo Drežnjak ( 19p, 3sk, 4as ) i Nikola Pavlićević ( 13p, 2uk ) dok je u redovima crveno-belih najefikasniji bio Jago dos Santos ( 17p, 4as ). Doprinos pobedi dali su Nedović i Giedraitis koji su ostali na poenterskim učincima sa poluvremena, a dobru rolu je imao Trej Tomkins ( 11p, 5sk ) uz standardnog Džoela Bolomboja ( 7p, 5sk, 4as ).

Rutinska pobeda za smirivanje strasti od prošle nedelje

Za razliku od prvog meča kada je SC Derbi bio jako blizu iznenađenja, ovoga puta aktuelni vicešampion regionalne lige je relativno lako savladao jednu od najneugodnijih ekipa u ABA ligi. Ubedljiva pobeda, ali i raspoređena minutaža svakom igraču su sigurno dodatna doza samopouzdanja pred duel sa “Malim velikim klubom”.

No, ukoliko crveno-beli žele da ne prođu “kao bosi po trnju” u duelima sa Megom, moraće ozbiljno da podignu nivo igre svi u timu. Iako je prednost bila velika, prevelika ležernost košarkaša Crvene zvezde pred sam kraj duela sa SC Derbijem večeras mora biti alarm za uzbunu u stručnom štabu.