Retrospektiva prvog dana druge faze Mundobasketa: Srbiju bije kompleks od Italije, Crna Gora pokazala zube Amerikancima, Slovenci u četvrtfinalu

Došla je na red druga faza Mundobasketa, a naši urednici su vam pripremili još jednu retrospektivu dana, za slučaj da vam je nešto promaklo.

Srbija – Italija (86:88): Srbija ponovo izgubila od Azura u svlačionici

Drugi krug grupne faze na Mundobasketu otvorio je duel dva evropska rivala i reprezentacije od kojih se, u svim sportovima, pa tako i košarci uvek očekuje veliki rezultat. Selekcija Srbije koja je iz grupe B iznela maksimalan, stopostotan učinak u vidu tri pobede (Kina, Portoriko i Južni Sudan). Odnosno, sa druge strane, uvek neugodni i nikada otpisani tim Italije, sa trijumfima nad Angolom i Filipinima i porazom od Dominikanske Republike. U prethodnih par godina, nekoliko puta smo gledali okršaje Orlova i Azura i od 2021. godine i olimpijskih kvalifikacija u Beogradu, pobede po tradiciji idu u ruke zemlji pice, krivog tornja i malko više sreće u presudnim trenucima.

Uloga favorita, ako uzmemo u obzir stanje na semaforu i tabeli pred utakmicu, ponovo je pripala ekipi Svetislava Pešića. Međutim, slobodnije, dominantnije i ubedljivije, na samom početku, osećali su se protivnici. Iako su šutirali katastrofalno u grupnoj fazi, imali su nakon prve četvrtine 5/5 za tri poena. Spisu i Fontekio pokrenuli su napadačku produkciju Italijana, na koju se nadovezali Polonara i Meli, koševima spolja i iz reketa. Do kraja prve deonice, srpski reprezentativci su upornošću i fleksibilnom odbranom odgovorili na šutersku potentnost izabranika Đanmarka Poceka i sveli vođstvo rivala na četiri poena.

Druga četvrtina donela je mnogo veću ujednačenost, borbu na oba kraja terena i intenzitet vredan duela Srbije i Italije. Problem sa početka – rezonski i efikasan šut naših igrača uspeo je koliko – toliko da se konsoliduje i svede u normalu. Bogdan Bogdanović, kapiten i prva violina tima, nije ušao dobro u meč. Njegov zamenik, i po kapitenskoj i liderskoj funkciji, Nikola Milutinov, preuzeo je kormilo tima i snažnom i čvrstom igrom pod košem neutralisao Melija i Ričija. Agresivnost Avramovića uticala je na greške pri predaji lopte Spisua i Fontekija, te lake i brze poene košarkaša Srbije. Na asistenciju Partizanovog beka, u poslenjim sekundama prvog poluvremena, uz zvuk sirene, Bogdanović je pogodio trojku i najavio dobar nalet, ekipe, ali ne i ličnog izdanja.

U trećoj četvrtini, Srbija je odigrala znatno kvalitetnija i defanzivno i ofanzivno. Italijani su ušli u šutersku krizu, bez odgovora i rešenja na našu agresivnost i stabilnost pri prvoj liniji odbrane. Dugo su se držali na četiri poena u deonici, dok smo mi pametnom i smirenom igrom, sa dosta trčanja i pravovremenih pokušaja uvećavali razliku i prednost. Najveća strepnja bio je Bogdanov šut koji se nakon trojke u poslednjoj sekundi, sa kojom se završilo prvo poluvreme, samo statistički smanjivao i padao. Selektor je promenio čitavu petorku, čini se, uveo nepotrebnu disfunkciju u ekipu, koju su Azuri namirisali i iskoristili kao povoljan momenat za povratak. On se i dogodio krajem treće četvrtine; vezanim poenima Fontekija i Datomea i pred poslednjih deset minuta ušlo se sa vođstvom od tri koša prednosti za selekciju Srbije.

A onda potpuni pad: pristupa, koncetracije, svih postulata koji su nas doveli u situaciju da imamo +16 sredinom prethodne četvrtine. Italijani su ušli u mašinu, krenuli ponovo da pogađaju spolja, uveli nas u nervozu i problematičnu završnicu. Nismo uspeli da odgovorimo na njihov presing i ofanzivni potencijal, opet raspucavanjem Bogdanovića i nedovoljnom ispomoći ostalih saigrača. Jednostavno, ušli smo u ritam Pocekovih izabranika, skroz zaboravljajući način i vreme u kom smo vodili i zaista bili blizu pobede.

Na kraju, imali smo i šut za pobedu iz jedne čudne akcije Italijana; individualno je probao Fontekio (finiširao meč sa 30 poena), nije uspeo, lopta je stigla do Stefana Jovića, ali ni osam sekundi nije bilo dovoljno za pobedu. Kao ni prethodne tri utakmice koje smo izgubili, što na zvaničnim, što pripremnim duelima. Ostaje meč protiv Dominikanske Republike u nedelju, a pobeda je moranje.

Nemačka – Gruzija (100:73): Nemci nastavili furiozni niz

U prvom meču grupe K sastale su se Nemačka i Gruzija. Nemačka i Slovenija su u novu grupu došle sa tri pobede i za oba tima bi jedna pobeda značila prolazak dalje. Sa druge strane, Gruzija i Australija su imale pobedu manje i poraz više, te nisu imale pravo na grešku.

foto: FIBA

Gruzija je u prvu četvrtinu ušla nervozno. Pritisak i odlična odbrana Nemaca su uzeli maha, pa su već u prvih pet minuta došli do četiri izgubljene lopte. Nakon prvih deset minuta Nemačka je imala +6. Drugu deonicu Gruzija otvara bolje ali onda i greši sa ishitrenim šutevima, dok su Vagner i Timan precizni sa distance i brzo povećavaju prednost svog tima. U nastavku Gruzija na krilima Mamukelašvilija, koji postiže deset poena, dolazi do egala. Nakon dobre serije počinju opet da prave greške, pa na poluvreme ipak odlaze sa jednim posedom zaostatka.

Treću deonicu otvaraju lepim potezima Šengelije i Bitadzea ali onda sledi serija loših poteza. Prvo za tri promašuju Bitadze i Mekfaden, potom i Šengelija. Onda slede dve izgubljene lopte Bitadzea i tri promašaja Ratija Andonikašvilija i Nemačka opet ima dvocifrenu prednost. Gruzija još jednom uspeva da se vrati na tri poena zaostatka ali do kraja trećeg kvartala protivnik stiže do, ispostaviće se, nedostižnih +13. Do kraja meča, Nemačka je povećavala prednost za konačan rezultat 100:73.

Šest igrača pobedničkog tima došlo je do dvocifrenog broja poena. Najefikasniji među njima je bio Maodo Lo sa pefektnim šutem za tri poena 6/6. Denis Šruder je brojao do 16, a zabeležio je i sedam asistencija. Mortiz Vagner je imao odličan ol-araund meč sa 14 poena, šest skokova i pet asistencija. Andreas Obst je postigao 12, dok su Taiman i Tais ubacili po 11 poena.

Aleksander Mamukešvili je još jednom odigrao dobaar meč – 19 poena i četiri skoka. Goga Bitadze je brojao do 15, a Tornike Šengelija do 12.

Gruzija se ovom pobedom oprostila od borbe za prvaka sveta. Sa dve pobede i dva poraza, uz još jedan preostali meč, više nemaju šanse da prođu grupu.

Nemačka je ovom pobedom obezbedila prolazak dalje, sada imaju četiri pobede i u meču protiv selekcije Slovenije će odlučivati koji tim osvaja prvo mesto u grupi. U narednoj fazi takmičenja ih čekaju dve najbolje plasirane ekipe iz grupe koju čine Kanada, Španija, Brazil i Letonija.

SAD – Crna Gora (85:73): Crna Gora jes’ malena, al’ je časna i poštena

Crna Gora, zemlja od nepunih 600 hiljada stanovnika naspram “Amera”. Da, onih Amera. U igri zvanoj košarka. Ko bi rekao da će izabranici Boška Radovića odigrati danas ovako protiv najvećeg favorita ovog Mundobasketa, reprezentacije sačinjene od NBA igrača. Jeste Amerika pobedila 85:73, ali ovde je za Crnogorce konačan rezultat bio najmanje bitan, oni nisu imali šta da izgube.

foto: FIBA

Bolje je NBA ritam na startu prve četvrtine “legao” Crnoj Gori koja je povela sa 11:4. Reakciju su na drugoj strani pokazali Džoš Hart i Tajris Haliburton zahvaljujući kojima je selekcija SAD-a prvu četvrtinu završila sa samo pola koša prednosti. Drugu četvrtinu obeležilo je mnoštvo preokreta, ali nakon što izabranici Stiva Kera nisu adekvatno kaznili nesportsku i tehničku grešku, Marko Simonović je doneo svom nacionalnom timu plus jedan pred odlazak na poluvreme. 

Treći kvartal se igrao kao i prethodni, koš Crnogorci – koš Ameri, sve dok Haliburton nije pokazao ko je i šta je, te na taj način doneo svom timu šest poena prednosti. Kako je meč odmicao, tako je vođstvo SAD-a na krilima Entonija Edvardsa raslo, a kada je ono dostiglo plus deset, na minut i po pre kraja, postalo je jasno da će izabranici Boška Radovića zabeležiti poraz uprkos fantastičnom izdanju.

Najefikasniji igrač u sastavu SAD-a bio je Edvards sa 17 poena, dok se kod Crne Gore istakao Nikola Vučević sa 18.

SAD ostaje lider u grupi Jsa skorom 4-0, dok je reprezentacija Crne Gore zabeležila drugi poraz na Mundobasketu.

Naredni meč Crna Gora igra protiv reprezentacije Grčke, dok će SAD borbu za prvo mesto u grupi imati sa Litvanijom.

Španija – Letonija (69:74): Novi preokret nestvarnih Letonaca!

Verovatno svaki gledalac ovogodišnjeg Mundobasketa ima svog favorita, bilo da je to zemlja porekla ili selekcija za koju nastupa omiljeni igrač. Ipak, kada se navijačke strasti stave na stranu, teško je ne zavoleti ono što pružaju igrači Letonije na ovom Mundobasketu. Izabranici trenera Luke Bankija pokazali još jednom karakter, i nakon dvocifrenog zaostatka od -12 uspeli da preokrenu meč i odnesu zlata vrednu pobedu nad braniocem titule, Španijom!

Fenomenalno igra igrački skromna selekcija Letonije. U izuzetno teškoj grupi uspeli su da eliminišu po mnogima drugog favorita Svetskog prvenstva, Francusku, a da to nije bila slučajnost pokazali su danas. Sve to bez najboljeg igrača ekipe, košarkaša Bostona, Kristapsa Porzingisa, kao i bez kapitena Dairisa Bertansa koji je usled povrede završio svoje učešće na Mundobasketu tokom grupne faze.

Letonci imponuju samopouzdanjem, kretnje su im brze, tempo jak, a šut laboratorijski precizan, i kao takvi su bili veoma nezgodni za nešto stariju i sporiju ekipu Španije. Od početka utakmice nametnuli su svoj ritam i pik en rol akcijama i drajv end kik košarkom zadavali muke Špancima.

A princip-skoro uvek identičan. Pik en rol Žagarsa, Kuruca ili Zoriksa sa nekim od centara Letonije, ostatak petorke širi na liniji za 3 spremno čekajući da pripali. Pomenuti plejmejkeri se dižu na šut po izlasku iz pik en rola, ili brzo napadaju koš u slučaju da defanzivac izađe visoko da brani šut. Kada bi neko pomogao od španskih igrača, usledio bi pas spolja šuterima, pre svih Davisu Bertansu, što bi rezultiralo trojkom. Na skok bi se svom snagom ustremili Kuruc i Šmits, ukoliko nisu oni ti koji su tu trojku šutnili.

Ipak, u trećoj četvrtini uspeli su Španci da “uhvate” Letonce i malo smire tempo igre. Stigao je i umor igrače Letonije, budući da imaju dosta kratku rotaciju, pa je u finišu treće četvrtine stajalo 12 poena razlike za branioca titule.

I taman kada se učinilo da izabranici trenera Serđa Skariola polako preuzimaju kontrolu nad utakmicom, Letonci su skupili snagu i režirali još jedan preokret! Borbeni Rodions Kuruc sjajno je u par navrata izbio lopte iz ruku španskim igračima i otvorio kontra napad za sebe. Pritom, u nedostatku sajza, neretko je on bio taj koji je morao da se rve sa protivničkim centrima, Garubom i Hernangomezom, i taj posao je uradio sasvim pristojno. Nekoliko vrlo važnih poena postigao je i Grazulis, na koga su Španci pomalo zaboravili u nekoliko navrata na ziceru, što je on vešto koristio.

FOTO:FIBA

U finišu susreta malo poznati Kristers Zoriks sa nekoliko važnih, vezanih poena, možda i najbitnijih na meču, zapečatio je preokret Letonaca. Greška Daria Brizuele u finišu meča samo je potvrdila poraz Španaca.

U redovima Letonije najefikasniji bio je, očekivano, Davis Bertans sa 16 postignutih poena (3/7 trojke), a pratili su ga Rodions Kuruc sa 13 poena i 8 skokova, Andrejs Grazulis sa 11 poena, koliko su postigli i Rolands Šmits i Kristers Zoriks.

Kod Španaca, bolji od ostalih bili su Vili Hernangomez sa 14 poena, a po 11 su postigli Usman Garuba i Dario Brizuela.

Letonska bajka i dalje traje, te će u utakmici protiv Brazila tražiti prolaz u četvrtfinale, dok će Španci u okršaju sa Kanadom pokušati da nastave svoju misiju odbrane trofeja svetskog šampiona.

Dominikanska Republika – Portoriko (97:102): Džon Holand pomrsio konce svima u grupi

Iako je Dominikana ušla u duel kao, na papiru, kvalitetnija i superiornija ekipa, to se nije pokazalo ni na početku ni na kraju utakmice. Portoriko je startovao vrlo agresivno, željan da nametne tempo koji mu odgovara, prevashodno sa Votersovim izolacijama. Pripomogao mu je i Džordan Hauard, sličan profil košarkaša, takođe šuterski opasan sa distance. Sa druge strane, Karl Entoni Tauns je odradio svoj deo posla, ubacivao malteno sve do devet metara udaljenosti, ali se videli da “one man show” neće dati rezultat ukoliko se ne pojave saigrače, u oba pravca.

Tokom druge i početkom treće četvrtine Dominikana je kao zmija žabu davila rivala, postepeno, ali sa snažnim i jakim udarcima i naporom da završi posao što pre moguće. Stvarno je izgledalo da država pod američkim okriljem ne može da se suprotstavi Taunsu i ekipi. Međutim, upravo velika upornost, ali i iskustvo igranja kontinentalnih i planetarnih takmičenja, pomoglo je Portoriku da se vrati u momentum i povrati prednost.

Poslednji minuti utakmice doneli su rezultatsku klackalicu i popularnu jedan za jedan utakmicu. Tauns i Voters su se smenjivali u nadmudrivanjima i raspucavanjima, ali je Karl po svojoj konstituciji i vokaciji pokušavao dosta snagom a manje tehnikom da reši određene situacije. Portoriko, iako, istina, davno okončan period slavne generacije, itekako i sada ima tela i sposobnosti da odgovori i parira fizički dominantnijim rivalima. Tauns je promašio zakucavanje, Voters fantastičnim rolingom pogodio za plus 3, i u poslednjem napadu i tračku nade za ekipu Nestora Garsije, ponovo je as Minesota probao sam da reši napad i promašio. Portoriko je pobedio 102:97, sigurno na ogromno zaprepašćenje gledalaca i objektivnih posmatrača.

Verovatno svaki gledalac ovogodišnjeg Mundobasketa ima svog favorita, bilo da je to zemlja porekla ili selekcija za koju nastupa omiljeni igrač. Ipak, kada se navijačke strasti stave na stranu, teško je ne zavoleti ono što pružaju igrači Letonije na ovom Mundobasketu. Izabranici trenera Luke Bankija pokazali još jednom karakter, i nakon dvocifrenog zaostatka od -12 uspeli da preokrenu meč i odnesu zlata vrednu pobedu nad braniocem titule, Španijom!

Fenomenalno igra igrački skromna selekcija Letonije. U izuzetno teškoj grupi uspeli su da eliminišu po mnogima drugog favorita Svetskog prvenstva, Francusku, a da to nije bila slučajnost pokazali su danas. Sve to bez najboljeg igrača ekipe, košarkaša Bostona, Kristapsa Porzingisa, kao i bez kapitena Dairisa Bertansa koji je usled povrede završio svoje učešće na Mundobasketu tokom grupne faze.

Letonci imponuju samopouzdanjem, kretnje su im brze, tempo jak, a šut laboratorijski precizan, i kao takvi su bili veoma nezgodni za nešto stariju i sporiju ekipu Španije. Od početka utakmice nametnuli su svoj ritam i pik en rol akcijama i drajv end kik košarkom zadavali muke Špancima.

A princip-skoro uvek identičan. Pik en rol Žagarsa, Kuruca ili Zoriksa sa nekim od centara Letonije, ostatak petorke širi na liniji za 3 spremno čekajući da pripali. Pomenuti plejmejkeri se dižu na šut po izlasku iz pik en rola, ili brzo napadaju koš u slučaju da defanzivac izađe visoko da brani šut. Kada bi neko pomogao od španskih igrača, usledio bi pas spolja šuterima, pre svih Davisu Bertansu, što bi rezultiralo trojkom. Na skok bi se svom snagom ustremili Kuruc i Šmits, ukoliko nisu oni ti koji su tu trojku šutnili.

Ipak, u trećoj četvrtini uspeli su Španci da “uhvate” Letonce i malo smire tempo igre. Stigao je i umor igrače Letonije, budući da imaju dosta kratku rotaciju, pa je u finišu treće četvrtine stajalo 12 poena razlike za branioca titule.

I taman kada se učinilo da izabranici trenera Serđa Skariola polako preuzimaju kontrolu nad utakmicom, Letonci su skupili snagu i režirali još jedan preokret! Borbeni Rodions Kuruc sjajno je u par navrata izbio lopte iz ruku španskim igračima i otvorio kontra napad za sebe. Pritom, u nedostatku sajza, neretko je on bio taj koji je morao da se rve sa protivničkim centrima, Garubom i Hernangomezom, i taj posao je uradio sasvim pristojno. Nekoliko vrlo važnih poena postigao je i Grazulis, na koga su Španci pomalo zaboravili u nekoliko navrata na ziceru, što je on vešto koristio.

FOTO:FIBA

U finišu susreta malo poznati Kristers Zoriks sa nekoliko važnih, vezanih poena, možda i najbitnijih na meču, zapečatio je preokret Letonaca. Greška Daria Brizuele u finišu meča samo je potvrdila poraz Španaca.

U redovima Letonije najefikasniji bio je, očekivano, Davis Bertans sa 16 postignutih poena (3/7 trojke), a pratili su ga Rodions Kuruc sa 13 poena i 8 skokova, Andrejs Grazulis sa 11 poena, koliko su postigli i Rolands Šmits i Kristers Zoriks.

Kod Španaca, bolji od ostalih bili su Vili Hernangomez sa 14 poena, a po 11 su postigli Usman Garuba i Dario Brizuela.

Letonska bajka i dalje traje, te će u utakmici protiv Brazila tražiti prolaz u četvrtfinale, dok će Španci u okršaju sa Kanadom pokušati da nastave svoju misiju odbrane trofeja svetskog šampiona.

Slovenija – Australija (91:80) : Slovenija na krilima Majka Tobija ide u četvrtfinale

foto: FIBA

Pošto je Nemačka pobedom nad Gruzijom obezbedila plasman u narednu fazu takmičenja, ostalo je još jedno mesto za tim iz grupe K u četvrtfinalu. Slovenija bi pobedom obezbedila to mesto, dok bi Australija poremetila planove Slovencima i šansu za plasman tražila u poslednjem kolu.

Slovenija otvara meč serijom 5:0. U prvoj četvrtini ih služi šut za tri poena, pogađaju Dragić i Nikolić, a potom i Klemen Prepelič koji odmah po ulasku sa klupe pogađa step-bek trojku. Nakon prvih deset minuta stiču prednost od deset poena.

U drugoj četvrtini Australija igra nešto bolje ali i dalje ne može da sustigne protivnika. Slovenija u poslednjoj minuti prvog poluvremena ima +14 ali onda slede promašaji Luke Dončića i Alekseja Nikolića, dok sa druge strane Peti Mils pogađa za tri, a potom i polaganje i na odmor odlaze sa devet poena zaostatka.

U trećoj četvrtini tim Slovenije pravi greške i igraju možda i najlošiju četvrtinu u dosadašnjem delu takmičenja. Ipak, ni to nije bilo dovoljno da se protivnik vrati u meč u potpunosti. U poslednji kvartal Slovenija ulazi sa +4.

Iako su Australijanci uhvatili rezultatski priključak pred početak četvrte četvrtine, Slovenija do kraja utakmice nije imala problema. Horvat, Nikolić i Tobi su vratili devet poena prednosti i protivnik više nije dolazio u šansu da zapreti. Odličnu rolu u ovom delu meča je imao Jakob Čebašek, postigao je dve trojke, a zabeležio i dve ukradene lopte, te dodao dva poena sa slobodnih bacanja. Konačan rezulatat 91:80 je postavio Luka Dončić sa linije slobonih bacanja.

Ovaj meč je obeležila sjajna partija Majka Tobija. Zvezdin igrač je zabeležio dabl-dabl učinak – 18 poena i 12 skokova, te dodao i pet asistencija. Luka Dončić je opet bio dobar u svim segmentima igre. Uz 19 poena upisao je i sedam skokova i šest asistencija.

U Australiji je najraspoloženiji bio Džoš Gidi sa 25 poena.

Slovenija je pobedom obezdedila nastup u četvrtfinalu. Iako je grupa sa Australijom, Gruzijom i Nemačkom mogla biti itekako neprijatna, Slovenci su već nakon prve utakmice završili posao, bar kad je plasman dalje u pitanju. U nedelju nas očekuje meč protiv Nemačke i direktan okršaj za prvo mesto u grupi.

Litvanija – Grčka (92:67): Litvanija rutinirala Grke

Litvanija je, može se reći, sa pola gasa savladala Grčku sa 92:67, i obezbedila plasman u četvrtfinale Mundobasketa.

foto: FIBA

Početak utakmice pripao je Litvancima, koji su prepoznatljivo čvrstom odbranom nametnuli ritam i za tri minuta primili samo dva poena. Materijalizovali su to sa devet, ali je Grčka odgovorila krajem četvrtine i došla do izjednačenja. Činilo se da suGrci i bolji rival od tog momenta, bili blizu dvocifrenog plusa, da bi usledio novi nalet Litvanaca.

On se preneo i na treći kvartal. U njemu se na momenat igralo u serijama, dok Donatas Motiejunas nije pogodio trojku za plus šest pred četvrtu četvrtinu. Na isti način baltička ekipa otvorila je i četvrti deo igre i u tom momentu sa distance imala čak 10 od 15. Nastavili su u istom ritmu i u daljem toku duela, do kraja odbranom slomili otpor rivala i u mirnoj završnici obezbedili plasman među najboljih osam. 

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Rokas Jokubaitis sa 19 poena, a 18 je dodao Ignas Brazdeikis. U grčkom timu Tomas Vokap sa 21 i Đanulis Larencakis sa 17 poena bili su bolji od ostalih.

Litvanija će za prvo mesto u grupi odmeriti snage sa SAD u narednom kolu, dok će Grci igrati protiv Crne Gore.

Kanada – Brazil (65:69): Jago Dos Santos i Bruno Kaboklo nerešiva enigma za zbunjene Kanađane

Ostali su Brazilci bez lidera tima i najboljeg igrača, Raula Neta, usled teške povrede kolena tokom grupne faze, koja je svim njegovim saigračima izuzetno teško pala. U suzama su Brazilci ispratili izlazak Neta sa terena pomoću nosila, a njegov dres neizostavan je na klupi nacionalnog tima. Brazilci su u glas poručili da će se boriti i igrati za svog druga, i za sada ispunjavaju dato obećanje.

Iako autsajderi, iskoristili su smušenu igru Kanade, koja je, reklo bi se, itekako potcenila južnoameričku selekciju. Ovom pobedom Brazilci komplikuju situaciju u okviru novoformirane grupe K, te će u narednoj rundi mečevi Kanada-Španija i Brazil-Letonija direktno odlučivati o učesnicima četvrtfinala. Deluje da će biti velika šteta da bilo koje dve sjajne reprezentacije od ovih četiri napuste takmičenje, ali žreb je nemilosrdan, u čemu je i čar Svetskog šampionata.

Delovalo je da će posle dvocifrene prednost na poluvremenu Kanađani vrlo lako privesti utakmicu kraju, i da će ta razlika samo rasti. Brazil se borio, pokušavao strpljivom igrom da koristi propuste u odbrani protivnika, ali delovalo je da će teško uspeti ozbiljnije da ugrozi Kanadu, bez obzira što ni NBA zvezde “zemlje javorovog lista” nisu bile baš na optimalnom nivou igre. Usamljeno je delovao Bruno Kaboklo koji je praktično igrao sam tokom prvog dela igre, i pravio žestoke probleme Dvajtu Pauelu što u pik en rol igri, što u pik en pop otvaranjima. Kaboklo igra sjajan Mundobasket, te njegov potpis za tim Venecije, koji učestvuje u Evrokupu, deluje još čudnije…

FOTO:FIBA

Međutim, nisu Kanađani ubacili u viši stepen prenosa nakon nastavka. Propisno su se ispromašivali pre svih Beret, ali i Gildžs Alegzender, što su Brazilci koristili, i malo po malo topili prednost Kanađana. Santos i Kaboklo kupili su dosta ofanzivnih skokova i lakim zicerima pomogli svojoj ekipi da dvocifrenu razliku spusti na podnošljivih -7 pred ulazak u poslednju deonicu.

A tada se pojavio novi igrač Crvene Zvezde, Jago Dos Santos. Nije ga ništa htelo u prvom poluvremenu, ali je zato sve to vratio igrom u zadnjoj deonici, kada je u ključnim momentima delio asistencije Kaboklu, a onda i sam trojkom, pa potom i sa dva polaganja na prodoru u odlučujićim momentima utakmice zapečatio sudbinu Kanade.

Ovaj susret je pokazao da ni Kanada, koliko god delovala silno nakon grupne faze, nije nepobediva. Jaki jesu, kvaliteta imaju, ali u neizvesnim završnicama poput ove deluje da nemaju dovoljno iskustva, pribranosti i ideje kako utakmice da privedu kraju, barem na FIBA nivou. Ovo se videlo u samoj završnici, gde napadi Kanade za hvatanje priključka i izjednačenje nisu izgledali nimalo dobro. Dosta igrača prvi put igra za Kanadu u nokaut tipu takmičenja, pa je na treneru Đordiju Fernandezu da poradi na psihologiji svojih igrača. Itekako će im to biti potrebno protiv starih vukova kakvi su Španci.

U redovima Brazila istakli su se Bruno Kaboklo, sa dabl-dabl učinkom od 19 poena i 13 skokova, a vredi istaći i Gaja Santosa sa 10 poena, i Jaga Dos Santosa sa 8 poena i 10 uspešnih dodavanja.

U redovima Kanade, po običaju, najbolji je bio Šej Gildžs Alegzender sa 23 poena, ali uz ne baš najbolji šut iz igre (6/11 za dva i samo 2/7 za tri poena). Dvocifren je bio još samo Lu Dort, sa 17 postignutih poena, a potpuno su podbacili Ar Džej Beret (4 poena, 0/4 za dva, 1/4 za tri) i neprimetni Dilon Bruks (2 poena, bez pogotka iz igre iz 3 pokušaja)…

Letonija-Brazil. Španija-Kanada. Ulog-četvrtfinale. Ko ide dalje?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by ExactMetrics