Retrospektiva četvrtog dana: Sale nacionale i njegovi Kinezi idu kući, giganti obezbedili drugu fazu

Četvrti dan Mundobasketa doneo nam je osam novih utakmica, što svaki pravi ljubitelj košarke željno iščekuje. Naši urednici probali su da vam kroz današnju retrospektivu približe šta se to danas desilo širom Japana, Indonezije i Filipina.

Južni Sudan – Kina (89:69): Debitant se ne predaje, Aleksandar Đorđević pakuje kofere

Četvrti dan Mundobasketa, a drugi drugog kola, otvorili su dve reprezentacije potpuno suprotnih teritorijalnih, političkih, istorijskih, pa i sportskih gledišta. Selekcija Južnog Sudana kao debitant na Svetskim prvenstvima, odnosno reprezentacija Kine, koja će najverovatnije ponoviti rezultat sa prošlog šampionata – završiti turnir u grupi. Oba tima su na startu doživeli poraze, Južni Sudan u tesnom i vrlo neizvesnom dueu sa Portorikom, a Kina, u skroz drugačijoj utakmici protiv reprezentacija Srbije.

Dobro poznato lice domaćim navijačima, čovek koji je srpsku košarkšu obogatio i igračkim i trenerskim uspesima, pokušava da deo svog znanja i legata prenese i u Aziju. Aleksandar Saša Đorđević izvršio je nekoliko taktičkih izmena u odnosu na prvo kolo, zadao svojim igračima primenu zonske odbrane, koja se, protiv Portorika, ispostavila velikom boljkom afričkoj selekciji.

Ipak, Južni Sudan je od starta krenuo revolveraški obračun i nije popuštao na obaraču do samog kraja. Ukupno 15 trojki iz 27 pokušaja (56% realizacije) dovoljno govore o sigurnosti i moći napadačke postavke tima Rojala Ajvija, nekadašnjeg NBA igrača. Pomoćnik i još veće ime kako tamošnjeg sporta tako i najkvalitetnije košarkaške lige na svetu, je čuveni Luol Deng.

Njegov prezimenjak, Majok Deng, bio je samo jedan od petorice dvocifrenih košarkaša i predvdnika ofanzive na koš Kine, u prvom, i naročito drugom poluvremenu. Vredi spomenuti tandem: Karlik Džons – Keni Kuani, koji je zapalio teren i tribine u Manili svojim šutevima sa distance. Džons je i protiv Portorika imao sjajan učinak, ali je falila pomoć saigrača.

Kod Kine, takođe, treba reći, da je napad solidno funkcionisao. Međutim, selekcija Saše Đorđevića nije kadra da se raspucava sa ofanzivnom talentovanijim rivalom, uz pritom dosta deficita kada se radi o tranziciji i branjenju koša posle skoka. Kajl Anderson jeste imao znatno bolju partiju (realno teško da može gore od statističke i bukvalne nule protiv Srbije), ali je bio skoro bezopasan van reketa. Ostatak tima, prevashodno Rui Zao i Džu Ći, trudili su se da iskoriste svoje prednosti, dobar šut i visinu, ali je nedostajala konstanta njihovih poena i kreacije.

Na kraju, Južni Sudan je u četvrtoj četvrtini skroz opustio ruke i namestio nišanske sprave, te postigao 26 koševa i sa čak 20 razlike, skoro sigurno poslao Kinu kući. Da li će njenim putem, samo u drugom pravcu i afrička zemja, zavisiće od poslednjeg kola. Sudan ide na megdan Srbiji, a Kina Portoriku.

VENECUELA – ZELENORTSKA OSTRVA (75:81) – Gomeš- i Tavares za istorijsku pobedu Belih ajkula

Nakon što su u prvom kolu upisali poraz od favorizovane Gruzije, košarkaše Zelenortskih Ostrva je u drugom kolu očekivao prilično slabiji protivnik – Venecuela.

foto: FIBA

Južnoamerički tim je utakmicu otvorio na potpuno drugačiji način u odnosu na onu od pre dva dana protiv Slovenije. Dok su ekipi Aleksandra Sekulića “sipali” trojke, na prve poene iz igre protiv Belih ajkula čekali su četiri minuta. Drugi deo prve deonice bio je efikasniji, pa su se preko Zamore i Dejvida Kjubilana vratili u utakmicu.

U prvom delu druge četvrtine gledamo egal utakmicu ali onda Venecuela na krilima Čuria, Soha i Kolmenaresa ostvaruje osam poena prednosti. Prednost nastavlja rasti pa nakon prvih 20 minuta igre imaju +13.

Drugo poluvreme donosi bolju igru Zelenortskih ostrva. Dolaze do izjednačenja ali onda i posustaju, pa u poslednji kvartal ulaze sa sedam poena zaostatka.

Poslednjih deset minuta igraju mnogo bolje od protivnika i od -7 dolaze do pobede 75:81. Betinjo Gomeš je postigao 22 poena, Vil Tavares 20, a Ivan Almeida 18. Veliki doprinos pobedi dala je i prva zvezda tima. Iako se mučio sa efikasnošću u napadu i ostao na skromnih šest poena, od čega četiri sa linije slobodnih bacanja, Edi Tavares je uhvatio 14 skokova, podelio tri asistencije, a tome dodao i tri ukradene, te dve blokade.

U poslednjem kolu grupe F, Zelenortska Ostrva se sastaju sa neporaženom Slovenijom, dok Venecuelu očekuje duel protiv Gruzije.

Novi Zeland – Jordan (95:87): Majstorije Holis-Džefersona u maniru Kobija Brajanta nedovoljne za trijumf protiv “ol bleksa”

Sve je uradio Rondej Holis Džeferson što je bilo do njega da Jordan pobedi Novi Zeland. Borio se kao lav, efektno zakucavao, postizao poene iz svih pozicija i pogodio trojku uz faul nakon koje je Jordan obezbedio produžetak, ali nije vredelo. Novi Zeland je nakon produžetka uspeo da ostane pribraniji i smireniji, te je uspeo da odnese pobedu i šansu za prolaz u narednu fazu takmičenja tražiće protiv Grčke u sledećoj utakmici.

Selekcija iz Okeanije je sve vreme bila u vođstvu, neretko čak i dvocifrenom, a prvi među jednakima bio je Ajzea Lijafa, koji je postigao 23 poena. Pratili su ga Šej Ajli sa 15 poena i 10 asistencija, Fin Dilejni sa 14 poena i 7 skokova, Janik Vecel sa 13 poena i 6 skokova, te vremešni Ajzak Fotu sa 11 poena i 5 skokova.

Međutim, ni sjajni Lijafa ni timski nastrojeni Ajli nisu bili dovoljni da se Jordan savlada u regularnom delu. Za to se pobrinuo pre svih već pomenuti Rondej Holis Džeferson, koji je svojim bravurama naterao publiku u Manili da mu skandira “Kobi, Kobi, Kobi“. Holis Džeferson nosi broj 24, kao i legendarni košarkaš Los Anđeles Lejkersa, a njegovi pokreti na terenu takođe neodoljivo podsećaju na slavnog Brajanta.

foto: FIBA

Interesantan podatak sa ovog meča je taj da je selekcija Jordana na poluvremenu imala samo tri igrača koja su se upisala u listu strelaca. Holis Džeferson je postigao 19, Fredi Ibrahim 11, a Ahmet Duverioglu devet. Na kraju su ista tri igrača jedina bila dvocifrena, a samo još dvojica su uopšte postigli poene na meču. Holis Džeferson se zaustavio na 39 poena i 9 skokova, čime je nadmašio rekord Luke Dončića postavljen u meču protiv Venecuele. Fredi Ibrahim postigao je 22 poena uz 9 asistencija, a Duverioglu je meč završio sa dabl-dabl učinkom-19 poena i 10 skokova.

Novi Zeland je uz pomenute istaknute pojedince na ovom meču imao i 30 poena više sa klupe, što u mnogome objašnjava razliku u kvalitetu između ove dve reprezentacije.

Srbija – Portoriko (94:77): Od zvezda do trnja i obrnuto, druga pobeda za Srbiju na Mundobasketu

Nakon selekcije Kine, savladana je i reprezentacija Portorika, drugi put u razmaku od dve nedelje. Za razliku od pripremnog duela u Beogradu, gde je prednost išla i na +40, ostrvska zemlja je na Mundobasketu pružili znatno veći otpor. Iako smo ponovo krenuli sjajno u napadu i agresivnost bila na visokom nivou, tokom treće deonice koncetracija je posustala, pa samim tim se i značajno vođstvo smanjilo. Portorikanci su pogodili par vezanih trojki, međutim, u četvrtoj četvrtini, reprezentativci su digli gas i završili posao u drugom kolu grupne faze.

Ofanzivno celokupan utisak prevazilazi prosek. Prvih 20 minuta, skoro svaka akcija je imala i glavu i rep. Pokušavali smo od starta da napravimo višak i uglavnom dolazili do otvorenih pozicija za šut. Nikola Jović je sjajno koristio asistencije Stefana Jovića, dok su i Milutinov, odnosno Bogdanović dolazili do izražaja. Avramović je u drugom poluvremenu energetski disao za čitav tim, na kraju nezgodno doskočio, ali po prvim informacijama, reč je o lakšoj povredi i ukoliko bude potrebno, moći će da pomogne reprezentaciji protiv Južnog Sudana.

Defanzivno, konačni bilans nije najbolji, jer smo nakon 27, primili posle pauze, okruglo 50 koševa. Naravno, logično je bilo da se tonus smanji, ali upravo to treba da bude opomena za duele sa ozbiljnim i kvalitetnijim protivnicima, koji će i manje padove skupo naplatiti. Tremont Voters i Džordan Hauaurd nosili su tim Portorika i pravili najviše problema. Po rečima reprezentativaca, jasno je da se dogodio određen nedostatak želje i agresivnosti, međutim, svesni su svojih mogućnosti i kako kaže, sam Stefan Jović, samopouzdanja i motivacije za visoke domete.

U trećem, poslednjem kolu, reprezentacija Srbije igra protiv Južnog Sudana, za overu prvo mesta i prolaska dalje. Portoriko će juriti trijumf u utakmici sa Kinom.

Obala Slonovače – Iran (71:69): Tehnička greška prelomila

Obala Slonovače pobedila je Iran sa 71:69 u drugom kolu grupe G na današnjem okršaju Mundobasketa.

foto: FIBA

Afrička reprezentacija je odlično otvorila susret. Amadou Sidibe pokrenuo je svoj tim, koji je poveo 8:2 i nagovestio da će biti tvrd orah. Ali, Iran je preokrenuo i bolje priveo kraju prvu četvrtinu. Kasnije je ipak Obala Slonovače preuzela inicijativu. Tim koji sa klupe predvodi Dejan Prokić je imao izuzetan period sredinom druge četvrtine, da bi do kraja poluvremena Iran opet zapretio i smanio na minus dva.

Oporavila se Obala Slonovače od takve završnice, ali je usledio šok, kada je sa parketa iznet Bazoumana Kone. Ova situacija je sve pogodila, te je Prokićev sastav nije igrao toliko kvalitetno u nastavku. Usledila je neizvesna završnica i taman kada se činilo da je Iran bliži pobedi, Hakan Demir dobio je tehničku, šest sekundi pre kraja.

Solo Diabate pogodio je tri slobodna bacanja, na drugoj strani Benham Jakšali je promašio šut za pobedu i veliko slavlje Obale Slonovače moglo je da počne.

Najefikasniji kod pobednika bili su Nisre Zouzoua sa 17 i Maxence Dadiet i Amadou Sidibe sa po deset poena, dok su poraženi tim predvodili Benham Jakšali sa 19 i Mohhamad Amini sa 15 poena.

U narednom kolu, Iran igra protiv Španije, a Obala Slonovače protiv Brazila.

Gruzija – Slovenija (67:88) : Apsolutna dominacija Luke Dončića, Prepelič za tri i povreda Blažiča

Početak druge utakmice grupe F slutio je na još jednu apsolutnu dominaciju Luke Dončića.  Nakon prvih pet minuta utakmice rezultat je bio 10:2 za Sloveniju, a Luka je postigao sve poene svog tima. Zapažena je bila i rola u odbrani, gde je zabeležio dve ukradene lopte. Potom i u kontranapadu upošljava Zorana Dragića za njegove prve poene u utakmici. Protivnik se muči sa realizacijom i tek nakon šest minuta uspevaju da upišu poene iz igre – FG 0/10.

foto: FIBA

Seriju Slovenije selektor Zuros prekida tajmautom iz kojeg njegov tim izlazi motivisan i uspeva da smanji zaostatak na tri poena. Iako Aleksandar Sekulić uzvraća tajmautom, igrači Slovenije gube koncentraciju i Gruzija posle prvih deset minuta ima minimalnu prednost.

Druga deonica počinje trojkom Dončića, a sa druge strane uzvraća Mekfaden – pre toga šutira trojke 0/3.

U nastavku se Jaka Blažič i Bine Prepelič upisuju u strelce i Luka konačno dobija podršku saigrača. Boljem rezultatu Slovenije pridoneo je i ulazak Majka Tobija umesto Žige Dimeca.

U trenucima kada zvezda tima odmara, Slovenija preko razigranog Klemena Prepeliča uspeva da vrati osetniju razliku.  Zuros tajmautom pokušava da zaustavi nalet protivnika ali njegov tim nakon kratkog predaha ne uspeva da dođe do poena iz igre sve do kraja četvrtine. Za to vreme vraća se i Luka i prednost Slovenije raste na +12, dok on prvo poluvreme završava sa 19 poena.

Nakon odmora Slovenija otvara utakmicu odličnom defanzivnom igrom ali raspoloženi Mamukešvili uspeva da smanji zaostatak svog tima. Ipak, ubrzo dolazi u problem sa ličnim greškama i odlazi na klupu.

U duelu ispod koša dolazi do povrede dva igrača kada Toko Šengelija pada na leđa Jaki Blažiču. Jaka teren napušta uz pomoć članova medicinskog tima Slovenije i odlazi u svlačionu. Za sada nije poznat stepen povrede. Šengelija takođe izlazi iz igre ali ostaje na klupi. Dobra vest je da se u nastavku utakmice zvezda Gruzije vraća u igru.

Treću deonicu Slovenija završava trojkom Gregora Hrovata za +13, a u istom stilu počinje četvrtu. Šutersko raspoloženje se širi kroz ekipu, pa nakon dve trojke Hrovata, za tri pogađa i Klemen Prepelič. Šlag na tortu je bila step bek trojka Luke Dončića preko Goge Bitadzea za +22 i seriju 14:0.

Do kraja meča Slovenija održava dvocifrenu prednost, a u ritam ulazi Zoran Dragić koji na samom kraju utakmice vezuje osam poena. Ostalo je prostora i da zaigraju mladi, pa je tako selektor Sekulić dao šansu Gregoru Glasu. Upravo su Glasovi poeni iz zakucavanja postavili konačan rezultat utakmice – 67:88.

Luka Dončić je još jednom maestralnom igrom pokazao zašto je među prvim kandidatima za MVP trofej. Zabeležio je dabl-dabl sa 34 poena i 10 skokova, a tome je dodao i šest asistencija, te tri ukradene lopte.

Iako je ponovo glavni akter utakmice Luka Dončić, lepa vest za navijače Slovenije je odlična igra i ostatka tima. Klemen Prepelič je postigao 15 poena, Zoran Dragić 12 i Majk Tobi osam uz šest skokova.

Ostaje pitanje koliko je ozbiljna povreda Jake Blažiča i da li će Sekulić moći računati na njega u nastavku takmičenja. Ukoliko Jaka ne zaigra, biće to ogroman hendikep obzirom da je tim već oslabljen zbog povreda Čančara i Murića.

Kod protivnika jedini raspoložen igrač je bio Aleksander Mamukelašvili sa 21 poenom i sedam skokova.

Grčka – Sjedinjene Američke Države (81:109): Amerika nezaustavljivo do ubedljive pobede

Sa razlogom su Amerikanci okarakterisani kao prvi favoriti ovog Mundobasketa. Jedan deo javnosti pomalo potcenjivački gleda na ovaj sastav Amerike, iz razloga što u timu nisu najveće zvezde NBA lige, što ne znači da ovaj tim Amerike nije kadar da ispuni cilj. Protiv Grčke su rutinski zabeležili pobedu, utakmicu kontrolisali od samog početka, a ono što je zastrašujuće jeste činjenica da je utisak da se drim-tim nije pošteno ni zagrejao.

foto: FIBA

Niko od Amerikanaca nije igrao više od 21. minuta u igri, a to koliko je utakmica bila lagana za igrače trenera Stiva Kera govori i podatak da su svi igrači igrali i upisali se u listu strelaca. Uz sve to, stigli su i da se zabave i da publiku podignu na noge atraktivnim zakucavanjima, a Entoni Edvards stigao je i da odbrusi jednom navijaču sa tribina, koji je očito bio previše pričljiv za ukus mladog Minesotinog asa.

Najefikasiji u redovima Amerike bio je Ostin Rivs, koji polako ali sigurno izrasta u drugog igrača ekipe uz pomenutog Edvardsa. Rivs je postigao 15 poena, čemu je dodao 5 skokova i 6 asistencija. Pratili su ga Entoni Edvards i Džejlen Branson sa po 13 poena, s tim što se Edvards propisno ispromašivao i iz igre šutirao tek 4/11, dok je Branson bio perfektan (4/4 za dva, 1/1 za tri, i 2/2 sa linije penala). Dvocifren je bio, u limitiranim minutima, i as Milvokija, Bobi Portis sa 10 postignutih poena. Valja istaći i učinak Džoša Harta, koji je bio i najkorisniji igrač tima (indeks 23), sa 6 postignutih poena, 11 skokova i 5 asistencija i tako pokazao da je sve, samo ne obični posmatrač u ovom mladom timu Amerike.

U redovima Grčke vredni pomena bili su Jorgos Papajanis sa 17 postignutih poena, Nikos Rogkavopulos postigao je 14, a Tomas Vokap je uz 9 poena imao i 7 uspešnih dodavanja. Nedovoljno da se Amerikanci uspore…

Grčka je ravnopravan rival bila samo u prvoj četvrtini, koja se završila rezultatom 19:23. Potom su Amerikanci dodali gas, poslužio ih je i šut, a Grčka je još jednom ispoljila svoje napadačke boljke. Na odmor se otišlo sa +13 za Ameriku, da bi se u nastavku ta razlika uvećavala i došla u jednom trenutku i do 31 poen razlike…

Grčka će u narednoj utakmici protiv Novog Zelanda tražiti prolaz u narednu fazu, a utisak je da neće imati nimalo lak zadatak da savladaju četu trenera Pera Kamerona.

Brazil – Španija (96:78): Španija bolja u duelu Latinosa

Selekcija aktuelnog svetskog prvaka, Španija, savladala reprezentaciju Brazila u derbiju grupe H Svetskog prvenstva rezultatom 96:78.

foto: FIBA

Pre početka meča Karioke su napravie posvetu svom saigraču, Raulu Netu, koji se teško povredio na prošlom meču. Odlično su počeli i jedni i drugi ujednačena je igra bila. Onda su Španci “dodali gas” i klupa je odradila veliki posao. Mladi Alberto Diaz je pogodio tri trojke zahvaljujući čijim poenima se na poluvreme otišli sa osam poena prednosti za Crvenu furiju.

Ujednačena igra se videla u nastavku. Brazilci su pružili dobar otpor. Pogađali su trojke i držali su se oko šest poena razlike kroz veći deo treće četvrtine. Ipak to nij bilo dovoljno. Slomili su na kraju u potpunosti otpor Brazila u poslednoj četvrtini i na kraju trijumfovali više nego ubedljivo, iako nije delovalo da će tako biti.

Najbolji pojedinci na ovom derbi meču Svetskog prvenstva bio je Santi Aldama sa 15 poena, pratio ga je Vili Hernangomez sa 14, a Juan Nunjez je odigrao kompletnu partiju. Imao je 13 poena sedam skokova i pet asistencija. Najbolji u redovima Brazila bio je Bruno Kabaklo sa 15 poena i 11 skokova.

Poslednji meč grupne faze Mundobasketa, Španija će igrati sa Iranom dok će Brazil u direktnom meču za prolaz dalje igrati sa Obalom Slonovače.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Verified by ExactMetrics