Radonjić i PAO pokorili “Mali Kalemegdan”.

Ekipa Crvene zvezde MTS poražena je od grčkog Panatinaikosa u drugom kolu Evrolige.

Krajnji rezultat meča je bio 75:77 (24:18, 14:24, 18:15, 19:20). U narednim redovima potrudićemo se da vam dočaramo čitav duel i glavne razloge Zvezdinog poraza.

PRVA ČETVRTINA

Posle “porođajnih muka” i nekoliko grešaka na obe strane, Crvena zvezda je ušla u šuterski ritam. Bentil, Holand i Lazić su pogodili trojke i pokazali gostima šta ih očekuje u meču. Isti igrači su odigrali i nekoliko dobrih defanzivnih poseda koji su rezultirali izgubljenim loptama grčkog predstavnika (Derik Vilijams, Endru Endruz).

Ipak, iz te ogromne želje u odbrani, tim Vlade Jovanovića je rano ušao u bonus. To je iskoristio Panatinaikos i došao do laganih poena.
Ponovo smo videli izuzetno pokretljivu tranziciju Zvezde kao neku vrstu “trejdmarka” stratega crveno-belih.

Prvu četvrtinu obeležilo je i atraktivno zakucavanje Luke Mitrovića koji je odigrao maestralno u prvoj deonici. Bukvalno je radio sve na terenu; od zaštite koša, napada licem, kreiranjem nakon pika, do same završnice. Nekadašnji kapiten Zvezde završio je prvu deonicu sa pet poena i pet skokova.
Što se tiče rezultata posle deset minuta, on je iznosio 24:18 za domaćina.

DRUGA ČETVRTINA

Posle prve deonice koja je pripala Zvezdi, “Zeleni” su u drugoj odigrali mnogo bolje, pre svega u odbrani.
Iz tog segmenta su uspeli brzo da anuliraju vođstvo domaćeg tima. Zahvaljujući Endruzom napravili su seriju 9:2 i poveli u meču.

Najveći problem Zvezdi predstavljala je kreacija. Ni Ivanović ni Adams nisu mogli napraviti ozbiljniju razliku i sav napad se svodio na unutrašnju liniju. Kako u toj četvrtini tako i u čitavoj utakmici. U odbrani nismo videli puno od spoljnih igrača, pa su pomenuti Endruz i litvanac Grigonis iskorišćavali svaki propust.

Sa stastičkog aspekta, Zvezda je završila poluvreme sa sasvim dobrim brojkama i procentima. Bila je bolja u asistencijama, ukradenim loptama, imala manje izgubljenih. Panata je dosta bolje skakala i šutirala za tri poena. Neki šutevi su bili slabo branjeni (da ne kažem bili otvoreni), dok su neki bili plod individualnog kvaliteta košarkaša tima iz Atine.

Mitroviću se u drugoj deonici pridružio i Martin sa 6 poena. Sada su već postala učestala njegova uskakanja sa desne čeone linije i polaganja na levu suprotnu stranu.
Poluvreme je završeno vođstvom gostiju 38:42, prevashodno zbog druge četvrtine i skromnih 14 poena Zvezde.

TREĆA ČETVRTINA

Cela treća deonica odigrana je u egalu. Ni Zvezda ni Panatinaikos nisu stvorili veću prednost niti se rezultatski “odvojili”.
U redovima domaćina povukao je Ben Bentil sa svojih par minijatura pod košem. U “rovovskoj” borbi protiv Vilijamsa je dolazio do važnih poena, ali i skokova, što ofanzivnih što defanzivnih. Mitrović je posle jednog nedosuđenog faula ušao u raspravu sa sudijama koja je kulminirala tehničkom greškom.

Ponovo kao i u prethodne dve četvrtine videli smo malo od spoljne linije. Nikola Ivanović je u nekim momentima i uspevao da probije, ali je sve to bilo povremeno. Sama činjenica da Adams za 15 minuta nije uzeo ni jedan šut za tri dovoljno govori o njegovoj prisutnosti u napadu. Ogroman problem mu je predstavljao i prenos lopte, pa je bilo pitanje vremena kada će Ivanović preuzeti poziciju 1 u toku utakmice.
U redovima domaćina, zaigrao je i Raduljica, uspeo da izvuče poneki faul, koliko toliko zameni Martina i Bentila dok su bili na klupi.

Sa druge strane, istakli su se Ponitka i Gudaitis koji su svako na svoj način probijali do koša. Ponitka uglavnom iz kornera, dok je stameni centar uspevao da se nametne u reketu pa i ne čudi što je izveo sedam slobodnih bacanja. Grigonis je pogađa sa distance i uz Bentila bio najefikasniji posle 30 minuta košarke.

Kao što sam i rekao, gledali smo četvrtinu bez velikih prednosti pa je tako i bilo na kraju – 57:56 u korist gostiju.

ČETVRTA ČETVRTINA

Kako su tri četvrtine bile odigrane u neizvesnosti i rezultatskim klackalicama, ništa manje nismo videli ni u poslednjih deset minuta.

Ako bih morao da opišem poslednju četvrtinu određenim izrazom, on bi bio sunovrat.
Crvena zvezda je uspela da se na startu ove deonice nametne i iskoristi dobre minute Martina i Bentila. Uspela je i da se u odbrani stabilizuje i sačuva par poseda. Ali je opet osnovni problem bila kreacija. Dok su košarkaši Panate imali raspoložen dvojac u vidu Ponitka – Grigonis, tim Vlade Jovanovića je sve rešavao spuštanjem lopte u reket. Holand i Dobrić su pokušavali da malo rasterete visoke igrače, ali su njihovi pokušaji uglavnom bili neuspešni. Džon je imao neke nerezonske šuteve, bukvalno je uzimao svaku loptu po prijemu što je u ovakvoj utakmici na mali broj poena pogubno. Zato ga je često Jovanović vadio posle takvih poteza kako bi ugasio požar dok je on još u nastajanju.

Kada govorimo o konrektno poslednoj četvrtini, Crvena zvezda je dobila jedan poen od svojih bekova. Jedan poen. Samo je Branko Lazić postigao jednu trojku što je bilo sve od igrača koji ne igraju poziciju 5 u toj deonici.

Da stvar bude gora, domaćin je imao i plus pet, dva minuta pre kraja. Ben Bentil je pogodio oba slobodna bacanja za tada velikih 73:68. Od tog momenta do kraja utakmice Zvezda je dala još samo dva, a Panatinaikos devet poena.

Na kraju, Dejan Radonjić je uspeo da odnese pobedu nad mlađim kolegom rezultatom 75:77.
Da li je ova rečenica mogla biti suprotna? Mogla je ali nije, zašto? U zaključku.

izvor: YouTube/EUROLEAGUE BASKETBALL

ZAKLJUČAK

Crvena zvezda je ovaj meč lako mogla dobiti. Delili su je određeni momenti više u napadu nego u odbrani i nedostatak iskustva pojednih igrača. Kada pričam o iskustvu ni Bentil ni Martin ni Holand nisu navikli da oni budu ti koji će preuzimati odgovornost u poslednjim trenucima meča. Njihove uloge su prethodnih godina bile podređene timu, dok su u mečevima na startu sezone oni bili ti koji su donosili prevagu.

Falila je fluidnost u napadu. Cela utakmica je protekla bez prave kreacije i rešenja spolja. Kao glavni krivac poraza na društvenim mrežama ističe se Nikola Ivanović. Crnogorski reprezentativac je imao nekoliko “amaterskih” grešaka u odlučujućim momentima koje možemo prepisati padu koncetracije, ali i nesnalaženju u ulozi koja mu je poverena.
Danas je Crvena zvezda ozvaničila Luku Vildozu, dok se sa nestrpljenjem očekuje povratak Nemanje Nedovića. Kakva će biti sudbina Adamsa i Ivanovića, pokazaće vreme ispred nas.

Meč su obeležile i sudije i poprilično diskutabilan nivo suđenja. Naravno, ne treba se posle poraza vaditi na sudije niti bi u to slučaju ovog meča bio glavni razlog, ali je sigurno uticalo da se igrači unervoze.
Kako god bilo, trojac iz Pionira će pamtiti navijači i to sigurno ne po lepom.

Za kraj, Zvezda u narednom kolu gostuje ekipi Baskonije, dok će Panatinaikos pokušati da nastavi pobednički niz i savlada nezgodnu Albu.