Mart 2023. godine doneo je ono o čemu se već godinu dana spekulisalo. Klub je prekinuo saradnju sa šefom stručnog štaba, Juricom Golemcom.
Normalno je da trener snosi deo odgovornosti, ali pre nego što svu krivicu usmerimo na jednog čoveka, potrebno je postaviti par logičnih pitanja.
Da li se četiri godine lošeg rada mogu pripisati samo jednom čoveku? Ako je odgovor da, zašto se čekalo toliko dugo za prekid saradnje i zašto je saradnja prekinuta tek nakon što su propuštene šanse za plej-of Evrokupa? Ako je ipak odgovor ne, zašto se niko drugi nije našao na udaru kritika?
Hajdemo ispočetka.
Kada je vlasnik Atlantic grupe, Emil Tedeschi, odlučio da svoju moć udruži sa slovenačkim Petrolom, mislili smo da na scenu stupa dvoglavi zmaj spreman da pomrsi račune kako u regionalnoj ligi, tako i na evropskoj sceni.
Moćni vlasnici i darežljivi sponzori podstakli su novinare da novi projekat predstave kao, ne samo spas za dva posrnula tima, nego priliku da se Evroliga vrati u Ljubljanu.
Ipak, kako kaže jedna izreka – tresla se gora, rodio se miš.
Ispostavilo se da je projekat Cedevita Olimpija mnogo daleko od vrha košarke Starog kontinenta.
Stvari su loše krenule po tim iz Ljubljane, pa su već tokom prve sezone morali da menjaju trenera. Slavena Rimca je već u januaru zamenio Jurica Golemac.
Novi trener nije imao priliku da se bori za trofeje, sa obzirom na to da je sezona 2019/20 prekinuta usled širenja pandemije Kovid 19.
Na početku naredne sezone, osvojen je prvi trofej. U finalu slovenačkog Superkupa, savladana je Krka. Kasnije je osvojeno je i domaće prvenstvo. Uspeh u regionalnoj ligi i Evrokupu je ipak izostao, obzirom da Golemčeva ekipa nije uspela da izbori doigravanje.
TRAČAK NADE I IZOSTANAK SREĆE
Godinu kasnije, ekipa se domogla plej-ofa ABA lige, a stigli su i do četvrtfinala drugog najboljeg kontinentalnog takmičenja. Nakon što su u osmini finala Evrokupa ubedljivo savladali Turk Telekom, Zmajeve je u narednoj rundi čekao Partizanov dželat, ekipa Burse.
Tim koji sa klupe predvodi Dušan Alimpijević bio je poguban i po Ljubljančane. U neizvesnoj završnici Cedevita Olimpija je bila na korak do polufinala. Ferel je pogodio za dva poena minusa, a zatim su imali šansu i za pobedu. Džejkob Pulen je bio precizan, ali je slavlje ekspresno prekinuto, sa obzirom na to da je pregledanje snimka pokazalo da je šut upućen nakon isteka vremena.
POVREDE, POVREDE I JOŠ MNOGO POVREDA
Sezona 2022/23 ABA lige otvorena je u dobrom ritmu. Do početka 2023. godine zabeleženo je devet pobeda, među kojima je i ona nad Partizanom. Sa druge strane, situacija u Evrokupu nije bila sjajna.
Nakon šest vezanih poraza, bilo je jasno da će četa Jurice Golemca imati težak posao da još jednom dođe do doigravanja. Usledile su dve pobede, ali i opet serija poraza koja je rezultirala poslednjim mestom u grupi.
Golemac na samom početku sezone nije mogao da računa na igrača koji je trebalo da bude nosilac igre, Zorana Dragića. Umesto njega, stigla je zamena, američki bek Aron Herison. Ipak, Amerikanac se nije snašao u novoj sredini, pa je ugovor raskinut mesec dana pre povratka Dragića.
Prvu utakmicu u sezoni, Slovenac je odigrao protiv Lietkabelisa, kada je ekipa već imala pet vezanih poraza u Evrokupu. Sa Dragićem na parketu ubedljivo je savladan Ulm, a potom je usledio tesan poraz protiv Breše i nova povreda koja će igrača odvojiti od parketa do februara.
Iako svesni ozbiljnosti povrede i dužine perioda oporavka u Ljubljani nisu tražili zamenu.
Zbog zdravstvenih problema, dugo je van parketa bila još jedna Golemčeva uzdanica, Karlo Matković. Talentovani hrvatski centar je u Evrokupu zabeležio svega osam nastupa.
Uz dva izuzetno važna igrača, povrede su mučile i Radovanovića, Gnjidića, Radovića, Kosija i Habata, a mečeve su propustali i Mulalić, Jeremić, dok su trenutno van tima Alibegović i kapiten Murić.
Sve povrede su značajno skratile rotaciju, otežale treniranje ali i uporno kvarile bilo kakve planove za nove uspehe.
VREME ZA RASTANKE
Kada su šanse za nastavak sezone u Evrokupu izgubljene, klub je odlučio da raskine saradnju sa trenerom. Pre toga, pomalo ispod radara, prošao je odlazak sportskog direktora.
Sani Bečirovič je odlučio da napusti Zmajeve na dva meseca do kraja sezone.
Iza njih će ostati četiri relativno neuspešne godine. Kupovi ili domaća prvenstva, utešna su nagrada za timove koji ne mogu da ostvare svoj pravi cilj, trofej ABA lige ili Evrokupa.
Cedevita Olimpija je imala zavidne šanse u ovogodišnjem Evrokupu, sa obzirom na to da su najbolji timovi iz prethodne sezone napustili takmičenje. No, klub je odlučio da se kocka.
Trener i igrači su ostali prepušteni sebi i (ne)sreći. Svaka utakmica zavisila je od liste povređenih igrača, a kako je sezona odmicala, lista je postajala sve duža.
PROČITAJTE NAJNOVIJE NA PORTALU:
Ostaje pitanje, zašto pored svih problema sa kojima su se trener i igrači suočili, nismo videli reakciju kluba?
Razočaravajući rezultat u Evrokupu, koji ove godine ne može da se pohvali preteranim brojem kvalitetnih timova, odlična je slika stanja u klubu.
Obezbeđen plej-of ABA lige je možda i jedina svetla tačka sezone. Ipak, sve ukazuje na to da Cedevita Olimpija nema ni kvalitet, niti ambicije za borbu sa najboljim ekipama regionalne lige.