Profesor Aleksandar Nikolić rođen je 28. oktobra 1924. godine u Sarajevu, ali se još kao dete sa porodicom preselio u Beograd. Bio je profesor na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta u Beogradu i odatle je nastao taj nadimak.
Tokom igračke karijere Nikolić je igrao za Partizan, Crvenu zvezdu, Železničar iz Čačke i OKK Beograd. Zabeležio je 11 nastupa za reprezentaciju, ali je već sa 27 godina odlučio da prekine bavljenje košarkom na parketu i da krene put trenera. Samo par meseci nakon što je okačio patike o klin, Nikolić je 1951. preuzeo reprezentaciju Jugoslavije koja do tada nije pravila zapažene rezultate. Na klupi „plavih“ proveo je 14 godina, a za to vreme pod njegovim vodstvom, Jugoslavija je osvojila zlato na Mediteranskom programu 1959. godine, srebrne medalje na Evropskom prvenstvu, 1961. godine. Drugi mandat na selektorskoj poziciji počeo je 1976. godine. Usledili su naslovi na Evropskom prvenstvu 1977. i na Svetskom prvenstvu godine dana kasnije. Posle dva uzastopna zlata, Profesor se povukao sa mesta selektora.
Nikolić je imao izuzetno uspešnu trenersku karijeru i u klubovima. Sa klupe je predvodio Partizan, OKK Beograd, Padovu, Injis, Crvenu zvezdu, Fortitudo, Borac, Virtus, Veneciju, Skavoloni i Udine. Početkom sedamdesetih godina dok je vodio Injis dobio je nadimak „kaznena ekspedicija“ jer je sa timom iz Italije osvojio sve: tri nacionalna prvenstva, tri italijanska kupa i tri naslova prvenstvene Evrope. Tim iz Varezea sa Nikolićem je u periodu od 1970. do 1973. Osvojio sva četiri takmičenja u kojima su učestvovali, što pre toga nikome nije pošlo za rukom.
Nakon toga vraća se u domaćinu košarku kao prvi trener Crvene zvezde. Sa Zvezdom uspeva da osvoji FIBA Kup pobednika kupova, što je do danas najveći uspeh u istoriji kluba.
U čuvenoj sezoni 1991/92, kada je Partizan zaseo na tron namenjen šampionima Evrope, profesor Nikolić je bio savetnik, tada, tridesetjednogodišnjem debitantu na klupi Partizana, Željku Obradoviću. Profesor je često znao da kaže kako je on “pomoćnik Željka Obradovića”, ali njegovi učenici ne zaboravljaju koliko im je pomogao i koliko je njegovog rada i ideja utkano u trofeju koje su te godine osvanule.
Postao je član košarkaške kuće slavnih, 1998. godine, a današnja legendarna hala „Pionir“ nosi ime hala „Aleksandar Nikolić.“ Otišao je u legendu 12. marta 2000. godine.