foto: FlouterNET

Poređenje večitih: Krilni centri

Partizan

Ajzea Majk je u Partizan stigao nakon dve provedene sezone u Francuskoj, u ekipi Burža. Pre samog dolaska u Evropu, Majk je nastupao na Methodis Mustangs koledžu, gde je imao dobre brojke, ali ipak nije uspeo da zaradi svoje mesto u najjačoj ligi sveta. Za razliku od mnogih, Kanađanin je želeo da igra, pa se odmah zaputio u Evropu, gde je potpisao ugovor sa nemačkim Kemnicom, i nakon dve dobre sezone otišao stepenik više – Burg i Evrokup. Odmah se privikao na novu sredinu, i u svojoj drugoj sezoni proglašen je za najboljeg krilnog centra Evrokupa, gde je prosečno beležio 12.8 poena, 4.3 skoka i 1.5 asistenciju za nešto više od 23 prosečna minuta na parketu (48% iz igre, 36% za tri poena na 3.8 šuteva)

Majk je izuzetan igrač u napadu. Ima dobre kretenje, voli igru jedan na jedan, posebno kada je sa igračem lice u lice. Voli da napadne “closeout” i te situacije veoma dobro rešava. Dobar je atleta, tako da se čini kao dobar fit na ono što Partizan pokušava da igra ove sezone. Kroz karijeru je prilično konstantan. Procenti iz igre su uvek na nekih 45-50%, šut za tri poena oko 36,37%, a isti slučaj je i sa bacanjima koja izvodi od 70-80%. Nije igrač koji ima spektakularan pregled ide, te ne treba očekivati od njega bogzna kakvu kreaciju. Prosečan igrač kada je post igra u pitanju, ali uspeva da to nadomesti na druge načine. Nije igrač koji voli poludistancu, već svoje poene donosi ili u reketu, ili van linije 6.75.

Što se tiče odbrane, Majk ima dobar rad nogu koji mu pomaže u tome da čuva igrače na raznim pozicijama, tako da Partizan potencijalno dobija još jednog dobrog “svič” igrača u ekipi. Sposoban je da igra sa loptom, tako da posle dobre odbrane neće biti čudo ako sam povuče napad. Ono što mu može praviti probleme jesu fizički jači igrači na njegovoj poziciji.

Majk je doživeo peh već na prvom treningu, s toga će sporije ući u sezonu, i ne treba ga očekivati još dva, tri meča u rosteru Partizana. Ono što je sigurno, Majk može da bude veliko pojačanje za crno-bele i zatvori to mesto na poziciji četiri.

Isak Bonga je u Partizan došao nakon dve odigrane sezone u minhenskom Bajernu, gde je bio igrač uloge. On je uglavnom korišćen kao “3&D” igrač, čiji je posao da čeka loptu i pogodi kada je sam. Ipak njega u Partizanu očekuje nešto drugačija uloga. Ukoliko se vratimo unazad, na njegov periodu u NBA ligi, imali smo prilike da gledamo Bongu čak i na poziciji 1! Ima dobru kontrolu lopte, može da je prevede, a voli i da povuče loptu u tranziciji i brzo pronađe rešenje, što veoma dobro radi. Krasi ga brzina, eksplozivnost i solidan šut za tri. Čini se da treneri u Bajernu nisu uspeli da iskažu sve njegove prednosti, kojih ima dosta, ako se koriste na pravi način. U odbrani je igrač koji može sve. Često je umeo da čuva najbolje igrače timova, pa ga često možemo videti sa ulogom “flaster igrača”.

Bonga je izuzetno koristan igrač, timski nastrojen. Ne zavisi od lopte, zna da prepozna svoju ulogu, i može lako da se uklopi u razne sisteme, sa raznim ulogama u timu. U pripremnom periodu oduševio je navijače svojim partijama, i čini se da mu samo okruženje veoma prija.

Aleksej Pokuševski ponovo u Areni. Ovaj put ne kao počasni navijač kom će se uručiti poklon dres, već kao igrač Partizana. Nakon par pristojnih sezona, može se reći i polusezona u NBA ligi, bez velike prilike, vraća se u Evropu kako bi pokazao da zaslužuje mesto nazad u najjačoj ligi sveta. Da se ne bismo previše bavili statistikom odmah ćemo krenuti sa njegovom igrom.

Pokuševski voli da igra sa loptom, voli da napada jedan na jedan, ali idalje ne zna u potpunosti da iskoristi svoje telo koje ima. Ono što je primetno, radio je preko leta i ojačao, ali idalje je potrebno da nauči kako da se nosi sa kontaktom i da rešava mismeč situacije leđima. Glavno oružje u napadu mu je šut za tri poena, koji je solidan, ili “naskok” na poludistancu nakon finte. Može da odigra itekako dobru odbranu, što mu omogućava njegovo telo i nekarakteristična visina za igrača koji pokriva pozicije četiri i posebno tri. Ipak, slično kao i sa Bongom i Majkom, problem mogu biti fizički jači igrači koji lako mogu da probijaju na “suvu” snagu.

Nema sumnje da je Aleksej veoma talentovan igrač, ali je takođe pred njim mnogo prostora za rad. Još nije poznato kakvu će ulogu dobiti, i kakva će mu minutaža biti, pre svega u Evroligi.

“Ako je ruža, procvetaće”

Crvena zvezda

Majk Daum u Zvezdu dolazi nakon debitantske sezone u Evroligi u dresu Efesa. Četiri godine je bio student na koledžu Saut Dakota Stejt, prijavio se za draft 2019. godine, ali nije izabra. Usledila je selidba u Evropu, gde je najpre nastupao za Obradoiro, pa potom i za Tortonu, iz koje je došao u Efes. Prvu evroligašku sezonu je završio sa 9.4 poena i 2.2 skoka u proseku, na 11 odigranih utakmica.

Najjače oružje Majka Dauma je šut za tri poena, najčešće iz spot-ap pozicija. U Evroligi je prošle sezone pogađao u zaista visokim procentima, 41% na 4.2 šutnute trojke po utakmici, odnosno na 1.7 pogođenu. Najčešće pozicije iz kojih je šutirao su desnih 45 stepeni, dok je najbolje procente imao kada je šutirao iz levog kornera, 75%. U ranijim timovima je Daum dosta više napadao sa niskog posta, ali u Efesu je njegova uloga svedena isključivo na šut.

Daum može biti jako koristan igrač u Zvezdi ukoliko uspe da održi visoke procente šuta iz prethodne sezone.

Dejan Davidovac se prošle sezone vratio u redove Crvene zvezde nakon godinu dana provedenih u dresu moskovskog CSKA. Iza sebe ima pristojnu sezonu, u kojoj je dobio i MVP nagradu fianal KLS-a. U sezoni iza nas je beležio 5.1 poeni tri skoka u Evroligi, odnosno šest poena i 3.3 skoka u ABA ligi.

Ono što krasi Davidovca je njegov košarkaški IQ, koji se ogleda u njegovom donošenju odluka i razumevanju same igre. On zna kada treba da šutira, doda ili krene na prodor do koša. Takođe jako je dobar i u skoku, sa njegovom visinom i pozicioniranjem uspeva da uhvati određeni broj skokova, pogotovo na defanzivnom kraju parketa. Takođe, može da pokriva i više pozicija, uglavnom poziciju krila i krilnog centra.

Davidovac se više puta pokazao kao igrač koji može da da značajan doprinos kad je najpotrebnije, odnosno u borbi za trofeje.

Dalibor Ilić ulazi u svoju treću sezonu u crveno-belom dresu. On je 2022. godine došao iz Igokee, ali u redovima Crvene zvezde do sada nije imao značajnu ulogu. On je na 20 utakmica u ABA ligi beležio 3.5 poena i 3.1 skok.

Skok je upravo glavna prednost Dalibora Ilića. Njegova visina i snaga ga čine efikasnim u skoku na obe strane parketa, pogotovo pod obručem protivnika, gde je prošle sezone u ABA ligi prosečno beležio 1.2 ofanzivna skoka, što je omogućavalo da ekipa postiže poene iz druge šanse.

Ipak, ne očekuje se da će Ilić imati nešto veću ulogu u odnosu na prošle sezone, a kada pogledamo celu sliku deluje da će pozicija krilnog centra biti najslabija karika Crvene zvezde ove sezone.