Već dugo se u srpskim košarkaškim okvirima govori o jačanju domaćeg šampionata. Ta priča ponajviše dolazi iz činjenice da se u poslednjih nekoliko godina sve više košarkaških centara “budi” i da večiti rivali nisu usamljeni u velikim ulaganjima.
Dokument pod nazivom „Predlog sistema takmičenja“, u koji je Meridian sport imao uvid, poslat je od strane Košarkaškog saveza Srbije na adresu svih strana koje bi mogle da odlučuju o budućnosti srpske košarke.
U dokumentu se navodi da je ideja “obnova domaće košarke kroz formiranje nacionalnih i regionalnih liga i formiranje profesionalne nacionalne lige Srbije”. Svi planovi KSS-a su predočeni na sastanku – kojem nisu prisustvivali večiti rivali i većina od 22 predloženih da učestvuju u prelaznoj 2025/26 sezone, kao ni čelnici KLS, pod čijom jurisdikcijom je najelitnije domaće takmičenje.
Možda i najbitnije od svega iz pomenutog dokumenta je segment “Takmičarska piramida”, koji govori o planiranom sistemu, gde je navedeno da bi bila formirana Profesionalna nacionalna liga kao najviši rang – sa 12 klubova. Ispod bi bili KLS (12 klubova), pa potom treći rang Muška liga Srbije 1 (MRL 1), sa do 16 klubova. Ukupno bi bilo sedam nivoa, zaključno sa MRL3 Letnjim ligama.
Naravno, postojali bi i određeni uslovi. Klubovi bi trebalo da igraju u dvoranama kapaciteta najmanje 1.500 gledalaca, minimalni budžeti bi bili 500 hiljada evra, a maksimalan broj stranih igrača po timu bio bi šest. Naredna sezona 2025/26 bi bila tranziciona, sa 20 klubova – 16 iz KLS i četiri iz ABA lige. Crvena zvezda i Partizan bi se priključili za Fajnal-ejt.
Novitet je završni turnir, igrao bi se i plej-in za dopunu PNL, kao i plej-aut. Ekipa sa 20. pozicije bi ispala u 2. ligu, pretposlednja igrala baraž sa drugoplasiranom iz MLS 1 – na dve dobijene.
Dosta noviteta, a kada se podvuče crta, novi sistem bi u potpunosti počeo da se sprovodi od sezone 2026/27. U PNL bi učestvovali Zvezda i Partizan, šest najbolje plasiranih iz KLS, kao i pobednici plej-ina, dok bi se dve ekipe priključile putem poziva.
Da li će ovaj predlog Košarkaškog saveza Srbije biti usvojen i koliko su klubovi spremni da prihvate ovakav nagli zaokret u organizaciji takmičenja i promenama, ostaje kao veliko pitanje pred ovo leto.
Ono što je sigurno, jeste da KLS i nacionalni šampionat onakav kako trenutno izgleda nije u skladu sa renomeom nacije koja slovi za “zemlju košarke”.
Odnekud se mora početi.