Pobeda pred domaćim navijačima za Zvezdu za dobar start u Evroligi

U Beogradskoj areni, košarkaši Crvene zvezde ostvarili su pobedu na otvaranju sezone u Evroligi pred svojim navijačima. Savladana je ekipa Baskonije rezultatom 78:71.

Prvo poluvreme

Dobar start gostiju preko Luvavu-Kabaroa za početno vođstvo od 4:0. Ipak, crveno-beli odgovaraju sjajnom serijom ( 15:2 ) kojom okreću rezultat u svoju korist. Najviše zahvaljujući šutu za tri poena, Zvezda je u prednosti koju uspešno održava do kraja prve četvrtine, 25:20.

Odličan ulazak u drugu deonicu domaćeg sastava gde se nakon tri minuta, pogotcima Luke Mitrovića sa linije penala, stvorila najveća prednost na meču, 36:24. Do kraja poluvremena, Crvena zvezda održava dvocifrenu dok se Baskonija trudi da razliku spusti na jednocifrenu. Na 90 sekundi pre kraja drugog perioda igre, Donta Hol je pogotkom sa penala postavio konačan rezultat nakon 20 minuta igre, 42:34.

Kod crveno-belih najefikasniji je bio Ajzea Kenan sa osam poena dok se kod gostiju istakao Timoti Luvavu-Kabaro sa identičnim poenterskim učinkom. Ono što je dobro kod tima Zvezde, jeste protok lopte i dobri procenti šuta. Što se Baskonije tiče, nešto slabiji start, defanzivno i ofanzivno, koštao ih je zaostatka na poluvremenu.

Drugo poluvreme

Ponovo dobar početak četvrtine za domaći tim, kao i u drugoj. Dolazi se do najveće prednosti na meču, plus 14 ( 54:40 ), ali se gostujući sastav brzo oporavio i serijom poena vratio zaostatak na jednocifren. Četiri uzastopna poena Čime Monekea su donela rezultat 56:49 u korist Zvezde. Ubrzo je Džoel Bolomboj vratio deset poena prednosti sa svoja tri uzastopna poena. Poslednij minut je protekao bez poena, pa je konačan rezultat nakon 30 minuta igre bio 59:49.

Start poslednjeg perioda jako loš po baskijski tim. Serijom od šest poena, uz sjajno organizovanu odbranu, Zvezda dolazi do “visokih” plus 16. Trojka Rogavopulosa donela je nadu svima u timu Baskonije kako šut nije “nestao” na ovom meču. I nije! Nakon Donte Hola i njegove sigurnosti na slobodnim bacanjima, razlika je svega sedam poena, 65:58.

Uz nešto bolju selekciju šuta i sjajan individualni kvalitet, znatno bolja i agresivnija defanziva gostiju je “glavni krivac” za smanjenje zaostatka.

Prišla je Baskonija na četiri poena zaostatka i umalo smanjila dodatno razliku ali se onda pravo niotkuda pojavio Bolomboj sa blokadom i dugačkom dvojkom za zaustavljanje naleta protivnika. Pred sam kraj utakmice gotovo je sigurno da će se ući u neizvesnu završnicu. Trener crveno-belih Janis Sferopulos je na tajmautu napravio akciju koja je ispoštovana što je rezultiralo trojkom Nikole Kalinića koja donosi rezultat 74:66 na 37 sekundi pre kraja meča.

Inicirali su gosti penal završnicu ali nisu uspeli da dolaze do brzih poena pa je na kraju Crvena zvezda slavila rezultatom 78:71.

U sastavu domaćina najefikasniji je bio Ajzea Kenan sa 19 poena dok je sjajan učinak imao Džoel Bolomboj ( 15p, 8sk, 2blk ). Kod gostiju su se istakli Čima Moneke ( 19p, 6sk ) i Donta Hol ( 13p, 7sk ) ali je izostala podrška ostatka tima.

Crvena zvezda je ostvarila drugu pobedu i sa savršenim početkom sezone u Evroligi dočekuje “duplo kolo” naredne nedelje kada će odmeriti snage sa Fenerbahčeom u Istanbulu i Barselonom u Beogradu. Što se Baskonije tiče, oni sada imaju polovičan učinak a naredne sedmice ih očekuju dueli sa Realom i Asvelom.