Jučerašnja vest o prelasku Uroša Plavšića na pozajmicu iz Crvene zvezde u Bešiktaš odražava poznati scenario iz prošle sezone. U sličnoj situaciji bio je i Marko Simonović, koji je takođe prešao iz Zvezde u Bešiktaš na pozajmicu pre nego što je na kraju sezone napustio srpski tim. Sada se postavlja pitanje: da li će Plavšićev put biti drugačiji ili će se istorija ponoviti?
Plavšićeva i Simonovićeva (polu)sezona u Zvezdi
Pre nego što je prešao u Bešiktaš, Plavšić se borio da dobije konstante minute u Crvenoj zvezdi tokom ove sezone, naručito u Evroligi. Na 10 utakmica u proseku je beležio 11 minuta na parketu, 5.2 poena, 2.7 skokova uz indeks korisnosti 4.4. Njegovi minuti su bili ograničeni, a njegova uloga u rotaciji bila je nekonstanta, na nekim utakmicama nije ni ulazio u igru. Najbolju utakmicu odigrao je protiv Žalgirisa, kada je ubacio 16 poena i uhvatio devet skokova, uz indeks 23. Plavšićev ofanzivni doprinos je bio solidan, ali njegov ukupni uticaj na terenu je bio skroman, ostavljajući mnogo prostora za napredak.
Poređenje sa Simonovićevom prvom, a ujedno i poslednjom, sezonom sa Crvenom zvezdom daje zanimljivu perspektivu. Simonović je odigrao 11 utakmica u Evroligi, jednu više od Plavšića. Prosečno je igrao malo manje od 8 minuta i beležio je 2.8 poena, 1.5 skokova i PIR 1.2 na tim utakmicama. Simonović je gotovo po svim parametrima imao lošiju sezonu od Plavšića, ako dodamo i njegovu efikasnost (45% eFG* naspram Plavšićevih 51%) i doprinos u odbrani, vidimo zašto ga je Zvezda poslala na pozajmicu.
(*eFG% ili effective field goal percentage meri koliko je efikasan igrač u šutiranju, ali uzima u obzir da su trojke vrednije od dvojki. Običan procenat šuta (FG%) računa samo koliko puta je igrač pogodio u odnosu na broj šuteva. eFG% dodaje vrednost trojkama, jer je svaki pogodak za tri poena vredan 1.5 puta više od dvojke.)
Simonovićeva pozajmica Bešiktašu
Simonovićev prelazak u Bešiktaš bio je jako dobar korak za njegovu karijeru. U 10 utakmica Evrokupa, prosečno je postizao 8,2 poena, 4,6 skokova i PIR od 9, a popravio je malo i efikasnost, na 48%. Ipak, uprkos dobrim izdanjima u dresu Bešiktaša, Simonović se nije vratio u Crvenu zvezdu. Umesto toga, pridružio se Bahčešehiru, što je označilo kraj njegovog mandata u crveno-belom dresu.
Više minuta i istaknutija uloga u Bešiktašu omogućili su mu da pokaže svoje sposobnosti i ponovo izgradi samopouzdanje, koje je preneo u Bahčešehir, sa kojim ima odličnu sezonu u Evrokupu, u kom beleži 9.2 poena uz najbolju efikasnost do sada, 51% eFG, 4.3 skoka, 10.5 PIR i ono što je najbitnije, Bahčešehir trenutno ima skor 10-2.
Hoće li se Plavšićev put razlikovati?
Paralele između Plavšićeve i Simonovićeve situacije su neosporne. Oba igrača su se našla na rubu rotacije Crvene zvezde, što je navelo klub da ih pošalje na pozajmicu, i to u isti tim, Bešiktaš. Međutim, postoje neke razlike koje mogu uticati na to kako se Plavšićeva priča odvija. Kao prvo, Plavšić je poznat po svom fizičkom prisustvu i odbrambenom potencijalu, osobinama koje bi ga mogle učiniti vrednim za Bešiktaš i potencijalno za Zvezdu u budućnosti.
Pored toga, dinamika i potrebe Zvezdinog rostera mogu da igraju veliku ulogu. Ako Plavšić pokaže značajan rast tokom svoje pozajmice, on bi još uvek mogao da sebi obezbedi ulogu u Beogradu. Jedan od faktora koji će sigurno uticati na njegov potencijalni povratak biće situacija sa Lukom Mitrovićem, kojem ističe ugovor na kraju sezone. Mitrović za sada ima najslabiju sezonu od povratka u Zvezdu. Iako je u jednom trenutku bio malo podigao formu, opet je vezao nekoliko lošijih partija i vratio se u lošu formu sa početka sezone. Pored toga faktor mogu biti i godine, s obzirom na to da je Mitrović šest godina stariji od Plavšića. Ukoliko Zvezda odluči da ne produži Mitrovićev ugovor, Plavšiću bi se mogla otvoriti vrata za povratak na Mali Kalemegdan.
Plavšićeva pozajmica Bešiktašu ima smisla i za njega i za Crvenu zvezdu. On će dobiti priliku da igra više minuta u okruženju manjeg pritiska, a ukoliko se jako dobro pokaže Zvezda bi mogla da dobije korisnog igrača za rotaciju u budućnosti. I dok Simonovićevo iskustvo govori da uspešna pozajmica ne garantuje povratak u Zvezdu, Plavšić ima priliku da pokaže da to nije „pravilo“. Njegova budućnost će zavisiti od njegove sposobnosti da iskoristi ovaj trenutak i dokaže svoju vrednost. Da li će slediti Simonovićev put u novi klub ili će se u Beograd vratiti jači, ostaje nam da vidimo, ali jedno je sigurno: narednih nekoliko meseci bi mogli da definišu dalji tok njegove karijere.