Perfektna Zvezda ostala bez šansi za TOP 8 fazu

Poslednje duplo kolo Evrolige za sezonu 2022/2023 je gotovo. Zvezda je imala suštini ne tako teška dva meča ali jako bitna. Sa obzirom da je tim Duška Ivanovića gubio neke lakše mečeve, sigurno da nije trebalo potceniti ove ekipe, već je trebalo da se igrači bore do kraja.

Prva utakmica

Prva utakmica i prva pobeda. U dvorani Aleksandar Nikolić je po drugi put ove sezone savladana Valensija, pa je tako nakon Baskonije još jedna španska ekipa posrnula u Beogradu.

Od samog početka utakmice, Crvena zvezda igrala je dobru napadačku utakmicu. Igrali su sa dva organizatora igre, pa se zbog toga nije desilo da fali kreacije u igri. Ipak, postojale su određene greške u igri.

U prvoj deonici je najviše grešaka pravio Luka Vildoza koji je imao mnogo izgubljenih lopti. Ali ako to izuzmemo, možemo reći da je koristio ekipi dosta više nego u proteklom periodu. Pogodio je jednu trojku i imao nekoliko lepih dodavanja.

U kasnijem toku utakmice je Argentinac odradio pristojan posao što je sigurno obradovalo navijače Crvene zvezde. Utakmicu je završio sa devet poena i sedam asistencija.

Ali glavnu ulogu u timu je imao Fakundo Kampaco. Igrao je jako lepu košarku razigravajući saigrače. Odigrao je poprilično dobro i defanzivno.

Velika prednost Zvezde u drugoj četvrtini je bio Luka Mitrović, koji je igrao odlično u piku i pod košem. Uspeo je da ne dozvoli protivničkom centru Riveru da ne poentira sa niskog posta a to je upravo ono šta je španska ekipa pokušavala da uradi.

Ono što je izabranike Aleksa Mumbrua držalo u igri do kraja poluvremena to je šut za tri poena. Činjenica da su postigli samo jednu dvojku za drugih 10 minuta i to na samom kraju prvog poluvremena deluje suludo. Ipak, postigli su šest trojki što nije mala stvar i to je ono što su najbolje radili na utakmici.

Interesantan podatak je i da je Džon Holand posle dugog perioda neigranja konačno pomogao svojoj ekipi. Može se čak reći da je sasvim dobro odigrao pogodivši dve teške, ali bitne trojke. Nije mnogo igrao ali za vreme koje je proveo na terenu je doprineo ekipi.

Petrušev sjajan protiv Valensije ove sezone

Filip Petrušev je iako je generalno odigrao jednu dobru utakmicu imao dosta grešaka u odbrani. Crvena zvezda je ove sezone znala da gubi neke utakmice zbog njegovih grešaka, ali na svu sreću to nije bio slučaj i sada. U saradnji sa Kampacom i Zvezdinim centrima je bio sjajan i izvukao je mnogo poena iz utrčavanja.

Evidentno je da još mora da radi na odbrani ako želi da bude vrhunski centar u evropskoj košarci. Bio je najefikasniji u svojoj ekipi sa 20 poena i sedam skokova uz indeks 26 i dobrim procentom šuta iz igre (70%).

S obzirom da je Zvezda igrala bolje ovu utakmicu, red je bio da se odvoji od Valensije. To se desilo u poslednjem kvartalu. Stigli su i do 15 poena prednosti, a pad koncentracije je bio prisutan kod Valensije, tako da je tim sa Malog Kalemegdana uspeo da ode do maksimalnih 19 poena razlike i tako pobedi sa 92:73.

Druga utakmica

Druga utakmica i druga pobeda. Savladan je Asvel drugi put ove sezone u Lionu sa 60:76. Bila je ovo treća pobeda crveno-belih za redom u najelitnijem evropskom takmičenju.

U prvom poluvremenu ekipe su bile podjednake. Asvel je na velikom odmoru imao prednost od pet poena međutim, to nije bila neka osetljiva prednost. Zadovoljavajuća činjenica je da je Zvezda uspela da svede francuski tim na svega 18 poena u drugom delu utakmice.

Izabranici Duška Ivanovića u prvom poluvremenu nisu sebe pronalazili u napadu, a ni u odbrani. Ipak, sjajna odbrana je dovela tim sa Malog Kalemegdana do 15. pobede u sezoni.

Iako je Crvena zvezda pobedila u obe utakmice duplog kola, takmičenje za TOP 8 je za njih gotovo jer nije sve zavisilo od sopstvenih rezultata. Pobedama Partizana, Baskonije i Žalgirisa, Zvezda je eliminisana iz trke za osam najboljih.

Ono što odmah treba zapaziti jeste očajan šut Asvela iz igre. Svega 35% preciznosti iz igre i samo 17% preciznosti za tri poena dalo je Zvezdi veliku prednost. Takođe, domaćin je imao i 17 izgubljenih lopti što je zaista previše. Nije ni gost imao dobar učinak što se toga tiče, čak 15 izgubljenih lopti je imala Zvezda.

Jednu od najboljih predstava ove sezone priredio nam je Ognjen Dobrić koji je imao izuzetno važnu ulogu u trijumfu. Postigao je 18 poena uz 7/13 šut iz igre. Utrčavao je, šutirao trojke i pogađao ih. Svoj zadatak je gotovo savršeno odradio.

Uz Dobrića je standardno dobar bio Fakundo Kampaco. Argentinac je imao 11 poena i po šest asistencija i skokova. Ipak, ne možemo reći da je odigrao jednu dobru utakmicu gledajući njegove standarde. Prvo poluvreme nije najsjajnije odigrao. Bilo je trenutaka kada on indivindualno nije izgledao najbolje i kada se nekoliko napada završavalo nedovoljno dobrim završnicama.

Ipak se nije vratio pravi Vildoza…

Iako je izgledalo posle utakmice sa Baskonijom da se vratio stari Luka Vildoza, nismo imali priliku da se uverimo u to. Možda samo nije imao sreće da mu uđu neki šutevi, ali ruku na srce, imao je podosta nerezonskih šuteva.

Razigravajući saigrače izgledao je dobro, imao je čak osam asistencija i time je u dobroj meri doprineo ekipi. Ali 3/15 iz igre zaista ne obećava. Ukupno su Kampaco i Vildoza izgubili osam lopti, što je preveliki broj, čak i za potrošače za koje je normalno da ih gube.

Najlepši potez utakmice je bilo zakucavanje Filipa Petruševa preko Ivesa Ponsa.

izvor: YouTube/EUROLEAGUE BASKETBALL

Kao što je već rečeno, crveno-beli su izgubili sve šanse za plasman u osam najboljih ove sezone. Ali nije za očekivati da će Ivanović i ekipa odustati od Evrolige i preusmeriti se na ABA ligu. Zvezda ima šansu da sezonu u Evropi završi pozitivnim skorom, a nema sumnje da će pokušati to i da ostvare.

Za Crvenu zvezdu slede dve dosta teške utakmice. Na repertoaru su Olimpijakos i Fenerbahče. Dok je još bila u najboljoj formi, Crvena zvezda je slavila protiv grčkih crveno-belih u Pireju i time dala veliku naznaku da će biti neugodan protivnik do kraja takmičenja kao i da bi ove sezone mogli napraviti neki veći iskorak.

Ipak, ništa od ovog drugog ali ovo prvo definitivno mogu dokazati. Fenerbahče se nalazi u izuzetno lošoj formi tako da Zvezda ima dobre šanse za pobedu. Sa druge strane, Olimpijakos je osigurao prednost domaćeg terena i uprkos porazu od neverovatne ekipe Partizana nalaze se u dobroj formi.

Ipak, svedočili smo pobedi Zvezde u Pireju tako da možemo reći da će dobre šanse imati za pobedu i u dvorani Aleksandar Nikolić.