Partizan protiv tradicije: Da li su Crno-beli mangupi u tuđem dvorištu?

7-1 je skor timova sa prednošću domaćeg terena u finalu ABA lige, 23 uzastupne pobede domaćina u finalnim utakmicama. Ukupan skor u svim plej-of serijama je 31-4 za povlašćene timove.

Od polufinala između Cedevite i Budućnosti 2019, kada su gosti u majstoricu u Zagrebu izborili plasman u finale, odigrano 13 uzastopnih serija u kojima nepovlašćeni tim nije prošao dalje. Viđen je samo jedan brejk niže plasiranih timova, kada je u prethodnoj sezoni Studentski centar šokirao Partizan u prvoj utakmici četvrtfinalne serije.

Prethodne sezone imali smo priliku da vidimo nešto što je prethodnih godina retkost. Partizan je izgubio prvi evroligaški derbi kao domaćin, da bi u drugom delu sezone uzvratio i odneo prvu pobedu na gostujućem terenu u derbiju posle skoro osam godina. Ta pobeda u prvoj utakmici polufinala regionalnog takmičenja, idalje je poslednja koju su Crno-beli ostvarili u gostima u okviru Jadranskog takmičenja, a od tada je prošlo nešto više od punih devet godina.

U tri utakmice prošlogodišnjeg finala u kojima je Partizan bio domaćin, od 120 minuta košarke, gost je prednost imao ukupno 3 minuta i 13 sekundi, dok u odlučujućoj petoj utakmici košarkaši Crvene zvezde nisu vodili ni u jednom trenutku meča. U majstorici finala godinu pre toga, kada je Zvezda bila domaćin, Crno-beli su vodili tokom većeg dela utakmice, imali su prednost na tri minuta do kraja, a na kraju imali i šut za produžetak.

Nevezano za skor gostujućih timova u Jadranskoj ligi, Partizan se ove sezone nije proslavio na gostovanjima u generalu. U okviru Evrolige, Crno-beli su na mizernih 4-13 u gostima, a uz Albu jedini lošiji od njih je upravo njihov rival u ovom finalu – Crvena zvezda sa skorom od 3-14.

U januaru prošle godine izgledalo je da će Partizanov omer u gostima na kraju biti baš onakav kakav je ove sezone. Crno-beli su tada u Pioniru upisali tek treću gostujuću pobedu te sezone, nakon čega su do kraja takmičenja upisali još čak sedam pobeda na gostujućem terenu, uključujući i dve u Madridu protiv Reala.

Prošlosezonski tim Partizana je, dakle, pokazao da se itekako sastoji od igrača koji su, prema sada već poznatim rečima Duška Vujoševića, mangupi u tuđem dvorištu. A da li ovaj tim Partizana, u kojem je veliki broj istih aktera kao i prošle sezone, može u ovoj razočaravajućoj sezoni za oba večita rivala, da ponese epitet mangupa u tuđem dvorištu i prekine niz od 23 uzastupne pobede domaćih timova u finalu, saznaćemo pre završetka naredne dve nedelje.