Partizan preživeo zadarski tornado, Isak Bonga i Karlik Džons sprečili senzaciju!

U derbiju 5. kola ABA lige Partizan je teže nego što se očekivalo savladao ekipu Zadra u dvorani “Krešimir Ćosić” rezultatom 71:75. Nakon dobrog početka gostiju i prednosti od 11 razlike na poluvremenu, usledio je neobjašnjiv pad ekipe trenera Željka Obradovića, što je ekipa Zadra umalo iskoristila i odnela pobedu. Na samom kraju, individualni kvalitet Partizana, pre svih Karlika Džonsa, doneo je prevagu Beograđanima, te Partizan iz Zadra odnosi važna 2 boda.

Partizan je u ovom susretu bio lišen pomoći Ifea Lundberga i Brendona Dejvisa, koji su odlukom stručnog štaba izostali iz startnih 12. Priliku za ovosezonski debi dobio je Ajzea Majk, dok je Duejn Vašington ponovo presedeo ceo meč na klupi.

Na samom početku utakmice, u prvoj deonici, viđena je ravnopravna borba i izjednačen odnos snaga na terenu, gde je Partizana u napadu nosio Frenk Ntilikina, a goste razigrani Vladimir Mihailović. Nakon toga, u drugoj deonici je Partizan vidno pojačao intenzitet odbrane, zaigrao agresivnije i tačnije u rotacijama, pa se na odmor otišlo sa pomenutih +11 za goste. Vredi istaći da je Balša Koprivica odlično iskoristio pruženu šansu, pa je na poluvremenu imao učinak od 9 poena i 4 skoka uz neke sjajne reakcije u odbrani, praćene efektivnim blokadama.

Šta se sa Partizanom dogodilo u nastavku, na otvaranju drugog poluvremena, teško je objasniti. Izuzetno smušeno su otvorili tu fazu utakmice, pre svega u fazi odbrane, gde su Zadrani našli svoju karakterističnu igru na niskom postu praćenu pravovremenim utrčavanjima Ramljaka i Gegića. Partizan kao da je potcenio protivnika i već upisao 2 boda u svlačionici, zaboravio da obezbedi defanzivni skok, pa je Zadar za tili čas istopio ovu prednost, i trojkom Mihailovića čak i poveo 49:47!

Izvor: ABA liga

Uzvratio je Isak Bonga svojom trojkom, ali je Mihailović još jednom bio neumoljiv sa distance i povećao prednost Zadrana na 54:50. Tih 4 razlike Zadar je zadržao do kraja treće četvrtine, pa je Partizan morao da vadi kestenje iz vatre.

U četvrtoj četvrtini preko potrebnu stabilnost Partizanu ponovo je doneo Balša Koprivica, koji je sa nekoliko dobrih poteza u odbrani odbio napade Zadra. U napadu, prepoznavši ozbiljnost situacije, Karlik Džons je preuzeo odgovornost i sa nekoliko magičnih prodora doneo je prednost Partizanu. Tu prednost je podebljao sjajni Isak Bonga svojim trojkama, pa je Partizan poveo 61:66.

Nisu se predavali košarkaši Zadra, pa su poenima Vladimira Mihailovića i Karla Žganeca smanjili zaostatak na samo jedan poen. Ipak, tada na scenu ponovo stupa Karlik Džons, koji je maestralnim prodorom, a potom i step-bek trojkom, doneo svojoj ekipi velikih +4, 69:73.

Ni to nije bio kraj drami! Nakon poena Mihailovića sa linije slobodnih bacanja za -2, večeras odlični Frenk Ntilikina neobjašnjivo uzima težak šut za 3 poena iz ćoška, i promašuje ceo koš. Na 10 sekundi pre kraja, Tajrik Džons pravi nespretni faul nad Lovrom Mazalinom, koji mu je bio i 5. na meču. Ipak, srećom po Partizan, Mazalin promašuje oba penala, skok je obezbedio Balša Koprivica, nakon čega je fauliran. U sledećem posedu dilemu oko pobednika otklonio je Sterling Braun.

Bonga je sa 16 poena i pet skokova bio najefikasniji u Partizanu, 14 je upisao Karlik Džons, Koprivica 11, uz 7 skokova, a Nilikina 10 poena.

Kod domaćih je Mihailović bio ubedljivo najbolji sa 29 poena.