Osveta se servira hladna i jede se polako…

“Šef stanice” je dobro započeo radnu nedelju. U 13. kolu Evrolige košarkaši Crvene zvezde pobedili su Žalgiris rezultatom 77:73 (14:22, 22:15, 20:21, 21:15).

U prepunom Pioniru, sa ovakvom atmosferom i pobedničkim nizom koji su stvorili crveno – beli ništa nije nemoguće. I zaista, iako je Zvezda imala i mnogo bolje (mada i mnogo gore) partije, samo se trijumf računa. Večeras je bilo i uspona i padova, grešaka i majstorija, tuge ali na kraju ipak samo slavlja. Slavili su i navijači vatrene energije i košarkaši mirne ruke.

Tokom većeg dela meča gosti su vodili. Uglavnom ta prednost nije prelazila plus sedam, ali nisu ni dopuštali da se Zvezda rezultatski vrati. Sve do poslednje četvrtine. Pod pritiskom sa tribina i sa jasno smanjenom rotacijom, Žalgiris je kapitulirao u Beogradu. Ako je postojao motiv da se uzvrati za prošlogišnjom “brukom” u Kaunasu, slađe nije moglo.

Za MVP – ja utakmice proglašen je Luka Vildosa. Argentinac je postigao 27 poena, 10 u četvrtoj deonici uz par fenomenalnih šuteva. Na njegovu simultanku navijači su već navikli, samo je pitanje šta će novo uvesti u svoj repertoar. Nekada su to pomalo cirkuški potezi, nekada fantastična trojka sa devet metara, a nekada asistencija za pobedu. Sve je u službi ekipe i deluje da od svog dolaska nije odigrao lošu utakmicu. U Evroligi, na najvećoj košarkaškoj pozornici “Starog kontinenta”.

POČETAK UTAKMICE

Kao i u prethodna dva duela, protiv Virtusa i Partizana, tim Duška Ivanovića je vrlo slabo počinjao. Večeras je najveći problem bio odgovor na agresivnu odbranu Žalgirisa, posebno na Vildosi i Nedoviću. Usled velikog pritiska Litvanaca, Luka je već u prvoj četvrtini imao tri izgubljene lopte. Gledajući naredni period, mora se voditi računa na takve stvari. Svi sada znaju za Zvezdin duo i kvalitet koji on nosi. Samim tim, pažnja odbrane će u većini slučajeva biti upravo na njima i na njihovoj kreaciji.

Defanzivno se domaćin u prvoj četvrtini i nije baš proslavio. Mnogo je lako Žalgiris koristio propuštene prilike Zvezde i par puta lagano poentirao u kontri. Postigli su tri trojke na samom početku što i nekako ide uz opis litvanske košarke. Kinan Evans je pravio znatnu razliku kada se nalazio na terenu, probijao prvu liniju odbrane i dobro upošljavao saigrače. Amerikanac ima visokih 47% iz igre ove sezone i najbolji je igrač tima iz Kaunasa.

Za kraj utiska o početku utakmice u Pioniru, naznačio bih poteškuću da Zvezda postiže jednostavne poene. Ono što je krasilo u prethodnom periodu, od samog dolaska Ivanovića, večeras je nedostajalo. Uglavnom se sve svelo na indivudalne majstorije Nedovića i Vildose, kao i povremenom iskakanju Bena Bentila.

NASTAVAK UTAKMICE – BUĐENJE ZVEZDE

U drugoj deonici pojavila se potrebna energija u redovima domaćina. Marković i Lazarević su dali doprinos sa klupe, posebno u odbrani koja je izgledala skromno na početku. Jako je bitno kada igrači uloge kao što su Marković, Lazarević, Lazić doprinosi pored defanzive i poenterski, kao što je bilo danas. Stefan je pogodio jednu trojku u drugoj četvrtini, Marković jednu u trećoj deonici.

Odsustvo Luke Mitrovića dopunili su Martin i Bentil. Hasan od utakmice protiv Makabija igra jako dobro. Energetski momenat je duplo veći, mnogo bolje koristi svoje prednosti (pik end rol) a i skakački je neverovatan. Postaje velika snaga pod reketom i nije za čudo što je prošle godine nastupao za moćni Olimpijakos.

Takođe, u drugom poluvremenu je u par situacija bukvalno počistio Kevarijusa Hejsa sa terena. Poznavajući ga još iz Burse, Hejs je sve osim lakog plena i protivnika, a njegova fizička sprema je takođe impresivna. Možda ga je malo “pojeo” huk sa tribina, na šta je stameni centar često sklon.

ZAVRŠNICA – INFARKT

Kraj utakmice bio je rezervisan za šou Luke Vildose. Vildosa je plesao u Pioniru, pogodio par nemogućih šuteva i ukrao odlučujuću loptu pri nerešenom rezultatu (71:71). Ta krađa je bila injekcija koju Litvanci nisu mogli podneti. U sledećim napadima, Žalgiris nije uspevao da iskontrolište svoje napade, pravio je greške pri prenosu lopte, kao i u fazi organizacije.

Vildosa je postigao trojku sa devet metara i Zvezda se posle dugo dugo vremena vratila u vođstvo. Kada imate takvog igrača, koji uzastopno veže šuteve za pobedu i koji se ne libi da preuzme odgovornost onda vam više i ne treba. Naravno da nije samo Luka zaslužan za ovu pobedu, ali je njegova energija bila ključna. Da nije bilo one krađe ko zna kako bi sada pisao o večerašnjem duelu.

Lukin dan ulepšala je i vest da je fudbalska reprezentacija Argentine pobedila Hrvatsku i prošla u finale. Navijači su i taj rezultat proslavili, upravo u momentu kada je Vildosa šutirao dva penala za razrešenje pitanja pobednika.

Naredni meč u okviru duplog kola Evrolige, Zvezdu očekuje u četvrtak. Ostaje u Beogradu, a rival će biti poslednji tim na tabeli, milanska Olimpija. Popularni “Manekeni” su u užasnoj seriji rezultata pa ćemo gledati jedan košarkaški kontrast. Duška Ivanovića sa jedne strane koji ne zna za poraz i Etorea Mesinu sa druge strane koji ne zna za pobedu.