Olimpijakos umalo prokockao pobedu na svom terenu

Umalo su košarkaši Olimpijakosa od gotovog “napravili veresiju” i prokockali ogromnu prednost. Na sreću i zadovoljstvo navijača u dvorani “Mira i prijateljstva”, crveno-beli su slavili rezultatom 74:68 i upisali prvu pobedu u Evroligi ove sezone.

Prvo poluvreme

Neverovatan početak utakmice i svega četiri postignuta poena u prva četiri minuta. Nastavlja se ne tako sjajno ofanzivno izdanje oba tima, pa je tri minuta pred kraj prvog perioda rezultat 12:6 u korist domaćeg sastava. Do kraja prvog perioda igre crveno-beli iz Pireja trojkom Papanikolaua u poslednjim sekundama na prvi predah idu sa rezultatom 21:6.

Ulaskom Alena Smailagića u igru u drugoj četvrtini, gostujući sastav je konačno počeo da liči na ekipu i postiže poene.

Ipak, održava Olimpijakos prednost od 15 poena stečenu u prvom periodu igre. Ostaje još nešto više od tri minuta nade da Žalgiris može da spusti razliku pred početak drugog poluvremena. Imala su oba tima šansu da postignu mnogo više poena ali previše tehničkih grešaka uslovilo je da se na poluvreme odlazi sa 11 poena prednosti domaćeg tima, 35:24.

Nijedan tim ne blista igrom, ali je prvih 10 minuta donelo lepu zalihu domaćinu. Saša Vezenkov sa osam poena je najefikasniji pojedinac svog tima, dok je kod protivnika najefikasniji Alen Smailagić sa pet poena.

Drugo poluvreme

Od samog starta drugog poluvremena, gosti pokušavaju da smanje prednost protivnika. Nakon nekoliko neiskorišćenih šansi, s druge strane stiže kazna i domaći sastav ponovo preti da pobegne na nedostižnu razliku. Takvo stanje na terenu iniciralo je tajmaut Andree Trinkijerija.

Očigledno je u pravo vreme “isekao” igru italijanski stručnjak jer sa pet vezanih poena Deividasa Servidisa nakon jako dugo vremena litvanska ekipa dolazi na svega sedam poena razlike. No, grčki tim odličnom završnicom trećeg perioda igre ipak vraća dvocifrenu prednost koju neutralizuje Smailagić trojkom u poslednjim sekundama, 52:43.

Otvaranje pogotcima za tri poena za svaki tim. Rasplamsava se borba na terenu za svaki posed i mogućnost postizanja poena. Tri minuta pre kraja utakmice, Servidis pogađa novu trojku i smanjuje razliku pet poena. Posle polovičnog učinka Evana Furnijea sa linije penala, Laurinas Birutis pogađa za minus četiri, 65:61.

Kao i prošle sedmice, poslednjih 10 minuta igre je rezervisano za Silvana Fransiska. Njegova trojka približava goste na jedan posed, 67:65.

Momentalan odgovor na suprotnoj strani kada Vezenkov pogađa pod faulom ali promašuje slobodno bacanje. Ipak, da ne bude kako sudije nisu bile u centru pažnje, prilikom borbe za skok dosuđena je jako diskutabilna nesportska lična Servidisu koja je kasnije ipak preinačena u faul Butkevičijusa nad Papanikolauom.

Do kraja se ušlo u penal završnicu u kojoj je Olimpijakos uspeo da “preživi” i ubeleži prvu pobedu u Evroligi ove sezone, 74:68.

Saša Vezenkov je predvodio Pirejce sa dabl-dabl učinkom ( 17p, 11sk ) a imao je odličnu podršku iskusnog Evana Furnijea ( 15p, 5sk ). Kod gostiju su se istakli Deividas Servidis ( 17p, 4sk ) i Silvan Fransisko ( 13p, 6as ).

Sada se oba tima okreću duplom kolu u kome će Olimpijakos odmeriti snage sa Armanijem i Efesom, dok će Žalgirisovi rivali biti Virtus i Armani.