Od gotovog veresija: Žalgirisova pobeda za istoriju

Ako ikada nekome zatreba savet kako da se ekipa vrati iz velikog minusa, obratite se treneru Andrei Trinkijeriju i igračima Žalgirisa! Nestvaran minus od 27 poena zaostatka nadoknađen je za totalni preokret u “Forumu” i treću pobedu ove sezone. Savladana je ekipa Olimpije Milano rezultatom 82:82.

Sjajnih 20 minuta košarke za domaći sastav

Dobro su krenuli gosti iz Kaunasa i jednom mini-serijom napravili vođstvo. Ubrzo se domaći tim “probudio” i krenuo da pogađa šuteve i postiže poene. Egal utakmica sve do poslednja dva minuta prve deonice kada serijom poena koju predvode Zek Ledej i Leandro Bolmaro domaćini dolaze do prve osetnije prednosti, 24:17.

Drugi period igre podsetio je navijače Žalgirisa na prethodnu sedmicu i duel sa Olimpijakosom. Bolmaro je nastavio gde je stao u prvoj četvrtini, ali su mu se pridružili i ostali saigrači. Jednostavno, tim Olimpije je “kliknuo” dok se gostujući sastav “raspao”. Ruku na srce, Silvan Fransisko se trudio da ostavi svoj tim u igri, ali nije mogao sam. Na kraju, velikih plus 18 za italijanski tim, 49:31. Najefikasniji pojedinac za Armani je bio Bolmaro sa 11 poena dok se kod gostiju istakao Dovidas Giedraitis sa sedam poena.

Početak kraja i furiozni Fransisko

Armani je sjajno startovao i delovalo je kako ekipa Etorea Mesine “beži” protivniku na nedostižnu prednost. Nikola Mirotić i Ševon Šilds su se aktivirali, a upravo je Mirotićevim pogotkom na 4 minuta i 9 sekundi pre kraja treće deonice rezultat na semaforu bio 62:35. Od tog trenutka, kao da su košarkaši Žalgirisa “upalili motore” i krenuli da igraju onako kako umeju. Odlična reakcija kompletnog tima odrazila se u vraćanju rezultatske razlike na onu s poluvremena pred odlučujućih deset minuta.

Upravo u tom poslednjem periodu igre pojavljuje se do tada izgubljen igrač u tunelu dvorane Forum, Silvan Fransisko.

Omaleni plejmejker je bio dirigent, a njegovi saigrači “plesali” su uz njegov ritam. Korak po korak, posle četiri minuta igre vođstvo protivnika svedeno je na 11 poena. Ipak, Šilds, Dimitrijević i Mirotić odgovaraju na nalet protivnika i prednost ostaje dvocifrena, 79:67. Ostalo je tri minuta do kraja meča, kada kreće košarkaška bajka koju kreiraju igrači Žalgirisa. Prvo je kapiten Ulanovas sa dve vezane trojke uneo nemir u redove domaćina, da bi Fransisko vezao pet poena te je prednost Armanija samo pola koša razlike.

Na 53 sekunde do kraja igre, prednost je anulirana pogotkom sa linije penala iskusnog Lekavičijusa, koji je morao da uđe umesto fauliranog Fransiska. Plejmejker gostiju morao je da odšepa sa parketa nakon sudara sa Ledejom i Šildsom. U sada već izvesno, završnici za srčani udar, gosti su zadržali mirnoću i stabilnost na oba kraja terena, i potpuno zasluženo slavili u Milanu. Blokada Alena Smailagića pred kraj meča je bila od velikog značaja za pobedu gostiju. Na kraju, 82:85 za Žalgiris i treću pobedu iz četiri meča.

Šta reći za sastav Olimpije Milano, popularnog Armanija? Od dobijenog meča, na kraju su izgubili i upisali se u istorijske knjige na negativan način po sebe. Nije pomogao dabl-dabl učinak Nikole Mirotića ( 17p, 11sk ), kao ni dvocifreni poenterski učinci Šildsa, Ledeja, Bolmara i Dimitrijevića. Ponovo je Armani pokazao loš mentalitet, a opravdanje ne sme biti izostanak Džoša Niba. Iako to deluje kao nemoguća misija, promena trenera za ovaj tim bi možda bila od velike koristi, uz dužno poštovanje prema velikom stručnjaku kakav je Etore Mesina.

Što se tiče Žalgirisa, Andrea Trinkijeri zajedno sa svojim timom vraća duh romantike na evroligašku scenu. Tim koji nema velike zvezde, igra sjajnu košarku od početka sezone u kojoj je i protiv Olimpijakosa, do sada jedinog poraza, imao šanse za pobedu. Možda i trenutni dokaz kako za dobari tim ne treba uvek izdvojiti ogromne svote novca, već verovati u proces stvaranja tima i davanja poverenja struci koja predvodi sastav da uradi ono što najbolje ume.

Rezultat toga, drugi najveći preokret u istoriji Evrolige ( odmah iza Aseko Prokoma i minusa od 28 poena protiv Montepaski Sijene ) i treća pobeda u Evroligi za Žalgiris kojeg sledeće sedmice očekuje duel sa Makabijem u Kaunasu. Što se tiče Olimpije Milano, njih očekuje još jedan duel na svom terenu, a protivnik je turski Efes.