Bešiktaš zna sa favoritima, može li pasti i Hapoel?

Nastavlja se borba za plasman u polufinale Evrokupa. Hapoel Tel Aviv će na prinudnom domaćem parketu u Viljnusu ugostiti Bešiktaš. Utakmica u kojoj će koplja ukrstiti jedan od najboljih napada i najbolja odbrana takmičenja, na programu je danas od 18 časova i 30 minuta.

Put ka finalu turska je ekipa započela u osmini finala, gde su se susreli sa napadački izuzetno efikasnom ekipom – Gran Kanarijom. Iako su Španci u očima mnogih bili među prvim kontenderima za trofej, ovogodišnje evropsko putovanje se za tim Jake Lakoviča završilo već na prvoj prepreci u doigravanju. Prvo poluvreme obeležila je tvrda igra na obe strane parketa ali i izuzetno strog sudijski kriterijumi. Za 20 minuta igre dosuđeno je čak 30 faulova. U sličnom ritmu se igra odvijala i u drugom poluvremenu. Fizička košarka i kontak igra na ivici faula, nisu uslovi u kojima se preterano dobro snalazi Gran Kanarija. Bešiktaš je zatvarao prilaze košu i držao utakmicu u neizvesnosti. U posljednjem minutu, Derek Nidam i Marko Simonović su uzastopnim poenima rešili utakmicu u korist kluba iz Turske. Upravo je crnogorski centar bio najbolji pojedinac na meču sa 10 poena i devet skokova.

Hapoel je kao drugoplasirani tim grupe A osigurao direktan plasman u četvrtfinale, te će im utakmica danas biti prva u plejofu.

Današnji meč biće treći međusobni susret ovih ekipa u aktuelnoj sezoni. U devetom kolu regularnog dela sezone, Hapoel je u dvorani Aleksandar Nikolić slavio rezultatom 81:75. Gostujuće utakmice su se takođe igrale na neutralnim parketima, pa je Bešiktaš u Stožicama dočekao Hapoel u 18. kolu. Turska ekipa je tada ubedljivo poražena rezultatom 73:94.

Hapoel igra utakmice na veliki broj poena. Ofanzivno su izuzetno potentna ekipa i drugi su najefikasniji napad Evrokupa sa 96.1 poenom po utakmici. Mogu se pohvaliti i poprilično visokim procentima šuta unutar linije 6.75. Jedna su od sigurnijih ekipa u organizovanju napada – prosečno gube 12.7 lopti po meču, što je četvrti najmanji porsek u Evrokupu ove sezone. Iako im to nije često oružje u napadu, jedino je podgorička Budućnost uputila manji broj šuteva van linije 6.75, Hapoel se može pohvaliti izuzetno dobrim šutem za tri poena. Pogađaju 39.7% šuteva za tri i to ih rangira na drugo mesto liste najefikasnijih trojkaša.

Kada je reč o ofanzivnoj igri, roster Hapoela je bogat igračima visoke učinkovitosti. U svakom momentu postoji igrač koji je spreman da iskoči i dodje do dvocifrenog učinka, tako da loše napadačko izdanje nekog od najboljih pojedinaca ne znači nužno i loše ofanzivno izdanje cele ekipe.

Problemi za ekipu Denija Franka se javljaju kada je potrebno sačuvati vlastiti koš. Nedostatak elitnih defanzivaca u ekipi kao i smislene timske odbrane, svrstavaju Hapoel među najlošije timove kada je u pitanju defanzivni rejting – 88.9 prosečno primljenih poena.

Sa druge strane parketa, stoji potpuno drugačija ekipa. Iako su u prethodnom susretu ovih ekipa dozvolili protivniku da postigne 94 poena, Bešiktašova odbrana ima dovoljno potencijala da zaustavi napade Hapoela. Iako turskoj ekipi napad nije jača strana, Alimpijevićevi momci bi mogli nešto lakše pronalaziti put do koša, obzirom da napadaju jednu od najlošijih odbrana takmičenja .Takođe, svoju šansu bi mogli tražiti i preko najboljih trojkaša ekipe, obzirom da je Hapoelova odbrana perimetra gotovo nepostojeća.