Makundu i Rajt za miran san trenera Žakelja!

Jako uzbudljiv meč imali smo sinoć u hali Morača u Podgorici koja je bila značajno malo popunjena. U osmom kolu Evrokupa domaća Budućnost nakon odlične utakmice i borbe svih 45 minuta, nakon produžetaka, slavila je nad italijanskim Trentom. U debiju Andreja Žakelja rezultat je bio 98-96 AET. Poprilično bolja igra u napadu, kao i sreća u završnici poslužili su Podgoričane koji se sada u grupi B nalaze na istom skoru kao i protivnik 3-5.

Na krilima Gražulisa, potom povratak Plavih

Ovaj meč je otvorila fantastična blokada Bilige nad Šonom Džounsom. Poenterski Letonac Gražulis započinje ovaj meč trojkom. Sve do polovine prvog perioda gost je napravio seriju 17-6. Ključne poene u ovoj seriji postigli su Gražulis koji je dao osam uz dve trojke kao i Pol Biliga sa dva plus jedan.

Nakon tajmauta Žakelja vraća se domaćin preko Rajta za dva i Makundua za tri, na šta odgovara vremešni Argentinac Toto Foraj svojom trojkom. Omanja serija od 7-2 domaćina do kraja ovog dela igre, gde je poentirao Megi dva puta na prodoru i kraj prve četvrtine je došao. Bilo je 20-22.

Igrač koji će se kasnije pokazati Prentis Hab je bio izuzetno loš u prvom periodu bez ijednog poena i sa dosta grešaka. Sa druge strane Makundu je imao sjajnu blokadu na šutu za tri upravo Haba, kao i sjajan pas za Megija koji je utrčavao ka košu.

Bude se laserski precizni Hab i Grbović

Drugi deo igre krenuo je naročito povoljno po pulene Andreja Žakelja. Nakon dva minuta bez koševa na obe strane Popović i Vilijams upisali su po dva poena. Vilijams je bio naročito loš od početka meča i na asistenciju raspoloženog Makundua postigao je prve poene. Budućnost je vodila po prvi put 24-22. Nakon ovoga, aktivirao se Prentis Hab. Pošto je sjajno Vilijams pronašao Makundua, ovaj levoruki bek šuter vezao je dve trojke i vratio prednost svojoj ekipi. Bilo je 26-30.

Ipak još jedan igrač je vezao dva pogotka van linije 6.75 metara. Ali, prvo je Boldvin sjajno pogodio iz driblinga sa poludistance, kao i Gražulis svojom trećom trojkom iz istog broja pokušaja, sa istog mesta doneo +5. Seriju od 8-0 započelo je zakucavanje Džounsa, potom dve trojke sjajnog Andrije Grbovića i ponovo je domaćin imao prevagu 38-35. Gosti nakon ovoga pružaju otpor do kraja perioda te se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 45-44.

Zanimljivo je da su u ovom periodu čak tri levoruka igrača poentirala. Sva trojica su bekovi Trenta, Kvin Elis, Kamar Boldvin i Prentis Hab. Takođe povratak je najavio i Mekinli Rajt sa šest poena u ovom periodu igre. Pol Biliga je imao dve sjajne rampe nad Džounsom, drugi put na samom obruču prilikom zakucavanja!

Čudna treća četvrtina

Ono što je obeležilo ovaj kvartal jeste veliki broj grešaka i sekvence kada niko nije mogao da poentira. Ipak sa druge strane bilo je određenih atraktivnih poteza koje ne smemo izostaviti.

Odmah po početku Flečer Megi je postigao koš za tri poena i bio fauliran pritom. Potom sjajni Pol Biliga hvata ofanzivni skok i u dodatnom napadu zakucava. Serijom od 7-0 Trento se vraća na osetniju razliku preko Udoma koji postiže poene pod faulom. Bilo je 50-56 u tom trenutku. Jedan od najlepših poteza dogodio se nakon ove serije. Kolbi Ros je uposlio Vilijamsa odličnim alej-ap dodavanjem za autoritativno zakucavanje Amerikanca.

Makundu se lavovski borio i postigao brzih pet poena, na šta su mu odgovorili pre svega Stivens iz kornera za tri, i potom nezaustavljivi Hab sa svoja nova tri poena i tri pogođena slobodna bacanja. Rezultat je iznosio 61-65 na kraju trećeg perioda.

Trento kreće po pobedu – Ne daju Rajt i Makundu

Nova četvrtina koju za domaćina započinje Megi trojkom. Doduše preduhitrio ga je Boldvin flouterom na isteku napada. Maestralni Gražulis je potom postigao šest poena, jednu trojku i dvojku pod faulom. Ko drugi do Joan Makundu da mu vrati. I to košem za tri poena. Žakelj je bio zadovoljan serijom koju je njegova ekipa napravila od 8-0, preko Rajta pod faulom, Megija ponovo na prodoru i ,pogađate, trojke Makundua. Domaćin je vodio 77-75.

Gosti su se nešto pitali na ovom susretu, pa su na to odgovorili, tačnije odgovorio je, snajper Prentis Hab sjajnom trojkom. Biliga je iskoristio pregled igre Boldvina i doveo svoj tim u prednost da bi sudbinu preokrenuo sveprisutni na sinoćnjem meču, Makundu još jednom trojkom! Radost je kratko trajala jer je još jedan igrač bio naročito raspoložen za preciznost, a to je Gražulis koji je svojom trojkom na pola minuta do kraja doneo 83-85. Da nije bilo Rajta čini se da ne bismo videli produžetak. Bivši NBA igrač je sa svoja dva poena doveo rezultat u egal i najavio povratak u prepozantljivu formu.

Taktika ili sreća?

Produžetak je bio pravi revolveraški obračun šutera u obe ekipe. Hab je bio prvi koji je pogodio, posle njega je to bio Rajt, Foraj se probudio, a Brendon Pol je nakon driblinga iz kornera zavtorio ovu kanonadu. E sad, najbolji potez ove utakmice je sigurno bio ovaj. Nakon šuta za tri Brendona Pola koji je izlazio iz bloka, Joan Makundu se zatrčao ka košu i jednom rukom snažno ukucao loptu. Time je doneo +5 domaćinu.

Na samo pola minuta do kraja meča nemoguću trojku je postigao Hab i doneo nemir u redove Plavih. Rajt je promašio za dva poena i u sledećem napadu Trenta na samo četiri sekunde do kraja pri vođstvu od dva poena Makundu je uradio nešto vrlo čudno. Pravio je faul nad Boldvinom. Činilo se da je ovo samo povlačenje domaćih i očekivanje drugog produžetka, da se ne bi dala šansa za pobedu gostima. Na radost 1600 ljudi u Morači Boldvin promašuje oba slobodna bacanja i utakmica je privedena kraju. Krajnji rezultat bio je 98-96 u korist Budućnosti.

Statistika

Najbolji pojedinac na ovom susretu sa PIR od 33 bio je Makundu. Uz to dodao je 23 poena, osam skokova i tri blokade na 4/5 za dva poena i 5/7 za tri! Rajt je ubacio 22 poena, dok su Megi sa 14 i Grbović sa 10 za 11 minuta bili od velikog značaja za igru trenera Žakelja.

Pulene trenera Galbiatija predvodio je Prentis Hab sa 25 postignutih koševa, uz šest skokova. Njegove šuterske brojke iznosile su 6/13 za tri i samo 0/1 za dva poena. Upisao je nažalost četiri izgubljene lopte. Pomno ga je pratio sjajni Gražulis sa 22 poena, pet skokova i 5/7 za tri poena. Kamar Boldvin je ‘flertovao’ sa tripl-dablom sa svojih 11 poena, osam uhvaćenih lopti i osam tačnih dodavanja dok je Pol Biliga bio solidan sa devet poena, četiri skoka i tri blokade.

Domaćin je naročito poboljšao šut za tri koji mu je bio boljka u ranijim mečevima. Sinoć je to bilo odličnih 11/23 što iznosi 48%. Gosti su zabeležili čak 16 izgubljenih lopti, ali su bili poprilično precizni u šutu za dva poena 18/29 (62%).

Odahnuo je trerer Žakelj, ostvarena je prva pobeda na kormilu Budućnosti. Bilo je napeto, zanimljivo za neutralne gledaoce, puno atkrativnih poteza i šou Makundua. Budućnost ide na Cedevita Olimpiju u ABA ligi dok u narednom kolu Evrokupa putuje daleko do Kanarskih ostrva i duela sa Gran Kanarijom. Trento ima gostovanje Tortoni u Seriji A, a u Evrokupu dočekuje solunski Aris. Da li je ovo buđenje Podgoričana ostaje da se sazna u narednim kolima.