foto: AdmiralBet ABA liga

Kolika je vrednost Fakunda Kampaca?

“Ja sam za Kampaca na početku, kada ste rekli da on igra dobro, rekao da će on tek da igra dobro. Sada vam kažem opet – on će tek da igra dobro. Nije ovo još njegovo najbolje lice.”

Bile su reči stratega crveno – belih, Duška Ivanovića nakon pobede nad Valensijom i pitanja o igri glavnog “junaka” ovog teksta. Jednog od, može se već sada reći, najvećih imena u novijoj istoriji srpske klupske košarke. Bez obzira što su ulaganja rekordna, a sa njima nekada i nerealna očekivanja, ne viđa se svaki dan igrač poput Kampaca.

Kao nosilac brojnih individualnih i timskih priznanja, osvajač titule evropskog šampiona sa Real Madridom i viceprvak sveta sa Argentinom. U oba slučaja, on je bio glavni pokretač rezultata i lider na terenu. Lidersku palicu trebao je preneti i na Mali Kalemegdan, sa čini se nikada većim pritiskom, ako ne dokazivanja, onda opravdanja uloženog i nesumnjivog kvaliteta. Okolnosti (blago rečeno) pokazale su da Fakundov dolazak neće biti onako prijatan kakav je bio na aerodromu ili u prvim danima obilaska glavnog grada. Administracija i pogoršanje odnosa sa Evroligom bili su samo uvod u probleme. I to prvo njegove lične, a onda i čitavog tima.

Zvezda je u momentima najvećeg uspona radila na dva fronta. Na jednom košarkaškom, u borbi za TOP 8, koji je u prvim danima Nove godine predstavljao realnost. I na drugom, nazovimo to, pravno – košarkaškom sa ciljem očuvanja sopstvenog obraza i određenog legitimiteta. Fakundo je Evroligu gledao sa tribina a njegovi saigrači usled celog haosa koji je neminovno i njih morao da zahvati, opadali rezultatski. Sadašnjost nije vreme rovova, a čini se da su upravo tako Zvezda i Kampaco izgubili bitku.

DA LI JE SREĆA LEPA SAMO DOK SE ČEKA?

Od Fakundovog potpisa koji se dogodio davnog 19. decembra prošle godine, Crvena zvezda je u Evroligi odigrala 11 utakmica. Bez pomoći omalenog Argentinca je ostvarila skor od četiri trijumfa i sedam poraza. Interesantno tri od četiri u razmaku od nepune tri nedelje, sve u mesecu januaru. Potom se desio potop i taj za razliku od onog Biblijskog nije trajao 40 dana, već i nešto više.

U ABA ligi je Kampaco debitovao protiv Borca, međutim, njegov doprinos u tim utakmicama regionalne lige nije merljiv sa učinkom tima u Evropi. Niko situaciju bolje ne oseća od samih igrača. Iako su navijači ti koji pozivaju na strašni sud, piju bensedine i ispiraju usta domestosom, igračima je sigurno duplo gore.

Teško je opisati taj utisak koji je zaistao postojao – kada protiv MZT – a gledate Kampaca kako dominira i čini saigrače boljim, a onda ti isti saigrači u duelu protiv Žalgirisa ili recimo Albe ne mogu da se spoje. Došlo je do kratkog spoja. Klasa jednog čoveka i pritom njegovo odsustvo napravilo je pometnju u Duškovom mehanizmu. Šrafovi su počeli da se vade iz, delovalo je tako, sigurne mašine, a izumitelj nije imao rezervne delove. Nedović i Vildoza kao tandem bekova koji su i pre i tokom Kampaca trebali dokazati i pokazati svoj kvalitet, izostali su u presudnim momentima. Nemanja usled povreda i varljivih procenata, a Luka sa svojim glavoboljama (čitajte: ljubav, navika, panika).

PROČITAJTE NAJNOVIJE NA PORTALU:

I onda, najzad, početkom marta kada je istekla kazna, dogodile su se neobjašnjive utakmice. Prvo Alba, poslednja bez Fakunda gde je Zvezda imala i plus 20 u jednom momentu, na domaćem terenu. U duelu sa drugim Nemcima, Bavarcima, u Kampacovom debiju u Evroligi desio se isti slučaj. Tri četvrtine solidne, izgledalo je dovoljne igre, pali su u vodu kada je Ivanovićeva ekipa dozvolila 35 poena domaćinu u četvrtoj deonici. Fakuovim učinkom iz tog meča, kao i narednog detaljnije ćemo se pozabaviti.

Samo tri dana kasnije, u Zagrebu, tim je produžio crnu seriju i to porazom (neki će reći nemogućim) od Cibone. Ako već sama činjenica da Zvezda ekipi, koju je u prvom delu savladala preko 30 razlike, dozvoli trijumf nije za neku mentalnu ustanovu, onda gubitak prvog mesta verujem da jeste. U uslovima regionalne lige i tadašnjoj (ali i trenutnoj predstavi Partizana), crveno – bela ekipa je pucala sebi u glavu.

FAKUOV UTICAJ NA TIM

Svaki čovek, pa tako i Kampaco ima svoje dobre i loše strane. Ne postoji savršenstvo, posebno u sportu. Ipak, Fakundo je svojim potezima i prikazanim na terenu umnogome svoje saigrače učinio idealnijim nego što jesu. Samim tim, tu se i ogleda njegova klasa i vrednost, materijalna i nematerijalna.

Kako je odigrao protiv Borca u svom prvom meču u Zvezdinom dresu, tako je odigrao i u ovom poslednjem, pre dva dana isto protiv Čačana. Na mahove kao cirkuzant, sa vrhunskim osećajem za momenat – kada da ode na prodor, kada da iznudi faul, kada da pogodi važan šut. Indivudalno igra u granicama svojih fizičkih mogućnosti, ali timski se ponekad čini da granice ne postoje.

Pogledajte samo kako je Martina izveo na pravi put (kao da je dete, Bože moj). Holandu je u duelu protiv Olimpijakosa namestio bar polovinu od 17 poena. Mitrovića i Petruševa nalazi redovno, što zbog njihove zaista dobre igre u piku što i zbog Filipove opcije da širi van reketa. Nije za džabe igrao u Denveru. Ono što Nikola, na naravno višem i drugačijem nivou radi u NBA, Faku prenosi u Evropi. Čini saigrače boljim, na površinu izbacuje njihova oružja i sebe statistički puni. Preko šest asistencija u oba takmičenja, skoro 15 poena i očekivano visoka minutaža, jesu razlozi četiri vezana trijumfa Zvezde u Evroligi.

SVAKO IMA MANE…

Kada sam već pomenuo Jokića i Denver, treba reći zašto se Kampaco iz Kolorada preselio u Beograd. A nije sigurno zbog hladnoće i ekonomske krize. Pre svega, ono što pravi razliku između NBA i ostatka sveta jeste fizička spremnost.

Fakundo jeste čvrst u duelu, neki bi rekli kao od brega odvaljen, ali sa svojom visinom od 180 cm i pritom upitnim šutem nije prototip snova američke skauting službe. Imao je on fantastične asistencije, zaluđivao ono malo publike u Korona periodu i tu i tamo startovao.

Međutim, jedna lasta ne čini proleće – ili ti od postulata se ne može. Kampaco je bio prekobrojan, pokušao je u Dalasu, ali više od 52 minuta nije mogao.

Ove sezone u crveno – belom dresu na proseku je od 37.5% za tri i 45% iz igre. Šut ga služi kao nas lepo vreme. Dođe, bude par dana i onda ga nema čitave sledeće nedelje. Protiv Borca, u nedelju, imao je 1/5 za tri uz čak šest promašenih slobodnih iz istina 19 šutnutih. U Atini odnosno Minhenu, upravo je on falio sa poenima kada se lomilo. Protiv Panate je završio sa nulom, a u Bavarskoj jeste imao 16 poena, ali i 4/15 iz igre. U takvim trenucima očekivalo se da napadački pripomognu Vildoza i Nemanja, pak, kao što znate, to se nije dogodilo.

Dosta ima i do ostatka tima. Lazarević, Marković, Ivanović, Lazić, Ilić, Mitrović, Martin. Sve su to igrači sa određenim minutima i uglavnom potpuno neupotrebljivim šutem. Džabe i postojanje jednog Kampaca, kada njegove asistencije niko ne može da proizvede u delo. Da nije bilo Holanda u četvrtak, možda bi se ponovo porađali koševi.

Na kraju, da, vrednost Fakunda Kampaca je ogromna. I to ne moram da kažem ja, to govore njegova priznanja i CV. Međutim, u firmi nema svako “podoban” CV. Nije svako fakultetski obrazovan i obogaćen brojnim stipendijama. Neko je završio srednju školu, neko višu. Videćemo da li će do juna, Duško uklopiti diplomiranog Argentinca sa ostatkom celine i opravdati uloženo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *