foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Itudisov Fenerbahče krenuo pobedom u Minhenu

Fenerbahče je otvorio novu sezonu u Evroligi u Minhenu rutinskom pobedom nad Bajernom rezultatom 74:62. Fenerbahče su do pobede vodili Tonje Džekiri sa 15 poena i šest skokova, Nik Kalates sa 12 poena, četiri skoka i pet asistencija, Najdžel Hejs-Dejvis sa 11 poena, tri skoka i dve ukradene lopte i Dajšon Pjer sa 10 poena, tri skoka i četiri asistencije.

https://twitter.com/EuroLeague/status/1578117362066358282

Fenerbahče je od naših igrača imao samo Marka Gudurića u sastavu, koji je zabeležio šest poena i pet asistencija za skoro 20 minuta u igri. Nemanja Bjelica nije bio u sastavu zbog oporavka od ranije povrede.

https://twitter.com/FBBasketbol/status/1578098060940677120

Kod Bajerna, najistaknutiji pojedinac je bio veteran Otelo Hanter sa 18 poena, osam skokova i tri asistencije, pratili su ga Nik Vajler-Beb sa 12 poena i pet asistencija, kao i Andreas Obst sa 10 poena.

https://twitter.com/EuroLeague/status/1578103532271583232

Vladimir Lučić i Ognjen Jaramaz nisu imali svoje veče. Kapiten reprezentacije Srbije, Vladimir Lučić je zabeležio samo dva poena i tri skoka (0/5 iz igre), dok je Ognjen Jaramaz imao identičan učinak, uz dve asistencije (0/4 iz igre).

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

STATISTIČKI PODACI SA UTAKMICE BAJERN MINHEN – FENERBAHČE BEKO

Ono što prvo upada u oči kada se pogleda zvanična statistika, to je lošiji šut iz igre Bajerna (43% iz igre) i čak 19 izgubljenih lopti Bavaraca. Fenerbahče je imao nešto bolje procente, pre svega za dva poena (56%), samim tim i ukupan procenat iz igre (48%) i svega osam izgubljenih lopti.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Izuzetno bleda partija startera Bajerna predstavlja ključni razlog za poraz od Fenerbahčea. Ovu činjenicu statistički potvrđuje i činjenica da su starteri Bavaraca zabeležili svega 16 poena od 62 koliko je Bajern ubacio na utakmici.

Ostalih 46 poena sa klupe je izuzetno impresivno na prvi pogled, ali je bilo nedovoljno za pobedu, budući da ova ekipa Bajerna mora da igra timski, ukoliko želi pobedu, što znači da je potreban adekvatan napadački doprinos cele ekipe.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Naredni segment koji je bitno odredio pobednika – broj poena posle izgubljenih lopti (27-7 u korist Fenerbahčea). Broj poena iz tranzicije i iz drugih napada posle ofanzivnog skoka je jednak i opet u korist Fenerbahčea (13-5).

Frapantna činjenica je da je Fenerbahče vodio gotovo celu utakmicu i najveća prednost je iznosila 20 poena razlike pred sam kraj utakmice, koju su ublažili Andreas Obst sa zakasnelom serijom pogodaka za tri poena i Ognjen Jaramaz sa jedinim poenima na utakmici sa linije slobodnih bacanja.

Što se tiče ostalih statističkih parametara, mala je razlika bila među parametrima u korist jedne ili druge ekipe, tako da nije bilo više krupnijih i dostupnih podataka koji su bitno uticali na ishod meča.

izvor: EUROLEAGUE BASKETBALL

Zvanična statistika sa utakmice Bajern Minhen – Fenerbahče Beko

PRVI UTISCI O EKIPAMA

Bajern Minhen

Inicijalni utisak za ovogodišnji sastav Bajerna je sličan kao i prošle sezone. Nije bilo dramatičnijih promena u odnosu na Fenerbahče. Zadržana je u glavnici okosnica ekipe.

Od prošlogodišnjih nosioca igre otišli su Darun Hiliard u Makabi Tel Aviv, Dešon Tomas u Armani, kao i Nihad Đedović u Unikahu.

Angažovani su Fredi Gilespi i Kasijus Vinston iz G Lige, Elias Heris iz Japana sa kratkim NBA i G liga iskustvom, kao i Ajzak Bonga iz Toronto Reptorsa.

Ono što je karakterisalo Trinkijerijev Bajern, to je igra sa izuzetno agresivnom odbranom na lopti i na prvom pasu (denial/deny odbrana), minimum dva, nekada čak i tri ballhandlera u petorci i undersized, ali izuzetno mobilni igrači na unutrašnjim pozicijama, sposobni da preuzimaju protivničke bekove.

izvor: Power Forward

Videli smo različite odbrane na piku, gde su prednjačile high flat sa izuzetno agresivnim bekovima na lopti i naravno switch, pogotovo sa Lučićem.

Dosta je tečan napad, sa puno zanimljivih napadačkih setova koji i karakterišu Trinkijerija kao trenera. Standardno dosta pick & roll igre i Spain PNRa zamaskiranih raznim Flex blokadama i Zipper početnim rasporedima. Dosta Diamond setova, popularnog dijamanta iz kog se nalazio alley-oop pas za Lučića, Gilespija i Hantera.

Ova utakmica je pokazala da ukoliko ne bude dobra realizacija i adekvatan timski doprinos većine igrača u oba pravca, Bajern neće imati šta da traži u tom meču.

Gilespi i Vinston kao najnovija pojačanja treba što brže da se adaptiraju na mnogo čvršći evroligaški nivo. To su evidentno dobri igrači i dobra pojačanja za Bajern, Gilespi je imao tri blokade, dok je Vinston imao seriju poena zbog koje je Itudis morao da menja odbranu na piku, kako bi zaustavio produkciju Vinstona.

izvor: MLG Highlights

Kao što je i rečeno nedavno u podkastu Nebeska udica, od brzine prilagođavanja ovog dvojca na evropsku košarku, zavisi i konačna pozicija Bajerna na tabeli. Bonga i Heris nisu nastupili večeras, tako da nema njihovog uzorka sa utakmice.

Andrea Trinkijeri generalno koristi veliki fond igrača i biće zanimljivo videti na koji način će da koristi sve igrače kroz sezonu.

https://twitter.com/EuroLeague/status/1578105214598467586

Fenerbahče Beko

Pošto je već odrađeno predstavljanje Fenerbahčea na našem portalu, bavićemo se direktno obrisima njihove igre.

Ovo je jedna izuzetno namazana evroligaška ekipa predvođena jednim od najboljih evroligaških trenera, Dimitrisom Itudisom. Samo Karsen Edvards mora da prođe određeni proces prilagođavanja, budući da nema evropskog iskustva, dok su svi ostali, uključujući i Džonatana Motlija sa igranjem u Evrokupu, izuzetno iskusni i kvalitetni igrači.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Već se vidi da će ekipa Fenerbahčea biti izuzetno dominantna u tranziciji, predvođena jednim od najboljih plejmejkera Evrolige u tranziciji, Nikom Kalatesom koji odlično prati trčanje svojih saigrača, pre svega Najdžela Hejsa-Dejvisa, Dajšona Pjera, svojih visokih trailera Džonatana Motlija, Devina Bukera i Tonjea Džekirija i naravno svima znanog košgetera Skotija Vilbekina.

Sledeća stvar koja će biti izuzetno bitna kod Fenera, a to je igra u reketu pod oba koša.

Polivalentna krila Hejs-Dejvis i Pjer mogu da se spuste i na low post da odigraju leđima protiv fizički slabijih krilnih igrača ili bekova, ukoliko protivnik igra sa tri mala u petorci, posebno Pjer koji je pokušavao da ostvari prednost protiv Vajlera-Beba na low postu.

Visoki igrači se izuzetno dobro snalaze pod košem i koriste svaku grešku odbrane, bilo u odbrani od pika, bilo na zagrađivanju svog koša.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Još jedna prednost Fenerbahčea će biti igranje sa više ballhandlera u petorci.

Glavni kreator je naravno Kalates, sa izuzetno sporadičnim šutem, a prate ga izuzetno jaki igrači u igri 1 na 1, Skoti Vilbekin i Karsen Edvards, kao i naš Marko Gudurić kao neki sekundarni ballhandler (protiv Bajerna je skupio pet asistencija) koji spaja visoke sa samim košem.

Dosta će se igrati pick & rolla, stoga su spoljni i unutrašnji igrači izuzetno adekvatni za sistem Dimitrisa Itudisa.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

U odbrani smo na utakmici sa Bajernom videli i određena prilagođavanja, pre svega malopre pomenuto prilagođavanje na pick & rollu kada kreira Vinston sa loptom.

Posle dve primljene trojke, Itudis je u toku jednog tajmauta promenio odbranu na njemu, tako što ga je umesto uobičajenim high flatom, ekipa branila sa hedge odbranom, odnosno kratkim iskakanjem, kako bi zaustavili njegov šut sa perimetra.

Uglavnom se pored pomenutog high flata, često koristi i switch odbrana na piku.

https://twitter.com/FBBasketbol/status/1578135304397012994

Biće interesantno videti kako će i na kojoj poziciji će Itudis koristiti Nemanju Bjelicu kada se oporavi od povrede, budući da je Bjelica već u godinama i da nije imao ogromnu ulogu u poslednjih nekoliko godina u NBA ligi.

Što se tiče spacinga, diskutabilno će biti u pozicionom napadu sa Kalatesom, budući da je on itekako varljiv sa procentima za tri poena, a da visoki Fenerbahčea uglavnom igraju ispod samog koša, izuzev Bukera koji ima skoro 40% šuta za tri poena kroz karijeru u Evroligi i 35% dok je nastupao u Evrokupu i Bjelice koji je u NBA ligi uglavnom igrao kao stretch petica.

Ugrubo gledano, sam prostorni raspored igrača u napadu izgleda veoma dobro za početak i ima prostora za napredak kada se vrate povređeni igrači.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Završni komentar utakmice Bajern Minhen – Fenerbahče Beko

Za kraj ovog skenera, rano je još za konačne prognoze i za jasno definisanje igre, budući da se igrači još uvek uigravaju, traže u sistemima trenera, pa i u samoj evropskoj košarci.

Trinkijerijeve ekipe obično i kreću sporije u sezonu iz niza razloga, stoga ne treba odmah otpisivati Bajern iz nekih projekcija za plasman u završnicu Evrolige, gde Andrea Trinkijeri ima izuzetan rezultatski kontinuitet sa ovom ekipom i gde je bio ozbiljan takmac u prethodne dve sezone, stoga možemo očekivati svašta od ovog Bajerna kroz sezonu, možda i neki ozbiljniji iskorak, ukoliko se budu poklopile stvari na račun Bajerna.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Fenerbahče sa Itudisom kreće jednu novu eru, još uvek se traži kontinuitet posle ere Željka Obradovića.

Ovo jeste po imenima preozbiljna ekipa, ali mora se posložiti puno kockica za eventualni plasman na F4, samim tim i na neki eventualni napad na Evroligu, budući da ima niz ekipa koje pretenduju na osvajanje Evrolige.

Fenerbahčeu je potrebno određeno vreme kako bi napravio neki bitan rezultat, a kada će to vreme biti, videćemo.

foto: Euroleague/FC Bayern Munich

Sve u svemu, možemo dosta očekivati u sezoni od ekipa koje predvode Dimitris Itudis i Andrea Trinkijeri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *