Premijera je Evrolige, takmičenja koje nikako da počne za sve nas, ljubitelje evropske košarke. Konačno je došlo vreme da nam se vrate huci sa tribina, škripa patika po parketu i uzvici nakon sjajnih poteza. Pilot epizoda za oba ova tima, jedni su dobrano nadogradili tim, dok su drugi promenili trenera, i ugrabili kapitena iz Beograda. Naravno, reč je o Trinkijerijevom Žalgirisu i Penjarojinoj Barsi. Šest pobeda za redom Blaugrane, pobeda u plej-of seriji 22/23. sa 3-0, moraće ovaj niz da se prekine. Već je ova stvar ušla u opštu kulturu, puna Žalgirio arena, raniji termin od 19 časova, naelektrisana atmosfera, svako ali baš svako može da se oklizne u Kaunasu. očigledno ne i Barsa.
Kako bez Kinana?
Teška srca su navijači, ali i igrači Žalgirisa podneli rastanak sa prvom perjanicom tima, Kinanom Evansom. Nakon katastrofalne povrede vratio se, i to kakav Kinan se vratio. Rešetao je obruč svakog tima, na svojevrstan način, i upravo to je privuklo pažnju velikog Olimpijakosa. Ponovo mu se dogodio peh, tako da sa povredom ulazi i u ovu sezonu, nadamo se da će biti spreman da bude adekvatno dočekan kada se vrati u Litvaniju.
Nadoknađen je nedostatak ovog Amerikanca, tako što je doveden Silvejn Fransisko iz Bajerna. Ovaj brzonogi, agilni plejmejker će upravo biti direktna zamena njemu. Ali to nije sve, Tajron Valas je takođe jedan od pojačanja kluba čiji je predsednik Paulis Jankunas. Sjajni bek je prošle sezone predvodio tim Turk Telekoma i to nakav način. Rasni skorer, bivši NBA košarkaš, i upravo ovom dvojicom košarkaša potpuno je neutralisana činjenica da više nema Evansa u timu zelenih.
Dva domaća igrača, jedan povratnik, a jedan koji je karijeru počeo u najljućem rivalu. Ignas Brazdeikis i Deividas Sirvidis su pojačali bekovsku i krilnu liniju Žalgirisa. Brazdeikis je bio član ovog kluba pre samo dve sezone, u kampanji 2022/2023. , da bi jednu sezonu između proveo u Olimpijakosu. Svi već dobro znamo kako popularni Igi igra u zelenom dresu. Sirvidis je dete Ritasa iz Viljnusa, prošao je i put NBA lige, da bi nakon jedne sezone u Lijetkabelisu, prikupio pažnju najboljeg kluba u državi. Pakleni šuter, trojkaš kalibra kakve najviše vole navijači u Žalgirio areni.
Otišao je i Rolands Šmits, a na njegovo mesto doveden je Met Mičel iz Bešiktaša. Teškaš na poziciji krila/krilnog centra je vrlo snažan, ali ume i da pogodi i to vrlo kvalitetno za 3 poena. Poslednji bitan šraf iz prošlogodišnjeg tima jeste Kevarijus Hejs, na njegovo mesto došli su Brajant Danston i svima nama poznati košarkaš, Alen Smajlagić. Jedan veteran, i jedan još uvek mlad igrač da popune centarsku liniju.
Čekalo se, dočekalo se
Ono što je prošlog leta bilo u žiži, ovog se dogodilo. Već na kraju prošle sezone mnogi su oblačili Barselonin dres Kevinu Panteru, ali je kapiten crno-belih odlučio da ostane u Beogradu. Ovog puta obostrana želja je postojala, i Amerikanac se zaputio na obalu Sredozemnog mora, u jedan od najlepših gradova na svetu. Tamo ga nije dočekao Rodžer Grimau, već novopečeni trener Đoan Penjaroja, čija je on bio velika želja. Onaj koji se umesto Pantera vratio u Beograd jeste Nikola Kalinić, koji je novi-stari košarkaš Crvene zvezde.
Podmladila je Barsa svoju bekovsku liniju, i to dovođenjem domaćeg talenta. U pitanju je Huan Nunjez, dete najvećeg rivala, Reala iz Madrida. Mladi plejmejker je došao iz Ulma, gde je maestalno dokazao zašto je jedan od najtalentovanijih košarkaša u Evropi. Nakon odlaska Jokubaitisa, odmah je zamena bila spremna. Takođe je i Nikola Kalinić dobio svog naslednika, a reč je o Džastinu Andersonu, bišem krilnom košarkašu Valensije. Naime, on je proveo jednu sezonu tamo, nakon dolaska iz NBA lige i adaptacije na evropske parkete. Ovaj snažni defanzivac biće svojevrsni sprecijalista u ovom sastavu Blaugrane.
Nedostatak švajcarskog noža u vidu Oskara Da Silve, Barsa je nadoknadila dovođenjem, ne novog noža, već pravog tenka. U pitanju je Čimezi Metu, doskorašnji član Sakramento Kingsa, jedna od mojih ličnih želja za dolazak u Evropu. Izuzetno agilan za svoju visinu, pokretljiv, ima odličnu face-up igru, jako kvalitetan prodor, ali i šut spolja, ono što se u Evropi traži ako želiš da budeš u top 5 “četvorki”. Gorostasni krilni centar sa svojih 2.08m može pokrivati i poziciju centra.
Za to očigledno neće biti potrebe, jer je u Španiju došao pravi div, Jusufa Fal. Ovaj “Atlas” je visok 2.21m i nalazi se među najvišim u Evroligi, uz svog rođenog brata Mustafu i srpskog igrača Bobana Marjanovića. Dodatno će Barsa biti jača na poziciji centra, uz već iskusnog Jana Veselog, ali i poletnog Vilija Ernangomeza koji svakome može spakovati 15-ak poena.
Domaći šampionati i potencijalni dueli na terenu
Žalgiris je dominatno otpočeo sezonu u LKL, sa tri pobede na tri gostovanja. Savladani su Šiaulai, Jonava i Nevežis sa prosečnom razlikom od 20 poena. Zapažen performans imao je Tajron Valas protiv Nevežisa sa 23 poena za svega 20 minuta na parketu. Barselona je poražena od Reala u Superkupu Španije u tesnoj završnici, a na otvaranju ACB lige je bila ubedljiva protiv Đirone sa 91-65. Naročito kvalitetan u ovom susretu bio je Čimezi Metu sa 17 poena i 3 blokade.
Na beku ćemo imati megdan dva rasna poentera, reč je o Tajronu Volasu i Kevinu Panteru. Pravi revolveraški obračun dvojice maestralnih skorera. Interesantan će biti match-up na centarskoj poziciji gde je Barsa puno bolja od domaćih, ali ipak uvek neugodni Laurinas Birutis može napraviti probleme svojim karakterističnim flouterima sa 3 metra. Ima Žalgiris i Alena Smajlagića koji će raditi na tome da izvuče svog čuvara što dalje od koša. Žalgiris poseduje izuzetan arsenal šutera za 3 i, ukoliko šut krene, Barsa možda neće imati adekvatna rešenja.
Tu je Džastin Anderson da odradi svoj posao u defanzivi, naročito protiv Litvanaca Srividisa i Brazdeikisa, dok će biti jako teško za Žalgiris da zaustavi Džabarija Parkera i Čimezia Metua, praktično jedini pogodan za defanzivu ove dvojice košarkaša jeste Met Mičel. Ima Trinkijeri svoje kretnje i akcije za jako efikasan napad, ovo će biti pravi test za njegovu ekipu što se defanzive tiče.