Sportski direktor Albe Berlin imao je nešto da kaže o Evroligi u intervjuu za Basketnews. Španac je izrazio svoj stav po pitanju A licence, kao i potencijalnom nastupu Albe u narednoj sezoni Evrolige. Govorio je o tome da bi dobijanje A licence dosta promenilo budžet i pristup tima iz Berlina na tržištu, samim tim da bi ekipa bila konkurentnija.
— Evroliga je promenila svoj stav i odlučila da ne poveća broj A licenci. To je bilo razočaravajuće za nas, jer bi nam to omogućilo dugoročnu stabilnost.
— To je njihov proizvod, i oni su doneli tu odluku. Sada razmatraju proširenje na 20 timova, što bi moglo otvoriti nove prilike.
Komentarisao je Oheda odluke Evrolige, naročito imajući u vidu da se nadao A licenci.
— Mislim da zavisi od toga da li Evroliga i dalje smatra da smo projekat sa potencijalom za rast i koji može doneti vrednost ligi. Verujem da je to ključni faktor, ali to je nešto što treba razmatrati u srednjem i dugoročnom periodu. Trenutno, plaćamo cenu za napore koje smo uložili – pored uticaja COVID-a, koji je takođe izazvao probleme. Uložili smo veliki napor da obezbedimo licencu. Ali morali smo da smanjimo neke stvari jer smo računali na određena sredstva koja na kraju nismo dobili.
O budžetu Albe koji je trenutno nešto niži, kao i o razlozima zbog kojih je tako.
— Odmah bismo mogli da povećamo naš budžet, jer bismo imali veće prihode i veću finansijsku stabilnost, što je ključno na nemačkom tržištu. Iako sam Španac, na nemačkom tržištu stabilnost je veoma važna za sponzore – žele da znaju da ćete konkurisati na visokom nivou iz godine u godinu. Ako nemamo garantovano mesto u Evroligi, to čini stvari neizvesnijim.
— Ne mogu sa sigurnošću da kažem, jer ne znam tačne brojke. Ali početno, verujem da bismo imali barem dodatnih nekoliko miliona za ulaganje u tim. To bi moglo biti između 3-5 miliona evra, što bi nam omogućilo da dovedemo bolje igrače. Mi smo klub koji se razlikuje od drugih po tome što ulažemo mnogo u oblasti van prvog tima. Veliku pažnju posvećujemo omladinskim kategorijama, akademijama i društvenim programima. Ono što nam je potrebno jeste sposobnost da više ulažemo direktno u tim i njegovu infrastrukturu – trenere, fizioterapeute i podršku.
Potencijalna A licenca bi donela i veća ulaganja, samim tim i koknurentniji sastav. Španac ima jasan plan za razvoj Albe, i zna da je bitno za sponzore da klub ima sigurno mesto u eliti.
— Iskreno, ne mogu da kažem ništa. Jer ništa ne znamo. Želimo da igramo i činimo sve što je moguće da nas Evroliga vidi kao vredan projekat. Moj osećaj je da Evroliga pokušava da planira dugoročno.
Na pitanje hoće li Alba igrati Evroligu i naredne takmičarske sezone.
— Moramo da sledimo model poput Žalgirisa ili Baskonije – održiv i strukturiran. Pariz je još jedan interesantan slučaj, ali oni tek počinju. Žalgiris je izgradio snažan brend u Litvaniji i šire. Baskonija, uprkos tome što se nalazi u malom tržištu, održava konsistentnost. Sa berlinskim tržištem, ALBA ima prilike koje moramo da iskoristimo.
Za kraj, Oheda navodi primere održivih sistema u nešto manjim tržištima. Obzirom da je Alba u glavnom gradu Nemačke, i te kako ima potencijal za razvoj, uprkos prethodnim “neuspesima”.
Pročitajte
-
Poznato ko će naslediti Bankija nakon Evrobasketa
-
Evroliga proglasila najboljeg trenera sezone
-
Kraljevi bez trona – vraća li se Divac da pokuša da spasi Sakramento?
-
Montero: Nadam se da ću igrati protiv Zvezde i Partizana i osetiti onu atmosferu u areni
-
Srbija na turniru u Minhenu pred početak EuroBasketa, dva protivnika iz grupe