Evroliga: Zvezdini alarmi su upaljeni!

Košarkaši Crvene Zvezde MTS poraženi su u četvrtom kolu Evrolige od Real Madrida.

Krajnji rezultat je bio 72:56 (25:10, 14:20, 15:14, 18:12) za Madriđane.

Ovo je bio četvrti uzastopni poraz za tim Vlade Jovanovića. Deluje da je Zvezda u svakoj utakmici imala dobre minute, ali i mnogo problema. Kako u odbrani, kako u napadu. U meču u petak debitovao je Luka Vildoza koji bi sa Nedovićem čiji se povratak očekuje trebao dati novu svežinu ekipi.

PRVA ČETVRTINA

Prvu deonicu Jovanović je započeo sa domaćom postavom. Startnu petorku su činili Marković, Dobrić, Lazarević, Raduljica i Bentil (jedini stranac). Ono što se očekivalo, pokazalo se vrlo rano. Tavares je pravio ogromnu razliku na terenu pa je Zvezda brzo ušla u bonus. I to su uglavnom bili faulovi za slobodna bacanja. Već u šestom minutu Vlada je promenio tri centra (Raduljicu, Mitrovića i Petruševa). U Realu je pored Valtera Tavaresa, iskočio i Petr Korneli sa dobrom ulogom na oba kraja terena.

Domaćin je previše lagano dolazio do poena i prednost je još u prvoj deonici bila dvocifrena. Prosto Zvezda nije mogla ni u jednom parametru da isprarira kvalitetnijem protivniku. U napadu nisu viđene konkretnije akcije već je sve bilo svedeno na invidualne opcije pojedinih igrača. Sama činjenica da je beogradski tim dao tri koša iz igre najbolje govori.
Nakon prve četvrtine, Real je već ubedljivo vodio 25:10.

DRUGA ČETVRTINA

Nastavak “madridskog košmara” video se na početku druge deonice. Širina u rotaciji Reala je zaista izvanredna pa i ne čudi što su ponovo jedni od glavnih favorita za titulu. Videćemo kako će to izgledati bez Lasa, ali na papiru stvarno imaju fantastičan sastav.

Crvena Zvezda se šuterski baš ispromašivala; Holand je rano uputio tri šuta, Dobrić četiri. Reket koji je do ovog meča bio glavni saveznik postao je najveću strah. Mitrović je promašio neke zicere dok je Bentil više igrao spolja, nego unutra. Na utakmici je debitovao Luka Vildoza. Argentinac je imao vidno ogromnu želju da zadivi trenera i saigrače. Uzimao je puno šuteva, neki su bili nerezonski, ali će se to vremenom sleći.

Pomenuti Argentinac je pogodio dve trojke, ušao u seriju i smanjio prednost Reala na minus osam. Nakon prve četvrtine i potpunog haosa, Zvezda je odigrala solidnih deset minuta druge deonice. Postigla je 22 poena (10 u prvoj četvrtini) tako da je rezultat na poluvremenu bio 39:30.

Deluje da će biti dobra akvizicija – Luka Vildoza; youtube: KK Crvena Zvezda MTS

TREĆA ČETVRTINA

Dobru i borbenu partiju iz druge Zvezda je prenela u treću deonicu. Vildoza je ponovo “plesao” na terenu, uzeo nekoliko napada i potrutio se da se Crveno – beli vrate na pravi kolosek. Real je sa druge strane izgubio onu energiju iz prvog poluvremena i pravio je neke amaterske greške. Možda je malo smanjio gas, možda potvrdio promenljivu igru u poslednje vreme, a možda je i Zvezda zaista imala par dobrih minuta.

Ipak, nakon lepog počekta, ušla je u loš momentum – nanizala je sedam napada bez koša. Jovanović je doneo neke čudne odluke, izbacio primarne šutere i ubacio primarne defanzivce iako su u jednom trenutku smanjili na minus dva. Uglavnom su to bili pokušaji preko Tavaresa ili baš preterani šutevi za tri.

Gosti su šutnuli čak 21 put van linije 6,75 i pogodili sedam trojki. Beogradski tim je dugo bio van poena i omogućio da se domaćin vrati u dvocifrenu prednost – 54:44.

ČETVRTA ČETVRTINA

Poslednjih deset minuta su bili stvar protokola ili “odrađivanje posla” za Madriđane. Zvezda je u jednom momentu (3:30 pre kraja) smanjila na minus pet i to je bilo to. Real je nakon tog poslednjeg trzaja gostiju, napravio seriju od 10:0, pojačao odbranu i priveo utakmicu kraju. Može se reći da je Zvezdi ponovo nedostajala koncetracija, ali i neko ko bi u kontinuitetu proizvodio poene. Vildoza sa tri dana treninga to i dalje ne može, Adams nije ni bio u sastavu, a Marković i Ivanović nemaju taj kvalitet.

Real Madrid je uspeo da odnese pobedu na domaćem terenu i brzo zaboravi dva vezana poraza. Jovanović i Zvezda nisu još uvek osetili prvu pobedu, ali su neke stvari iz Madrida pozitivne. Povratak Nedovića se očekuje sledeće nedelje, pa bi se sa njim znatno iskristalisala snaga Zvezde sa spoljnih pozicija.

U sledećem kolu beogradski tim dočekuje minhenski Bajern u derbiju začelja, dok Real ostaje kod kuće i igra protiv Virtusa koga je pregazio Partizan.