EVROLIGA: Probuđeni Nejpir nedovoljan za pobedu.

Igrači Crvene zvezde doživeli su poraz nakon izuzetno uzbudljive završnice u Bolonji. Uz sav napor da se dostigne prednost domaće ekipe ipak su poklekli pred punom Paladocom. Meč je završen rezultatom 85-79, i to je treći za redom poraz kluba sa Malog Kalemegdana u Evroligi. Crveno-beli stoje na skoru 1-3 dok je Virtus sada na odličnih 3-1.

Opšte poznata stvar u evropskoj košarci je upravo ta da su gostovanja u Italiji poprilično veliki zalogaj za sve ekipe u najjačoj ligi na Starom kontinentu. Ponovo je Virtus opravdao ovu činjenicu pred svojim vatrenim navijačima i zastrašujućom atmosferom. Nošeni podrškom svojih simpatizera izabranici Luke Bankija se čine kao jedno sveže iznenađenje ove sezone. Trener Duško Ivanović ima za čime da žali nakon poslednjeg zvuka sirene i moraće da poradi na završnici mečeva sa svojim pulenima. Pre početka utakmice posebno priznanje je uručeno Milošu Teodosiću koji je do prošle sezone nastupao za tim iz Bolonje.

Tok utakmice

Prvo poluvreme

Od podbacivanja lopte do prvih poena prošlo je minut i po bez ijednog pogotka na obe strane. Potom prve poene na ovom meču postiže Marko Belineli van linije 6.75 i započinje svoje šutersko veče. Drugu trojku na meču za Virtus je pogodio niko drugi do ponovo sjajni Belineli i raspalio već dobrano zagrejanu domaću publiku. Prva četiri poena na strani gostiju postigao je raspoloženi Bolomboj, dok je ostatak tima bio porpilično bled u prvih par napada. Čini se da je odbrana Italijana odradila odličan posao naročito kada je u pitanju Nejpir u ovom kvartalu. Domaćin je održavao prednost sve do pred kraj prve četvrtine kada je reprezentativac Italije Pajola pogodio dve trojke u nešt oviše od pola minuta i podigao prednost na +15 (26-11). Protok lopte je bio ključ u prvoj deonici gde je Virtus pokazao svoju snagu a Zvezda svoje slabosti u rotaciji u odbrani.

Druga četvrtina donela je nešto bolju igru gostiju na obe strane terena. Odbrana je bila poprilično bolja i igrači Virtusa su morali da uzimaju dosta teže šuteve nego u prethodnih 10 minuta. Sa krajem prve i početkom druge deonice Zvezda pravi seriju 11-0 i dovodi rezultat na 26-22. Ipak ovo je bilo kratkog veka i ubrzo sa sedam poena Lundberga i trojkom Šengelije koji je otvorio seriju, Virtus se vraća na +16 (38-22). Crveno-beli su se borili do kraja prvog poluvremena i smanjili razliku na 11 te se na odmor otišlo pri rezultatu 44-33. Nedović se požalio na povredu zadnje lože krajem prvog poluvremena i nakon toga nije ponovo ulazio u igru.

Drugo poluvreme

Ovaj deo susreta otvorio je niko drugi do najbolji pojedinac na večerašnjoj utakmici strašni Toko. Nakon njega kapiten Lazić postiže trojku i uz dva poena Hange prednost je osam (46-38). Vraća se Belineli sa još jednom trojkom nakon što je isto postigao i Kordinije. Do kraja trećeg kvartala pljuštalo je sa obe strane. Ponovo Belineli za tri, potom Nejpir, pa Heket i onda dve snajperom naciljane trojke Rokasa Giedraitisa. U poslednjim sekundama Šabaz je postigao koš uz zvuk sirene za dva poena i spustio prednost na -7 (62-55). Šengelija je bio maestralan u reketu u ovom periodu i tri puta poentirao. Napomenimo da se u ovom delu meča probudio iz hibernacije Šabaz Nejpir i sa brzih sedam poena pokrenuo svoj tim.

Poslednjih deset minuta je počelo loše po srpski tim. Za dva minuta ponovo je razlika bila dvocifrena uz dva plus jedan Mikija i trojku Ifea Lundberga (69-55). Nejpir je pogodio trojku, vratili su Dobrić i Pajola sa po dva poena. Zvezda je prilazila ali se Virtus uvek branio od tih napada sve do same završnice. Bolomboj, potom Hanga, pa Nejpir i Mitrović pod faulom i prednost je bila ponovo jednocifrena (75-69). Kada je to bilo najpotrebnije niotkuda se pojavio Teo sa trojkom koja je dala nadu o pobedi. Rezultat je bio 76-72 i na horizontu se ukazala prilika za Ivanovića i ekipu. Nalet je zaustavio maestralni Gruzijac i nakon pogodaka sa linije penala Nejpira i Kordinijea na 45 sekundi do kraja bilo je -6 i dalje. Trojka kao dar sa neba je bila u rukama Zvezdinog pleja Nejpira ali uzalud. Loš faul nad Pajolom na -3 i jednim posedom razlike faktički uveo je crveno-bele u bezizlazan položaj. Na kraju nisu uspeli da smanje deficit i utakmica je završena u korist domaćina.

Statistika

Najefikasniji pojedinac u redovima Crvene zvezde kao i na večerašnjem meču bio je preporođeni Šabaz Nejpir sa 23 poena, četiri skoka i pet asistencija. Višak energije kao i borbenost u njegovoj igri bili su jako primetni tokom drugog poluvremena. Uz njega Luka Mitrović je postigao 14 poena uz četiri uhvaćene lopte ali i četiri faula. Hanga je dao 11 koševa a Bolomboj je ponovo odigrao odlično i upisao osam poena i devet skokova.

U domaćem taboru istakao se kao i prošlog kola sjajni Šengelija sa 19 poena, šest skokova i pet asistencija. Igrom u reketu leđima prema košu napravio je razliku i sa par sjajnih dodavanja, konkretno Kordinijeu za dva plus jedan, razigrao i saigrače. Kanonadu je imao Marko Belineli sa postignute četiri trojke iz sedam pokušaja što mu je donelo 15 poena. Zapaženi su bili Miki sa 13 poena, osam skokova, Kordinije sa 11 koševa, četiri skoka i šest uspešnih dodavanja, kao i neugodni Pajola sa bitnih 10 poena. Dobrić se nije naročito pokazao i upisao samo dva poena.

Crvena zvezda nije uspela da iskoristi čak 19 izgubljenih lopti protivnika, doduše imala je par odličnih kontri ali nedovoljno za pobedu. Italijani su imali odlične procente šuta pogotovo za tri poena gde su šutirali 12 od 26 (46%). Ponovo je isti taj šut za tri bio koban po Nejpira i drugove.

U narednom kolu Virtus ide u goste ekipi Asvela koja je otpustila trenera Parkera, a Zvezda ima ponovo teško gostovanje. Gostuje u svom gradu, Beogradu, svom najljućem rivalu. U petom kolu Evrolige očekuje nas Večiti derbi u kome je ekipa Partizana domaćin u Štark areni sa početkom od 18 časova i 30 minuta. Obe ekipe su na skoru 1-3 i u padu forme ulaze u ovaj duel. Šta će nam doneti naredno kolo ostaje da saznamo. Lopte se kotrljaju po parketima Evrope.

One thought on “EVROLIGA: Probuđeni Nejpir nedovoljan za pobedu.