EVROKUP: “Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga al’ zube polomi”.

Dogodilo se upravo ono od čega su svi u taboru Budućnosti strepeli. Utakmica na mali broj poena, izuzetno neefikasna, karakteristična utakmica koju igraju gosti iz Soluna. Sve ovo je dovelo do konačnog stanja i poraza 63-65 u završnici u kojoj je Budućnost praktično predala ovu pobedu Grcima.

Tok utakmice

Prva četvrtina

Početak ovog meča je obećavao što se tiče pulena Petra Mijovića. Naime, Makundu je otvorio svoj konto sa šest poena od osam timskih u prvoj polovini prve deonice. Upravo u tom segmentu nije bilo koševa narčito sa strane gostiju koji su postigli svega pet poena u nepunih sedam minuta igre. U igru se potom uključio sjajni Benkston sa dva brza koša, da bi četvrtinu zatvorili Vilijams, Pol i Makundu sa po dva poena u poslednjih dva minuta. Porpilično dobar prvi kvartal za domaćina, odlična odbrana i čak dve ukradene lopte u ovoj deonici za Brendona Pola.

Druga četvrtina

Nastavilo se ponovo sa minut i po bez poenterskog učinka na obe strane. Potom dolazi odličan nalet domaćina koji, preko raspoloženog Rosa koji je isporučio dve asistencije i ukrao jednu loptu, dolazi do +13. Koševe su postigli Džouns i sjajni Joan Makundu. Ponovo ista situacija je usledila kada Kolbi Ros krade loptu i asistira svom saigraču Makunduu za nova dva poena Budućnosti. Koliko je Ros ukrao lopti i podelio asistencija toliko ih je i izgubio, do kraja ovog perioda imao je na svom kontu četiri asistencije ali čak četiri izgubljene lopte. Sledi period gde su poeni postignuti isključivo sa linije penala, da bi Bohoridis i Megi razmenili po trojku na četiri minuta do kraja poluvremena. Razlika je tada iznosila +16. Niz promašaja i dobra igra gostiju krunisana trojkama Sanoga i Bohoridisa kao i odličnom igrom pod košem Benkstona i razlika je ubrzo smanjena na +5 u korist domaćih. Mora se istaći nepogrešivost Krisa Benkstona koji je u prvom poluvremenu imao 12 poena na 6/6 iz igre i po tri skoka na obe strane terena.

Treća četvrtina

Nastavila se utakmica na parketu Morače, Pol je izgubio loptu i u sledećem napadu je usledila trojka neumoljivog Galinata, pa su gosti prišli na samo dva poena razlike. Koševa je bilo na obe strane dok Makundu nije postigao svoju prvu trojku na meču i učinio da njegov trener malo odahne. Popović sa linije penala, kao i Vilijams i Makundu napravili su seriju 6-0 i ponovo je razlika bila dvocifrena. Ispromašivao se Mekinli Rajt za dva poena i konačno na dva minuta do kraja trećeg perioda postigao svoj prvi, i jedini, koš iz igre. Sousa je sa svojih četiri poena priveo kraju treću četvrtinu i sveo razmak između timova na +5 u korist podgoričana.

Četvrta četvrtina

Odlučujući kvartal je startovao solidno po domaćina, za dva minuta igre dali su četiri poena a nisu primili nijedan. Potom je usledio katastrofalan period za napad Mijovićeve čete. Zastrašujuće zvuči da sve do slobodnih bacanja Mekinlija Rajta na nešto manje od dva minuta do kraja nisu postigli niti jedan koš. Za to vreme gosti su vezali 12 poena i prvi put na meču poveli 60-63 je iznosio rezultat. Ovoj seriji najviše je doprineo Katsivelis sa šest postignutih poena, kao i Sanogo koji je bio odličan pod obručima. Upravo nakon pogodaka Rajta bilo je 62-63 na minut i po do kraja utakmice. Makundu je promašio trojku, Galinat je fauliran potom ali je bio precizan samo jednom, za dva poena razlike u korist Solunjana. Isto učinio je i Rajt i ponovo doneo samo poen razlike. Da bi katastrofa bila još veća, upravo Rajt je promašio šut za pobedu na četiri sekunde do kraja što je označilo njegov osmi promašeni šut za dva na meču. Katsivelis je fauliran ubrzo, pogodio je prvo slobodno bacanje ali dao šansu domaćinu kada je promašio drugo. Pol je uhvatio loptu i i,znenađujuće prvim svojim pokušajem za tri, promašio koš i stavio tačku na ovaj izuzetno loš meč po svoju ekipu.

Individualni učinak igrača

Nažalost igra mladog Makundua u ovoj utakmici ostaće u senci bolnog poraza. Ovaj Francuz je postigao 20 poena, uz četiri skoka i odličnih 7/11 za dva poena. Takođe solidan meč imao je DžaKori Vilijams sa 10 koševa i šest uhvaćenih lopti i dve ukradene. Čini se da su od svog dolaska najgore učinke upisali Brendon Pol, Kolbi Ros i Mekinli Rajt. Krenućemo od Pola koji je upisao samo dva šuta iz igre, jednu dvojku je pogodio, a šut za kraj meča je promašio. Nedostajalo mu je agresivnosti u napadu, pa je u nekim trenucima izgledao kao da nema pravu odluku. Kolbi Ros je naizgled upisao četiri asistencije i dve ukradene lopte ali je taj učinak poništio sa čak šest izgubljenih. Njegov šut nije bio ništa bolji sa 1/6 iz igre što mu je sve ukupno donelo PIR od -5. Rajt je upisao najviše poena od ova tri igrača ali je imao i najviše odgovornosti, s obzirom da je istaknut kao najbolji igrač u ovom rosteru. Imao je četiri asistencije i samo jednu izgubljenu loptu što zvuči solidno, ali je šutirao 1/9 za dva poena i promašio svoju jedinu trojku. Svoj učinak je poboljšao činjenicom da je bio precizan sa linije penala i upisao 7/8 slobodnih bacanja.

U ekipi gostiju, poenterski najbolji bio je Roberto Galinat sa 15 poena, četiri skoka i tri ukradene lopte. Šutirao je 2/3 za tri poena i 5/6 sa linije penala. Nešto manje precizan bio je za dva gde je imao 2/6. Kris Benkston je ipak bio najbolji pojedinac u redovima Arisa, doduše skoro sve što je uradio uradio je u prvom poluvremenu. Meč je završio sa 14 poena na perfektnih 7/7 za dva, kao i sa šest skokova. Odlični i uvek u tandemu što se statistike tiče bili su Sanogo i Sousa. Sanogo je postigao 11 poena i uhvatio osam lopti, dok je Sousa imao 10 koševa i devet skokova.

Nakon dva vezana poraza, od Crvene zvezde u Aba ligi, a potom od Arisa u Evrokupu, šta je sledeće za crnogorski sastav? Sada su na 2-4 u Evrokupu, a sledeće kolo im donosi težak zadatak u vidu šampiona Nemačke, Ulma. Za samo dva dana igraju protiv Splita u Morači i biće potrebno da zaborave na ovaj poraz i ekspresno se vrate na pobednički kolosek.