Duško Ivanović ne veruje u crne serije!

Ako je neka pobeda dugo čekana, to je onda sigurno ova. U sred Berlina, košarkaši Crvene zvezde porazilu su Albu u devetom kolu Evrolige.

Konačni rezultat utakmice bio je 84:88, a pobednik je proglašen tek nakon produžetaka. Po četvrtinama gledali smo pravu klackalicu, smenjivanje u vođstvu i borbu do poslednje sekunde – 19:20, 21:17, 17:18, 18:20, 9:13 (AET).

Ovo je prva pobeda Zvezde nad Albom od 2015. i čuvenog trijumfa u Pioniru protiv Saše Obradovića. Produžeci su za razliku od prethodna dva puta bili uspešno završeni, pa slobodno možemo reći da su crveno – beli ovoga puta imali treću sreću.

Najefikasniji u redovima pobednika bio je Argentinac Luka Vildosa sa 21 postignuta poena. Pratio ga je Nemanja Nedović sa 17 uz šest asistencija. Crvena zvezda je na pogon njih dvojice uspela da reši meč u svoju korist a navijači su videli pravo lice ovog tandema. Posebno će se pamtiti trojka Vildose na pas Nedovića za 74:75.

U redovima Albe istakao samo Džejlen Smit sa 23 poena. Svi ostali su podbacili u ključnim momentima, pogotovo Luk Sikma sa par promašenih slobodnih bacanja što mu svakako nije “u opisu radnog mesta”.

PRVA ČETVRTINA

Iako su prve informacije išle u pravcu da je hala rasprodata, to se pak nije moglo videti. Navijači Zvezde su došli u velikom broju i bili vetar u leđa svojim ljubimcima. Čak šta više, delovalo je da su se više oni čuli i da je izgledalo da su više oni domaćini nego gosti.

Duško Ivanović je ovaj meč Evrolige počeo sa Vildosom, Holandom, Lazićem, Bentilom i Kuzmićem. Izveo je istu startnu petorku kao i protiv francuskog Asvela u Pioniru i nadao se isto tako dobrom startu.

Sa druge strane, Gonzales je krenuo sa naturalizovanim reprezentativcem Hrvatske Smitom, Blatom, Zusmanom, Sikmom i Kumađeom. Jedna dosta fleksibilna postava koja može dosta toga da preuzima i odbrani. Pritom ne računajući Kumađea, šuterski izrazito nezgodna.

Da će ova utakmica i van košarke i same igre biti interesantna pokazalo se još na samom startu koji je kasnio zbog čestih tehničkih problema u Berlinu. Slično se dogodilo i protiv Partizana a i tokom EP.

Duel beogradskog i berlinskog tima otvorila je trojka Džona Holanda i odmah nakon toga faul u napadu domaćina. Interesantno, apsolutno isti početak kao i protiv Asvela.

Alba je posle pet Zvezdinih koševa, odgovorila serijom 10:0. Sreća je bila da je Kumađe brzo napravio dva faula te su crveno – beli nešto lakše mogli pronaći put do koša.

Defanzivno je tim sa “Malog Kalemegdana” ušao sa manjkom koncetracije i agresivnosti na čemu je posebno proveo vreme Ivanović.

Zahvaljujući nešto boljoj raspodeli u odbrani i poenima Nedovića, gosti su prešli u vođstvo i završili prvu deonicu sa 19:20.

DRUGA ČETVRTINA

Dobru igru u drugomo delu četvrtine, crveno – beli preneli su i u narednih deset minuta. Nedović je počeo da “pleše” po terenu, svojom kretnjom nameće tempo i tera i ostale saigrače da ga prate.

Da je Petrušev iskoristio dva napada, lako su mogli i do dvocifrene razlike. Umesto toga, Alba je nadoknadila Zvezdine promašeje i vratila utakmicu u egal.

Na ovoj utakmici posle dužeg vremena pojavio se i Maodo Lo. Ipak, zbog nedostatka kondicije i intenziteta nije mogao znatno uraditi i pomoći svom timu.

U drugoj deonici videli smo nešto lošiju realizaciju na obe strane; promašivali su i Martin i Sikma i Mitrović i Blat. Kapiten Albe, Luk Sikma je sa par poena (trojka + slobodna bacanja) vratio prednost svojoj ekipi dok je Zvezda poenima Luke Vildose odgovorila.

U finišu prvog poluvremena ponovo je pala koncetracija u odbrani, Alba se rastrčala i pogodila tri trojke. Sreća je bila da je u defanzivi i domaćin imao “žute minute” i pravio neke baš nekarakteristične faulove.

Dvojkom Vildose koji je jedini bio konstantan u drugoj četvrtini, srpski klub je otišao na pauzu sa minusom od tri poena – 40:37.

TREĆA ČETVRTINA

Nastavak utakmice doneo je istu borbu kao i u prve dve deonice. Zusman je pogodio trojku u prvom napadu i povećao Albinu prednost na plus pet.

Nakon toga, ponovo čitav minut niko nije mogao postići koš, a lošu Zvezdinu realizaciju kaznio je Smit sa jako dobrom tranzicijom.

Holand kao njegov primarni čuvar apsolutno nije mogao da ga sačuva. Kasnio je skoro svaki put u bloku a često pravio i neka nepotrebna udvajanja i tako ga ostavljao samog na šutu.

Nakon što je Ivanović vratio na teren Nedovića, Zvezdin napad je koliko toliko prodisao. Do tada sve se svodilo na pokušaj spuštanja lopte u reket i pravljenja nekih blokova. Bili su potrebni brzi poeni i to u kontinuitetu.

Na terenu su u većem delu četvrtine bili Vildosa i Nedović koji su vratili potrebnu sigurnost u napadu. Prvo je Argentinac pogodio trojku, a potom odgovorio i Delou istom merom.

Pojačanom odbranom i pre svega boljim protokom lopte, Crvena zvezda je sačuvala šansu da u Berlinu ostvari pobedu i u poslednjih (ispostaviće se kasnije, ipak ne sasvim poslednjih) deset minuta ušla sa 57:55.

ČETVRTA ČETVRTINA

Košem talentovanog Deloua, Alba je vratila utakmicu na dva poseda. Nedović je u sledećem napadu pogodio dvojku i poenterski ispratio najefikasnijeg Vildosu.

Jedna od dobrih okolnosti bio je vrlo loš dan Krisa Kumađea koji je na početku četvrte deonice zabeležio koš iz reketa što je bilo sve od njega.

Trojkom Vildose Zvezda je smanjila razliku na 62:61. Argentinca je zamenio Džon Holand i ispostaviće se doneo samo probleme svom timu.

U napadu je koliko toliko i širio prostor i nudio se, ali je zato u defanzivi napravio dve pogrešne odluke. U oba puta kada se očekivalo da isprati Smita, on to nije uradio.

Bek domaćina je pogodio oba relativno otvorena šuta i povećao prednost Albe na 70:65.

U sledećem napadu je Nedović prodao loptu protivniku koji je u kontri iznudio slobodna bacanja. Već tada su brojni navijači Zvezde krenuli da otpisuju meč i kritikuju svoje ljubimce, ali se crveno – beli košarkaši nisu predavali.

Mitrović i Nedović su poenima sa distance smanjili prednost Albe na samo minus dva, a potom i brzom tranzicijom Nemanje Nedovića i trojkom Luke Vildose beogradski tim je došao do vođstva! Zusman je pogodio samo jedno slobodno bacanje i u poslednji minut se ušlo sa egalom.

Ispostaviće se da je 75:75 bio rezultat sa kojim se ušlo u produžetak. Obe ekipe nisu iskoristile svoje napade, a nisu pomogli ni tajmauti Ivanovića i Gonzalesa.

PRODUŽECI

Ovo su bili treći produžeci u međusobnim duelima Crvene zvezde i Albe. Za razliku od prethodna dva puta završili su se u koristi beogradskog tima i možemo slobodno reći bili treća sreća.

Na početku dodatnih pet minuta nije baš izgledalo sjajno. Zusman je pogodio trojku i domaćin je ponovo poveo. Odgovorio je Luka Mitrović sa dva pogođena slobodna bacanja.

Nakon koša Luka Sikme, Nedović je uzeo stvar u svoje ruke i pogodio dva bitna šuta. Alba do kraja nije uspela da iskoristi što otvorene šuteve što slobodna bacanja i vrlo smušeno nastupila u produžecima.

Ovo je ekipi Crvene zvezde treća pobeda, druga uzastopna. U narednom kolu koje se igra u četvrtak dočekuje Makabi, koji će ponovo gostovati u Beogradu. Videćemo da li će i ovaj put glavni grad Srbije pamtiti po lošem…