Dramatična završnica pripala Barseloni

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su prvi poraz ove sezone u Evroligi, a koban po sastav iz Srbije bila je ekipa Barselone predvođena Kevinom Panterom, 94:98. Večeras su košarkaši katalonskog kluba pokazali da imaju CCC, a možda i najviše od svih upravo pomenuti bivši košarkšaš Partizana.

Prvo poluvreme

Odličan start gostiju koje predvodi Kevin Panter. Kao što se i očekivalo, košarkaši Barselone ostaju “nedodirnuti” atmosferom i igraju svoju igru. Ipak, ulaskom Miloša Teodosića menja se ritam igre crveno-belih i vrlo brzo gosti dolaze do preokreta koristeći svoje najjače oružje, šut za tri poena. U ritmu gde se igra gotovo koš za koš, iskustvo Jana Veselog donosi pola koša prednosti za goste nakon uvodnih 10 minuta igre, 25:26.

Ne koristi domaći sastav svoje šanse da povede što gosti vrlo dobro koriste i održavaju minimalnu prednost. Nervozno je na obe strane terena, kao da oba tima žele što pre da ostvare neku osetniju prednost. Na pet minuta pre završetka prvog poluvremena, pogotkom Luke Mitrovića crveno-beli odlaze na plus četiri, 37:33. Ta minimalna razlika za Zvezdu uspeva da opstane u narednom periodu. pa je prednost i dalje 3-4 poena.

U poslednjim sekundama poluvremena Vili Ernangomez i Huan Nunjez zajedničkim snagama donose nerešen ishod. Na dve sekunde do kraja, “američki fudbal” asistencija Teodosića za Milera-Mekintajera koji pogađa trojku u poslednjoj sekundi za odlazak na odmor sa tri poena prednosti, 47:44.

Na poluvremenu crveno-bele predvode Jago sa 11 poena i Kalinić sa devet poena dok su se kod gostiju istakli centri Veseli ( 10p ) i Ernangomez ( 9p ).

Drugo poluvreme

Sjajno otvaranje gostiju i dve vezane trojke na koje odgovara Majk Daum svojim prvim poenima na meču. Odlična odbrana Barselone garantuje prednost od pet poena koja tera trenera Zvezde Sferopulosa da zatraži tajmaut. Reakcija igrača, pre svih Dauma i Kalinića, donosi preokret za domaći sastav, a ova utakmica sve izvesnije ide u pravcu potencijalno neizvesne završnice. Ipak, na krilima Majka Dauma sada crveno-beli prave mini-seriju koja tera trenera Barse Penjaroju na tajmaut.

Prvo vođstvo veće od šest poena razlike na ovoj utakmici delo je domaćeg sastava nakon trojke Bolomboja, 65:56. Nažalost, već u sledećoj akciji američki centar je zaradio četvrtu ličnu grešku i morao je da izađe sa terena kako bi ga trener crveno-belih sačuvao za kraj meča. Ali, da ne bude da ga nije bilo ceo meč, pojavljuje se Dario Brizuela sa dve vezane trojke za smanjenje prednosti na 66:63 pred odlučujućih 10 minuta igre.

Loš početak četvrtog perioda igre za Zvezdu. Dosta izgubljenih lopti, nervoznih i brzopletih odluka u napadu. Ipak, ni košarkaši Barselone ne igraju nešto bolje pa se sve jasnije vidi uzbudljiv finiš meča. Igra se koš za koš, protraćen posed za protraćen posed. Pet minuta pre kraja utakmice imamo 19 promena vođstva. Nastavlja se utakmica istim tempom, a ključna figura koja odiše mirnoćom u napadu gostiju je Jan Veseli.

Malo više od 60 sekundi do kraja meča, Jago dos Santos pogađa dva slobodna bacanja i donosi prednost, 82:80.

Kraj nije mogao biti drugačiji, puno drame, gledanje snimaka… Svega je bilo, a najmanje košarke u poslednjih 60 sekundi koje su trajale mnoogo duže od toga. Kada se igra konačno nastavila, Kevin Panter pogađa šut za tri poena 10 sekundi pre kraja. Jago pogađa šut za dva poena i donosi izjednačenje a Blaugrana ima oko pet sekundi da proba da završi meč. Ništa od poena i idemo u produžetke!

Kalinić promašuje oba bacanja na startu produžetka ali se odmah iskupljuje poenima pod košem. S druge strane, uzvraća udarac Panter trojkom. Isti scenario, dva različita strelca u narednim napadima, dva poena Bolomboj, tri Parker. Zatim, odgovornost preuzima Jago dos Santos i sa pet vezanih poena donosi prednost od tri poena za crveno-bele. Laprovitola donosi izjednačenje, a Panter ponovo pogađa važnu trojku.

Do kraja, krajnji rezultat je 94:98 za goste iz Katalonije.

Kod crveno-belih najviše poena postigli su Jago ( 23p ) i Kalinić ( 19p ) dok su kod gostiju najviše poean imali Panter ( 26p ) i Veseli ( 19p ).

Sada pet ekipa ima skor 3-1, a uz večerašnje ekipe to su još Monako, Žalgiris i Fenerbahče. U narednom kolu Crvena zvezda gostuje ekipi Real Madrida dok će Barselona ugostiti ekipu Asvela.