Budućnost napravila čudo i okrenula skoro nemoguće

U meču lude završnice, Budućnost je pobedila Zadar sa 104-103. Imali su Zadrani čak +7 na minut do kraja meča, ali Bel-Hejns i Rejnolds su trojkama doneli pobedu plavo-belima.

U prvoj četvrtini meč je bio u egalu skoro sedam minuta ali Zadar je već tad delovao sigurnije. Kaba nije uspevao praviti prednost protiv Ramljaka iako je Budućnost forsirala to.

Ali nakon izlaska Kabe pri rezultatu 10-10 i ulaska Jagodić – Kuridže, Zadar pravi seriju od 11-3. Šutirali su igrači Zadra 5/9 za tri u prvom periodu i to je napravilo razliku. Kaba se vratio ali to nije sprečilo Zadar da postigne još pet poena i Zadar odlazi na pauzu s +11. Kaba više nije ulazio na teren.

U drugoj četvrtini Budućnost se približava, ali Zadar kontroliše prednost. Budućnost je bila dobra prvi deo druge četvrtine u odbrani i kontroli skoka (gde se isticao Lazić s tri ofanzivna i dva defanzivna skoka), ali ulaze u crnu seriju i dopuštaju Zadru 12 poena prednosti.

Ipak pri kraju dobrim potezima Rejnoldsa i Bel-Hejnsa Budućnost uspeva dobiti drugu četvrtinu. Budućnost je imala sreće da Lakić nije uspeo ubaciti s pola terena.

U prvom poluvremenu, Zadar je kontrolisao tempo, što sam smatrao da je obaveza ako žele pobedu. Budućnost je morala učiniti meč sporijim zbog nekoliko prisutnih problema u igri koji se amplificiraju u brzoj košarci. Boljka sa početka sezone se vratila Budućnosti, a to su izgubljene lopte.

Plavo-beli su izgubili čak devet poseda u prvih 15 minuta igre. A u odbrani, opet problemi pri branjenju perimetra. Preterana pomoć i udvajanja su omogućila Zadru da se raspuca i ubaci 9/16 za tri poena.

Drugo poluvreme počinje u znaku Lazića – osam poena i asistencijom za Popovića, Budućnost seče prednost Zadra na minus četiri.

Sa druge strane, Zadar nije mogao pronaći laka rešenja u poentiranju i Jusup traži tajmaut.

Budućnost - Zadar: Luka Božić

Božić svojim poenima stabilizuje Zadar koji nastavlja kontrolisati meč. Igrači Budućnosti su u ovoj četvrtini pokazali mnogo bolje napadanje mismečeva nakon switch Zadra.

Ali odbrana tranzicije je i dalje bila problem za Budućnost. Iako je Budućnost krenula četvrtinu 12-5, Zadar je ostatak trećeg perioda imao 22-15 i održava prednost s poluvremena.

Četvrti kvartal Budućnost opet sjajno započinje i vraća meč u jedan posed. Božić održava prednost Zadru sjajnim potezima.

Razmenu koševa smo videli u ovoj četvrtini ali na dva minuta do kraja Dejvis daje trojku iz kornera, a Božić sledeći posed krade loptu Bel-Hejnsu nakon promašenog bacanja svog saigrača i na prvi pogled, Zadar stiže do nedostižnih 10 poena prednosti. Ali onda kreće ludilo.

Budućnost traži tajm-aut. Ideja Jovanovića je bila da se koristi prodor igra Bel Hejnsa. Funkcionisalo je ceo meč, a Bel je dobro to izveo i u završnici – iz prodora je iskreirao sebi četiri poena. Sa druge strane, Zadar ne pronalazi lake koševe, ali Jordano daje jedno bacanje.

Popović brzo polaže na obruču i Iako je But izgubio loptu, Drežnjak maši polaganje i Hejns trojkom stavlja Budućnost na dva poena razlike zaostatka.

Zadar ima posed, ali Hejns krade i dodaje Rejnoldsu koji stavlja tačku na meč.

Posle je Zadar imao još pet sekundi, ali iz jako loše kreiranog napada, Žganec maši obruč sa poludistance i Rejnolds hvata promašaj za pobedu Budućnosti.

Za razliku od prvog poluvremena, igrači Budućnost u drugom poluvremenu su imali dosta veći fokus na obe strane terena. Napadi su bili smisleniji, a jasnije je bilo i koje igrače smeju ostaviti na liniji za tri.

Zadar je u drugom poluvremenu gađao samo 5/16 za tri, i to može se iskreno reći da je moglo biti i 4/16 s obzirom da je Dejvis ubacio trojku preko ruke.

Takođe smanjili su broj izgubljenih poseda, naspram devet u prvom poluvremenu samo četiri u drugom.

izvor: YouTube/ABA Liga j.t.d.

Iako su pokazali karakter u ovom meču, mora se igrati stabilnija odbrana. Dosta solidnih defanzivnih poseda su pali u vodu igračima Budućnosti jer je neko imao faul. Igrači Zadra su bili faulirani čak 31 put.

Takođe odbrana obruča opet nije bila na nivou, dozvolivši Zadru a naročito Luki Božiću da preko prodora izvlače mnogo bacanja.

Igrač utakmice je bio Tre-Bel Hejns, koji nastavlja imati sjajne partije ove sezone. Kanadskog beka umor ne hvata iako je predstavljao svoju zemlju u FIBA prozorima. Protiv Zadra je zabeležio 28 poena, četiri asistencije, pet skokova i pet ukradenih lopti uz 9/16 za dva i 2/4 za tri.

Imao je još 4/4 sa linije penala ali i četiri izgubljene lopte. Mada one mu se ne mogu zameriti jer su tri bile u prvom periodu, a završnicu je odigrao maestralno i doneo pobedu Budućnosti.

Pred Bel-Hejnsa, dobar je bio i Kameron Rejnolds koji je zabeležio 19 poena i devet skokova uz 4/6 za tri od kojih je jedna bila ključna i donela jedino vođstvu Budućnosti u meču.

Dvocifreni su još bili Popović sa 16 poena i četiri asistencije, kao i Fil But sa 10 poena. Iako je But imao četiri izgubljene lopte, odličnom energijom i odbranom držao je Budućnost u meču i kasnije bio deo petorke koja je otpočela preokret.

Istakao bih još Lazića koji je takođe održavao Budućnost u životu dobrom kontrolom skoka u drugoj četvrtini, kao i serijom od osam poena početkom drugog poluvremena, koliko je imao na kraju.

Iako je Zadar poražen, Luka Božić je nastavio dominaciju ABA ligom. Zabeležio je 34 poena (7/12 za dva 2/4 za tri) i čak 14/18 bacanja. Budućnost nije imala rešenje za njega i Božić je sam izvukao skoro polovinu faulova koje je svirano Budućnosti (16 od 31 da budem precizan).

Pored fantastičnog učinka u poentiranju, i ostale statističke kolone su bile popunjene. Sedam skokova, šest asistencija, dve ukradene ali i pet izgubljenih lopti.

Za Zadar dobru partiju su imali još Antonio Jordano sa 23 poena (2/3 za dva, 4/9 za tri, 7/8 bacanja) kao i Huan Dejvis sa 13 poena (3/5 za tri, 4/5 bacanja) koji je imao i najveći +/- u Zadru+15. Iako nije imao krađa ni blokada, bio je solidan u odbrani.

Naredni meč Budućnost igra u Eurokupu protiv francuskog Pariza na domaćem terenu, a zatim u ABA ligi dočekuju Cibonu.