Budućnost klimavo, ali ipak pobeda

U trećem kolu Evrokupa, Budućnost je pobedila nakon produžetaka grčki Promitheas sa 95-89 (81-81). Moglo je biti lakše, ali najvažnije je da je upisana pobeda.

Meč je otvoren veoma efikasno, u prvih četiri minuta postignuto je već 23 poena. Ono što nisam očekivao u najavi je da će preko Kaklamanakisa Promiteas uspešno pronalaziti poene na obruču.

Ali odbrana Promiteasa se nije pokazala, Budućnost takođe bez problema poentira iz reketa.
Džo Jang je meč počeo veoma dobro – sedam poena i tri asistencije. Budućnost nije uspevala da ga brani uspešno u prvoj deonici.

Primetno je da u prvoj četvrtini obe ekipe se dosta više oslanjaju na individualna rešenja nego na akcije i u tome se Budućnost bolje snalazila.

Prvi faul Budućnosti je bio tek na 38 sekundi do kraja četvrtine. Budućnost jako malo pažnje posvećuje Kaklamakisu i to Promiteas maksimalno koristi. Srećom po Budućnost Jang ne uspeva izbaciti trojku iz trka sa osam metara pre isteka sata, tako da Budućnost odlazi sa tri poena prednosti na dvominutnu pauzu.

U istom ritmu se nastavlja druga četvrtina, ali Budućnost pravi mini seriju od dva koša Atića i trener Promiteasa traži minut odmora.

Ogromna prednost Budućnosti je bila brzo otvaranje tranzicije – Promiteas nema krupne bekove da seku rano tranziciju i zbog toga što dva igrača šire prostor u kornerima, najčešće samo dva igrača su u mogućnosti da je brane.

But nastavlja u dobrom ritmu kao i protiv Cedevite. Ali igrači Budućnosti nemaju rešenja za Džo Janga.
Rejnolds je imao trojke odakle sam očekivao, mada nije ih baš pogađao.

A Alfa Kaba pokazuje da će biti jedan od najboljih skakača u Evrokupu. Odbrana Budućnosti je delovala mnogo bolje sa Alfa Kabom i Budućnost u drugoj četvrtini sa njim dolazi do prednosti od 16 poena.

Iako je Kaklamankis imao koševa u reketu, Budućnost ne daje lake prodore igračima Promiteasa, dok sa druge strane dolaze jako lako do polaganja. Jang je značajno usporen u drugoj četvrtini.

Budućnost dosta loše otvara treću četvrtinu i Promiteas uspeva spustiti razliku ispod dvocifrene.

Ali nakon tajm-auta, Budućnost se uspešno konsolidovala u odbrani. Dangubić dosta guši napad Promiteasa. Budućnost dobro koristi činjenicu da Promiteas ima velikih problema u sprečavanju bekova da stižu do obruča kao i to da jako teško brane tranziciju.

But i Rejnolds rade odličan posao u odbrani na Jangu i ne dozvoljavaju mu da uđe u ritam. Ključan momenat za dalji razvoj meča je bio ponovni ulazak Džordž Kondita.

Nije imao sjajno prvo poluvreme, ali od momenta kad je ušao u trećoj četvrtini, Budućnost počinje imati probleme u napadu. Pred poslednju deonicu Promitheas ulazi sa -17 razlike.

U četvrtoj četvrtini, Budućnost se nije previše trudila u odbrani i dopuštaju Promiteasu da dođe na osam razlike. Dosta grešaka u organizaciji napada, dok odbrana na Jangu nije bila istim intenzitetom.

Marko Jagodić Kuridža biva polovičan sa linije penala i seče seriju Promiteasa. U sedam minuta poslednje četvrtine, Budućnost ima opet pomračenje. Samo pet poena Budućnosti. Trojkom Gikasa Promiteas dolazi na tri poena zaostatka i imamo napetu završnicu. Rejnolds daje trojku iz kornera i čini se da smiruje stvari, ali Promitheas je pronašao šuterski ritam.

Totalan raspad Budućnosti u četvrtoj četvrtini, odbrana perimetra je izgledala kao protiv Hamburga, dok u napadu nisu uspeli nikakvu prednost da iskoriste, ali srećom Kaba spašava stvar vraćanjem lopte u koš nakon promašene trojke Rejnoldsa.

Morao je Kaba imati veću rolu u ovoj utakmici, ali Vlade Jovanović je verovatno držao Kabu na klupi kako Promitheas ga ne bi namerno faulirao. Jeste Promitheas došao na osam poena zaostatka dok je Kaba bio na terenu, ali odbrana Budućnosti je pukla. Promitheas dolazi do 14 poena u četiri minuta bez Kabe.

Jang postiže za vođstvo Grka, ali Filip But u punom sprintu spašava Budućnost polaganjem. Promiteas umalo dolazi do koša, ali loš pas Janga daje dovoljno vremena Laziću da izblokira šut na obruču i meč odlazi u produžetke. Promiteas je pokazao šutersku potentost u poslednjoj deonici i kako protiv njih se moraju igrati svih 40 minuta.

Kaba počinje produžetke i Budućnost uspeva da se psihološki vrati u meč.

Bolja odbrana, mada i malo sreće da Promiteasu trojka izađe iz obruča i stižu na pet poena prednosti. Dosta loša selekcija šuteva Promiteasa, što je i očekivano kad je Kaba u reketu. Do izražaja dolazi opet što nisu sjajni u napadaju obruča.

Jovanović izvodi Kabu kako ga ne bi Promiteas namerno faulirao, ali Promiteas ne uspeva koristiti neke mogućnosti za napadanje obruča. Budućnost dolazi do 11 poena prednosti, a Tre Bel Hejns prvo blokadom na Kauenu za tri poena, a zatim i polaganjem stavlja tačku na meč.

Budućnost se dosta više namučila nego što je trebala, s obzirom da su imali čak 17 poena prednosti pred poslednji period.

Primetno je da Budućnost ima defanzivnih problema kad Kaba nije na terenu. Zanimljiva činjenica je da u prve tri četvrtine, Budućnost je samo 11% poseda izgubila loptu (6% manje od proseka u Evrokupu za sad). Ali zato u poslednjoj četvrtini su skoro trećinu poseda izgubili lopte. Čak sedam izgubljenih lopti.

Igrač utakmice je bio Francuz Alfa Kaba koji je imao dabl-dabl učinak od 14 poena i 13 skokova (pet ofanzivnih). Imao je još i tri ukradene lopte. Sa njim je Budućnost imala defanzivni rejting od čak 83,3.

Kod gostiju najbolji je bio Džo Jang. Dao je 20 poena i podelio pet asistencija. Nije imao sjajno šutersko veče (samo 1/8 za tri), ali pokrenuo je napad Promitheasa kad je trebalo i omogućio produžetke.

izvor: EUROLEAGUE BASKETBALL