Božija levica Avramovića za pobedu u Istanbulu!

Da je neko posle poraza u dva vezana večita derbija i u Ljubljani od Cedevita Olimpije nudio crno-belima pobede nad istanbulskim velikanima – oberučke bi prihvatili i napisali bi zahvalnicu uz prigodne poklone!!!

Partizan Mozzart Bet je ostvario još jednu ogromnu pobedu, ni manje ni više protiv Fenerbahčea usred Istanbula!!!

Crno-beli su trijumfovali u Ulker Areni rezultatom 72:73, poenom dugoočekivanog Alekse Avramovića sa linije slobodnih bacanja na tri i po sekunde do kraja utakmice.

Avramović je za osam i po minuta upisao šest poena (4/7 sa linije slobodnih bacanja i 1/1 iz igre) i tri skoka i bez dileme je bio X faktor Partizana na večerašnjoj utakmici.

Bolji povratak na teren posle više od pola godine pauze nije mogao ni da sanja!!!

Kao što smo i najavili, strateg crno-belih Željko Obradović se vratio u Istanbul u prvoj zvaničnoj utakmici po odlasku iz Fenerbahčea i zabeležio je pobedu protiv kluba u kojem je uz svoje verne saradnike iz stručnog štaba ispisao najlepše stranice istorije kluba.

Sa njim su u Istanbulu bili Vladimir Androić, Hose Maria Iskerdo i Predrag Bata Zimonjić. Domaćini su ih prigodno dočekali pred početak same utakmice.

Početak utakmice je definitivno pripao domaćinu. Partizan je jako teško dolazio do poena, Nik Kalates je čitao odbranu crno-belih na piku kao bukvar i vukao konce Fenerbahčea u napadu.

Odlično se Fenerbahče prilagođavao na odbranu Partizana od pika. Dosta raznovrsnih rešenja su ponudili košarkaškim trenerima i analitičarima kako se napada Hedge (iskakanje) i High Flat (pozicioniranje u nivou bloka) odbrane na piku.

Prodori Kalatesa, kratka otvaranja Džekirija i Bukera, backdoor protrčavanja Hejs – Dejvisa, Pjera, Birsena, off-ball blokade za Edvardsa, Gudurića, Vilbekina i Mahmutoglua su neka od ponuđenih rešenja na odbranu Partizana. Bila je prisutna i dominacija u reketu Fenerovih visokih igrača, ali falio je jedan detalj.

Falila je realizacija sa distance. Na konto promašenih šuteva igrača Fenerbahčea, Partizan je držao kakav takav priključak tokom čitavog prvog poluvremena.

Sa druge strane, Partizan je odigrao preslikanu utakmicu sa Anadolu Efesom, bio je prilično nepovezan u fazi napada, u odbrani su se pravile hronične kardinalne greške, bilo u odbrani 1 na 1, bilo na perimetru.

Dante Egzum, prvi plej crno-belih je već sredinom drugog kvartala sakupio tri lične greške i tako napravio problem u rotaciji na bekovskim pozicijama.

Sporadična dobra individualna i timska rešenja u napadu su držala crno-belima glavu iznad vode u prvom delu utakmice. Nekoliko diskutabilnih sudijskih odluka (inače, suđenje je generalno bilo jedva za prelaznu ocenu) na štetu domaćina je takođe unosilo nervozu igračima Fenerbahčea.

Prvo poluvreme je završeno sa svega četiri poena prednosti za Fenerbahče – 37:33. Crno-beli su imali odličan rezultat u odnosu na to kako su bili nepovezani u oba pravca u prvom poluvremenu.

Treća četvrtina je bila režirana po scenama horor filmova za Partizan (kao i godinama unazad). Crno-beli su nastavili sa traljavim rešenjima i mekanom igrom u reketu (pre svega mlakim faulovima na visokima Fenerbahčea koji su to rutinski pretvarali u 2+1 situacije).

Crno-beli nisu mogli nikako da dođu do neke dobre energije. U trećoj četvrtini, domaćin je došao do maksimalnih +11 (49:38) i delovalo je da će rutinski da privede ovu utakmicu kraju.

Skoti Vilbekin, jedan od rekovalescenata Fenera, je naštelovao nišanske sprave i delovalo je da će biti uz maestralnog dirigenta Nika Kalatesa, jedan od najzaslužnijih za konačan prekid crne serije Turaka.

Međutim, trener Partizana, Željko Obradović pokazuje zašto je najveći evropski trener ikada. Na devet poena prednosti za Fenerbahče, pri rezultatu 47:38, povlači izuzetno riskantan potez i šalje na parket Aleksu Avramovića umesto indisponiranog Jama Madara.

Uzimajući u obzir ogromnu pauzu Avramovića, koja datira još od junskih FIBA prozora, prosečni gledaoci bi rekli kako je Željko pustio ovu utakmicu niz vodu.

Trenerska vera u igrača koji je bio dugo van stroja, ta Željkova vera da će u inače debitantskoj utakmici u Evroligi i posle više od šest meseci pauze, Aleksa Avramović biti taj džoker koji će potpuno okrenuti tok utakmice dovoljno pokazuje trenersku besmrtnost i veličinu Željka Obradovića!

Energični bek je u potpunosti opravdao poverenje i svojim karakterističnim prodorima je nekoliko puta napravio prednost nad Karsenom Edvardsom, bez obzira što mu vidno fali samopouzdanja, što je normalno posle teške povrede.

Isto tako, dao je novu dimenziju i potrebnu agresivnost ekipi u fazi odbrane i pomogao je crno-belima da prepolove minus i da treći period završe sa svega šest poena zaostatka.

Partizan je dodao gas u četvrtoj četvrtini i nadljudskom psihološkom i fizičkom snagom je uspeo i da povede pet minuta do kraja utakmice, trojkom Joanisa Papapetrua, rezultatom 59:60.

Od tog momenta kreće ritam koš za koš i najava tvrde i veoma dramatične završnice. Međutim, prvi plejmejker crno-belih, Dante Egzum završava utakmicu sa pet faulova i opravdano nervozan napušta teren (inače, veoma sumnjiv četvrti faul na Kalatesu pri rezultatu 63:62 za Fenerbahče).

Nedugo zatim, roviti centar domaćina, Tonje Džekiri pravi svoj peti prekršaj i takođe završava utakmicu pre kraja susreta.

Pri rezultatu 70:66, činilo se da će Fenerbahče iskoristiti svoju dominaciju iz reketa i uspeti da privede utakmicu kraju. Ali ukazuje se veoma osporavani krilni centar crno-belih, Zek Ledej i pogađa dva veoma teška šuta u blizini koša i poravnava rezultat.

Između ta dva šuta, Joanis Papapetru u odbrani pravo niotkuda svlači sa zakucavanja večeras odličnog Devina Bukera. Ovo je bio veoma bitan zamajac Partizanu i uvod u neizvesnu završnicu utakmice.

Buker biva još jednom fauliran u blizini koša i rutinski realizuje dva slobodna bacanja. Posle toga Papapetru promašuje težak šut sa poludistance iz veoma loše organizovanog napada, ali se ukazuje crno-beli heroj, Aleksa Avramović sa bitnim ofanzivnim skokom, posle kog biva fauliran od Pjera i staje na liniju za slobodna bacanja.

Iako je pre toga promašio dva slobodna bacanja, ovaj put je bio neumoljiv sa linije penala i poravnava na 72:72.

Sa druge strane, Skoti Vilbekin preuzima odgovornost i postaje tragičar ove utakmice, kao i u duelu sa našom reprezentacijom u prethodnim kvalifikacionim prozorima.

Najpre promašuje floater u blizini koša, gde mu je Matijas Lesor dovoljno zasmetao za promašaj, a zatim sa druge strane pravi nesmotren faul na Aleksi Avramoviću na tri i po sekunde do kraja utakmice.

Avramović je ovoga puta bio polovičan sa linije penala za 73:72. Dimitris Itudis traži tajm-aut, međutim Buker ne prihvata dobro ubačenu loptu od Kalatesa i baca Papapetruu pravo u ruke koji biva fauliran na sekund i po do kraja susreta.

Grk promašuje oba slobodna bacanja i Partizan nosi iz Istanbula još jednu veliku pobedu kao planina, koja ga penje na skor 6-9 i na 13. poziciju u Evroligi.

Najkorisniji igrač Partizana uz već pomenutog heroja utakmice Avramovića je kapiten Kevin Panter. Uz Matijasa Lesora je bio najefikasniji sa 12 poena, uz pet skokova i dve asistencije za 23 minuta provedena u igri.

Francuski centar je uz pomenuti broj poena dodao i četiri skoka. Dante Egzum je dodao 10 poena i dve asistencije, dok je Zek Ledej ugradio osam poena, šest skokova i dve asistencije.

Sa druge strane, najkorisniji igrači Fenerbahčea su bili Najdžel Hejs-Dejvis i Nik Kalates. Hejs-Dejvis je zabeležio devet poena, sedam skokova i tri asistencije, uz sedam iznuđenih faulova za 22 indeksna poena. Kalates je dodao 11 poena i po sedam skokova i asistencija za 20 indeksnih poena.

Dobri su još bili i tragičar ove utakmice, Skoti Vilbekin, koji je dodao 14 poena (najefikasniji u redovima Fenera) uz po dva skoka i asistencije i Dajšon Pjer sa 13 postignutih poena i šest skokova.

Ono što je prevagnulo na stranu Partizana, to su bili poeni sa klupe. Crno-beli su imali čak 46 poena sa klupe u odnosu na 17 poena Fenerbahčea.

To potvrđuje prethodnu hipotezu postavljenu na portalu, da je timski doprinos Partizana ključan za velike pobede!

Partizan je takođe dobio bitku na skoku u odnosu na Fenerbahče (38-33 u korist crno-belih). Asistencije su otišle na stranu domaćina (19-12).

U sledećem kolu Evrolige, Partizan Mozzart Bet dočekuje Bajern iz Minhena, dok Fenerbahče putuje u Bolonju na noge Virtusu.