Borba za peto mesto: Litvanija protiv Slovenije, Italija protiv Letonije

Nakon odigranih četvrtfinalnih utakmica, poražene ekipe očekuje razigravanje od 5. do 8. mesta. Od 10 časova i 45 minuta na programu je meč između Italije i Letonije, dok od 14 časova i 30 minuta sledi meč između Slovenije i Litvanije. Sigurno da se nijednoj od ekipa ne igraju utakmice koje nemaju neki rezultatski značaj, ali treba igrati do kraja i ostaviti što bolji utisak do kraja šampionata.

Italija – Letonija

Reprezentacija Italije izgubila je od Sjedinjenih Američkih Država i više nego ubedljivo rezultatom 100:63 i sigurno da je razočarana krajnjim ishodom tog meča. Jesu Italijani završili kao prvoplasirani u grupi I, pobedili su reprezentaciju Srbiju u drugoj rundi takmičenja i nadali su se da će izbeći Amerikance u četvrtfinalu.

Međutim, bez obzira što su Italijani dali sve od sebe, upravo su Amerikanci izgubili od Litvanaca u poslednjem kolu grupe J i tim porazom su sebe poslali na drugu poziciju grupe J i samim tim zakazali direktan duel sa Italijom. Progutana je bila Italija u glavnom gradu Filipina. Nije ličila na sebe, jako dominantni Amerikanci nijednog trenutka im nisu dali prostora da se mogu nadati pobedi. Na kraju utakmice su samo mogli da čestitaju rivalu.

Koliko su se oporavili od poraza i koliko su spremni da igraju utakmice koje nemaju rezultatski značaj vreme je da se vidi. Biće ovo jako važan ispit za Datomea i saigrače jer je svakako cilj da se turnir završi pobedom.
Sigurno da su bolniji poraz doživeli Letonci koji su izgubili od Nemačke rezultatom 81:79. Ni katastrofalni dan koji je imao nemački najbolji košarkaš nije pomoglo Letoncima da izbore pobedu. Neshvatljive greške je pravio NBA as, šutirao je 4/26 i verovatno da ni on sam nije bio svestan šta ga je snašlo, ali da mu je laknulo kada su prošli dalje. Imaće Letonci za čim da žale na ovom meču. Imao je Davis Bertans šut za pobedu, ali u poslednjim sekundama napada lopta nije prošla kroz obruč.

Uprkos tužnom porazu, Letonci mogu da budu ponosni zbog partija koje su pokazali na ovom Mundobasketu. Sjajne pobede protiv Francuske i Španije mogu da im daju nadu i veru da su kadri da napreduju i postanu ozbiljniji rival protivnicima.

Litvanija – Slovenija

I Litvanija i Slovenija su pružili odlične partije u prvom poluvremenu četvrtfinalnih utakmica, ali se u nastavku utakmice videlo da su u tom trenutku i Srbija i Kanada bili bolji rivali. Jako ubedljivo je Srbija pobedila Litvaniju koja je do tog četvrtfinalnog duela bila neporažena reprezentacija. Sjajno su igrali grupnu fazu, a onda i drugu rundu.
Možda nisu imali sreće u tom duelu sa Sjedinjenim Američkim Državama gde su pobedili, pa su kao prvoplasirana ekipa igrali protiv Srbije. Do tog trenutka, sjajna šuterska ekipa Litvanije šutirala je 30 puta za tri poena po meču i zaista je pravila veliki broj poena. Ali protiv Srbije nisu imali čime da se nadaju, sjajno su odigrali srpski košarkaši i u odbrani i u napadu, jako dobro su timski odigrali, da nisu dali prostora Litvancima za bilo čime.

Sa druge strane Slovenija se odlično držala protiv Kanade u prvom poluvremenu i na veliku pauzu su otišli sa identičnim učinkom. To je ekipa koja je šutirala 34 puta za tri pone apo meču. Međutim, u drugom poluvremenu se pokazao kvalitet Kanade na svim pozicijama, šutirali su sa svih strana, branili se, jako dobro čuvali Dončića i to im je urodilo plodom, da prvi put igraju polufinale Svetskog prvenstva.

Luka Dončić je, čini se, bio jako nezadovoljan suđenjem, on je pred početak četvrte četvrtine dobio isključenje zbog druge tehničke greške. Na njemu je, kao pravi lider ove ekipe, da podrži tim i probaju da ostave što bolji utisak.

Videćemo ko se brže oporavio od poraza, ko će shvatiti za ozbiljno utakmice za razigravanje i koliko će fokus biti na samoj utakmici.