Albatrosi nastavili tradiciju, pobeda nad Zvezdom

Košarkaši Albe pobedili su košarkaše Crvene zvezde rezultatom 89:80. U utakmici koja je bila od velikog značaja za gostujući sastav, domaćini su pokazali da im srpski tim itekako “leži” te su tako ostvarili jako bitnu pobedu u “borbi začelja” sa Asvelom.

Izjednačen period igre koji dobija Alba

Dobar početak utakmice za oba tima. Sa jedne strane Braun i Tomas su pogodili trojke, dok sa druge su Giedraitis i dos Santos bili precizni van linije 6,75 metara. Nakon pet minuta igre, rezultat je 10-10. U narednom periodu igre slabiji ofanzivni učinak i jednog i drugog tima, više zbog lošijeg izbora šuta nego što su čvrste odbrane u pitanju.

Igra se koš za koš uz prednost Albe od četiri poena u jednom trenutku krajem prvog perioda igre, ali je konačan rezultat postavio Gilespi, 18-16. Nemanja Nedović se vratio na parket posle odsustva od povrede i zaigrao svoje prve minute krajem prve deonice.

Zvezdina loša odbrana i sjajno iskorišćene šanse domaćina

Jani Vecel pogađa sa poludistance za poentersko otvaranje druge četvrtine. Nešto lošiji početak gostiju odlično koriste domaćini i odlaze na najveću prednost od početka meča, 22-16. Šest vezanih poena Smarta uz asistenciju za Bolomboja smanjuje razliku “Albatrosa” na samo poen, 25-24. Ipak, stiže odgovor sa druge strane, berlinski tim ponovo pravi razliku i stiče devet poena prednosti, 35-26.

Ovakav razvoj događaja naterao je trenera gostiju Sferopulosa da zatraži tajmaut. Nije dobio željeni odgovor grčki stručnjak jer domaćin prvi put stiče dvocifrenu prednost, 40-28. Nakon pogotka Hermansona za tri poena Alba vodi i 14 razlike po prvi put na meču, 45-31. Loša završnica gostiju zamalo da ubedljivo bude kažnjena i da se na odmor ode sa skoro dvadeset poena razlike ali je Tobijeva trojka na samom kraju druge četvrtine razliku zadržala na “samo” 15 poena razlike, 51-36.

U redovima berlinskog tima najefikasniji je Gabriele Proćida sa 10 poena, a sjajan doprinos dali su Jani Vecel ( 7p, 4sk ) i Martin Hermanson ( 3p, 3sk, 3as ). Sa druge strane, u redovima gostiju najefikasniji je Jago dos Santos sa 10 poena, a kao podrška omalenom Brazilcu bili su Rokas Giedraitis ( 7p, 3sk ), Džoel Bolomboj ( 6p, 5sk ) i Džavonte Smart ( 6p, 2sk, 2as ).

Gosti pokušavaju ali domaćini imaju spreman odgovor

Agresivna odbrana crveno-belih na početku treće četvrtine isplatila se dobrom odbranom i trojkom Nedovića ali je Tomas odgovorio trojkom na drugoj strani. Nastavlja se “obračun” Tomasa i Nedovića na početku poluvremena, 6-5 je u korist Tomasa. Održavaju košarkaši u žutim dresovima prednost stečenu na poluvremenu.

Na pet minuta pre kraja nakon pogotka Brauna, Alba odlazi na 19 poena razlike, 63-44. Budi se Zvezda ali deluje pomalo kasno. Nakon nekoliko dobrih odbrana i par vezanih poena, Alba odgovara i zadržava svoju prednost koja se uglavnom kreće oko 20 razlike. Ne ide šut gostima večeras, a domaćini strpljivo čekaju otvorene šuteve koje pogađaju. Jedan dobar prodor Smarta u poslednjem napadu treće deonice postavio je konačan rezultat nakon 30 minuta igre, 72-54.

Poslednji trzaji gostiju ali…

Nije loš početak crveno-belih ali i dalje se muče sa protokom lopte u napadu. Na tajmautu trener Zvezde Sferopulos jasno je do znanja stavio svojim igračima da ako žele, imaju vremena da se vrate u utakmicu. Nakon toga konačno beogradski tim podseća na ekipu koja želi pobedu i nada se doigravanju. Smanjuje se razlika “Albatrosa” ali i dalje razlika ostaje dvocifrena, 78-65.

Ukoliko crveno-beli izgube, što je na pet minuta do kraja meča i 11 razlike prilično realno, situacija u kojoj Alba dobija tri puta priliku da “popravi” svoje promašaje i trojka Tomasa kao “nagrada” za upornost domaćih košarkaša je dovoljna za opis toka ovog meča. Košarkaši Albe počinju sve češće da greše a Jago sa šest vezanih poena daje “veštačko disanje” svom timu, 85-78 na minut i 45 sekundi do kraja meča.

Imao je tim sa Malog Kalemegdana šansu da se vrati kada su prišli na pet poena razlike ali šut Smarta za tri nije ušao. Sterling Braun, koji ima jako loše šutersko veče, ne promašuje sa linije penala i na 26 sekundi do kraja donosi nedostižnih sedam razlike, 87-80. Nije uspela Zvezda u završnici te je utakmica završena rezultatom 89-80 u korist Albe.

U redovima berlinskog tima Met Tomas je možda bio i ključni igrač ( 19p, 5sk ), sjajnu podršku pružio je Gabriele Proćida sa 17 poena ali ne treba zaboraviti ni Jani Vecela ( 11p, 9sk, 4as ) u sjajnoj pobedi nemačkog tima.

Kod gostiju iz Beograda, najefikasniji je bio Jago dos Santos sa 20 poena, odlične partije odigrali su Rokas Giedraitis ( 15p, 6sk ) i Džoel Bolomboj ( 9p, 11sk ) ali to nije bilo dovoljno.

Alba definitivno ume sa Zvezdom

Utakmica u kojoj su crveno-beli ponovo jednu četvrtinu potpuno podbacili i tako omogućili protivniku da stvori ključnu razliku koja se posle mora “juriti” do kraja utakmice. Da, tim iz Beograda uspeo ja da stvori sebi realnu šansu za povratak pred sam kraj utakmice ali “triler” završnice ne “idu od ruke” Crvenoj zvezdi ove sezone.

Alba je tako ostvarila svoju devetu pobedu u 12 duela sa Crvenom zvezdom. Za ekipu koja ne važi za preterano “skakačku” velika prednost je bila 13 ostvarenih ofanzivnih skokova na ovom meču. Uz to, jako mali broj asistencija gostujućeg tima pokazuje kakvu je odbranu igrao domaći sastav.

Nakon ovog meča Alba se nalazi na 17. poziciji sa skorom 5-18. U sledećem kolu ih očekuje duel sa Olimpijakosom u Atini. Za vikend ih očekuju obaveze u nacionalnom prvenstvu i gostovanje Vircburgu.

Nakon ove utakmice Crvena zvezda se nalazi na 15. poziciji sa skorom 9-14. U sledećem kolu dočekuju ekipu Valensije. Pre toga, očekuje ih derbi sa Partizanom u ABA ligi.