ABA 2 LIGA: TURNIR NA ZLATIBORU – PRVO KOLO

Sezona 2022/23 regionalne ABA 2 lige otvorena je turnirom na Zlatiboru, gde su odigrana prva dva kola. Tokom prvog dana takmičenja na parket je izašlo šest ekipa.

KK PODGORICA – KK SUTJESKA 61:64

Prvi dan takmičenja započeo je crnogorskim derbijem između Podgorice i Sutjeske.

Utakmica je započela sa četiri faula, a seriju faulova prekinuo je poenima Miloš Popović. Iako je krenula u sporom ritmu, prva deonica bila je najefikasnija na meču. Timovi su gotovo celo vreme bili izjednačeni, pa je tako meč uveden u neizvesnu završnicu.

Na samom isteku poslednjeg napada na utakmici, pri rezultatu 61:63, Luka Barišić je imao priliku da sa linije slobodnih bacanja izjednači rezultat ali je krilni igrač Podgorice oba puta bio neprecizan. Drugi promašaj bio je nameran sa ciljem da neko od saigrača dođe do lopte ali je ipak Sutjeskin Vladimir Tomašević došao do defanzivnog skoka.

Barišić ga je potom faulirao, a bivši igrač Podgorice je sa jednim pogođenim slobodnim bacanjem potvrdio pobedu svoje ekipe.

Na meču se istakao novi igrač Sutjeske Miloš Popović sa dabl-dabl učinkom, zabeleživši 11 poena i 10 skokova. Kod poražene ekipe najbolji je bio Mladen Vujić sa 12 poena i sedam skokova.

ABA 2

GGD ŠENČUR – HELIOS SANS 79:89

Nakon crnogorskih timova na parket su izašle slovenačke ekipe GGD Šenčur i Helios Sansi.

Ekipa Heliosa nije imala mnogo poteškoća da savlada Šenčur, kojem je ovo bio prvi nastup u ABA 2 ligi. U prvoj četvrtini stekli su osam poena prednosti, a na poluvreme otišli sa +15. Šenčur je nakon petnaestominutne pauze izašao motivisan, međutim, iako su tokom drugog poluvremena bili bolji protivnik, nisu uspeli da okrenu utakmicu u svoju korist.

Kapiten Heliosa, Blaž Mahkovič je još jednom bio heroj svoje ekipe, koju je sa 21 poenom, pet skokova i četiri asistencije vodio do prve pobede u regionalnoj ligi.

Mladi krilni igrač Tibor Mirtič odigrao je takođe odlično i opravdao poverenje trenera koji mu je dodelio izueztno značajnu ulogu u timu. Za 32 minuta na terenu postigao je 14 poena sa šutem za dva poena 6/9, a uhvatio je i šest skokova.

Sa druge strane, Dino Murić je zabeležio dabl-dabl učinak postigavši 16 poena i 10 skokova.

TFT SKOPJE – PELISTER BITOLA 65:75

Da će ekipi TFT-a u regionalnoj ligi biti teško, pokazalo se već u prvoj četvrtini.

Pelisterov Ivan Sapundžiev je otvorio utakmicu trojkom već nakon 15 sekundi igre. Sa druge strane, crno-beli iz Skopja su vezali tri promašaja i prve poene postigli nakon nešto više od dva minuta igre.

Loše šutersko raspoloženje se nastavilo, pa su tokom prvih 10 minuta igre postigli svega osam poena, a primili 25.

Drugu četvrtinu obeležile su greške i promašaji na obe strane, dok je u trećoj ekipa Pelistera povećala prednost na +29.

U poslednjoj deonici TFT je uspeo da znatno smanji razliku preko Mekbrejera i Bišopa, ipak razlika je bila prevelika, a vremena za preokret premalo, pa je utakmica završena rezultatom 65:75.

MVP utakmice bio je Sead Hadžifejzović sa 28 poena, šest skokova i pet asistencija, a njegovu opasnost po protivničku odbranu dokazuje i to da je nad njim napravljeno čak 11 faulova.

TFT-ov bek šuter Dupri Mekbrejer zabeležio je 14 poena i šest skokova.

Tokom drugog i trećeg takmičarskog dana odigrale su se preostale četiri utakmice.

KRKA – SPARS ILIDŽA 101:82

Drugi dan prvog kola ABA 2 lige započeo je utakmicom doskorašnjeg učesnika Prve ABA lige, Krke i bosansko-hercegovačkog tima Spars.

Prvu četvrtinu su timovi otvorili pravim šuterskim obračunom, ukupno je postignuto 56 poena.

Raspoloženi strelci su u prvih deset minuta meča pogodili devet puta za tri poena. Tokom prvog poluvremena timovi su bili izjednačeni, pa su na odmor otišli sa dva poena prednosti u korist slovenačkog tima.

Ipak, u drugom delu utakmice Sparsi posustaju, a Krka predvođena Macurom i Stipčevićem u trećem kvartalu dolazi do prednosti 79:68.

Do kraja meča Sparsi su pokušavali da se vrate u meč ali je ekipa Krke uspešno odolevala njihovim pokušajima, te u drugom delu poslednjeg kvartala povećala prednost na 19 poena razlike.

Iskusni plejmejker Rok Stipčević je odigrao još jedan odličan meč i sa 27 poena obezbedio Krki prvu pobedu u novoj sezoni ABA 2 lige. Jurij Macura dodao je 16 poena i 10 skokova, a dvocifreni su bili i Radosav Spasojević sa 16, odnosno Jan Špan sa 14 poena.

U ekipi Sparsa istakao se mladi bek Aleksa Gatarić sa 21 poenom, osam skokova, pet asistencija i četiri ukradene lopte.

HKK ŠIROKI – KK BORAC WWIN 68:95

Tokom leta u ekipi Širokog došlo je do osetnih promena i dalo se naslutiti da u novu sezonu, za razliku od prethodnih, neće ući kao favoriti za osvajanje trofeja. Razlika u kvalitetu timova videla se još u prvim minutima utakmice.

Tim iz Širokog Brijega je u prvoj polovini prve deonice postigao skromnih četiri poena, dok je protivnik sa druge strane bio izuzetno efikasan, te je preko Delalića došao do 26 poena prednosti već u sedmom minutu meča. Prednost koju su igrači Borca ostvarili u prvom poluvremenu tokom treće i četvrte četvrtine se još povećala, pa pitanje pobednika ni u jednom trenutku utakmice nije bilo neizvesno.

Pojačanje Borca iz estonskog Rapla, Martin Džeron, predstavio se navijačima u velikom stilu. U debiju za novi klub postigao je 31 poen uz odlične procente šuta za 3 poena – 88.9%, odnosno osam postignutih trojki iz devet pokušaja!

Uz Džerona debitovao je i mladi bosansko-hercegovački prospekt Amsal Delalić. Već u prvom kvartalu meča pokazao je izuzetan napadački potencijal postigavši 10 poena, šutirajući 3/4 za tri poena. U nastavku utakmice nastavio je u sličnom ritmu, pa je meč završio sa 22 poena, pet skokova i tri asistencije uz indeks korisnosti 27.

Dušan Tanasković i Aleksandar Langović zabeležili su dabl-dabl učinke. Tanasković je postigao 10 poena i uhvatio 11 skokova, dok je Langović upisao 11 poena i 13 skokova.

KK SLOGA – KK ZLATIBOR 67:87

Aktuelni šampion ABA 2 lige ostvario  je ubedljivu pobedu protiv rivala iz Košarkaške lige Srbije, Sloge iz Kraljeva.

Ekipa Zlatibora je od početka meča bila bolji rival, pa su već u prvoj četvrtini ostvarili 9 poena prednosti, dok je u drugoj prednost povećana preko raspucanog Aleksandra Ponjavića.

Novajlije u ABA 2 ligi nisu uspeli da u nastavku meča smanje rezultatski deficit, pa su tako u svojoj prvoj utakmici u regionalnoj ligi ostvarili ubedljiv poraz. Kraljevčani su imali izueztno loše šutersko veče, te su za 3 poena pogodili samo 3 puta iz 21 pokušaja.

Sa druge strane, izabranici Strajina Nedovića su iz 28 pokušaja pogodili 11 puta za tri poena. Startna petorka imala je odličnu pomoć igrača sa klupe koji su postigli 32 poena. Među njima su se istakli Aleksandar Ponjavić sa 12 i Nemanja Protić sa devet poena.

U pobedničkoj ekipi najbolji pojedinac bio je Tadija Tadić sa 15 poena, osam skokova i sedam asistencija, a 15 poena postigao je i Brano Đukanović.

Kod protivnika istakao se Dimitrius Andervud sa 15 poena.

KK VRIJEDNOSNICE OSIJEK – KKK GORICA 77:73

Prvo kolo ABA 2 lige okončano je duelom Vrijednosnica i Gorice.

Ekipu iz Velike Gorice skupo je koštala loša treća deonica tokom koje su prvo ispustili prednost, a onda nastavivši sa lošom igrom došli u rezultatski zaostatak od sedam poena.

Poslednji kvartal otvorio je Set Ledej atraktivnim zakucavanjem, a potom je i Ante Mašić pogodio za tri poena. Ekipa je osetila trenutak i za nešto manje od četiri minuta vezala 14 poena i vratila prednost.

Ipak, raspoloženi Vranješ i Bredford vraćaju Vrijednosnice u igru, te u poslednji minut ekipe ulaze sa izjednačenim rezultatom. Isti duo se ističe i u poslednjim momentima utakmice.

Bredford prvo polaganjem donosi prednost timu, a pobedu overava Vranješ pogodivši oba slobodna bacanja. Priliku da reše utakmicu u korist Gorice imali su Uljarević i Jelenković ali su i jedan i drugi bili neprecizni.

Jelenković je lošem učinku na samom kraju utakmice dodao i izgubljenu loptu na pet sekundi do kraja. Batur je bio primoran da faulira Vranješa koji je stavio tačku na utakmicu sa linije slobodnih bacanja.

Značaj Osijekovih heroja vidljiv je i na listi strelaca utakmice. Jedino su njih dvojica postigli dvocifren broj poena.

Tihomir Vranješ je brojao do 29, dok je MVP utakmice i prvog kola ABA 2 lige uz 26 poena upisao i šest skokova i isto toliko asistencija.