Treće Kolo – Analiza

Nedelja, 04.09.2022. – Ponedeljak 05.09.2022.

Ako su prethodna dva kola imala svoju čar i intezitet, šta reći tek za ovo treće. Pobede autsajdera, produžeci, isključenja… Sve ono što „pali“ atmosferu i čini turnir posebnim. Da ne govorimo o žalbama reprezentacija na sudijske odluke i pretnji da će istupiti sa takmičenja. Što se tiče nas, sve dok pobeđujemo i u hali se pušta Nedeljko Bajić Baja ne žalimo se.

GRUPA A:

Bugarska – Crna Gora 81:91

Španija – Belgija 73:83

Turska – Gruzija 83:88 (OT)

GRUPA B:

Litvanija – Nemačka 107:109

Slovenija – BiH 93:97

Francuska – Mađarska 78:74

GRUPA C:

Hrvatska – Estonija 73:70

Velika Britanija – Grčka 77:93

Italija – Ukrajina 84:73

GRUPA D:

Poljska – Izrael 85:76

Češka – Holandija 88:80

Srbija – Finska 100:70

Iako grupa A u prva dva kola nije obilovala jačim tempom i većom dramom, ovo treće kolo je toga imalo na pretek. Program su otvorili Bugarska i Crna Gora. Meč je bio u egalu sve do sredine treće četvrtine kada su Crnogorci digli gas i iskoristili jednoličnu igru Bugara (Vezenkov 26 poena). Čistokrvni Bugarin Dejan Bostovski je do sada odigrao katastrofalno prvenstvo i u tri meča ima 4 pogođene trojke iz 25 pokušaja. Crna Gora je odnela važnu pobedu i nastavila trku za prolazak dalje.

Španija se posle dva trijumfa suočila sa prvim porazom. Da nezgodna Belgija nije „steptomicin“ samo za Srbiju pokazalo se u toj utakmici. Selekcija Daria Đerđe je držala disciplinu od početka do kraja, imala fantasičan šut za tri poena i izuzev druge četvrtine statistički i poenterski bila bolja od „Crvene furije“.

A onda prava ludnica u večernjem programu, u duelu Turske i Gruzije. Turci se nisu proslavili u prva dva kola; protiv Crne Gore im je „poklonjena“ pobeda, a Bugare su slomili tek pri kraju. Gruzija je u ovaj meč ušla sa dva poraza i želela da se pred domaćom publikom iskupi za loša izdanja u prva dva kola. I iskupila se, što na terenu, što i van njega. Meč je obeležio sukob između Forkmaza i Sanadzea kao posledica grubog faula Gruzijca. Obojica su ušli u raspravu pa i u fizički duel koji je uslovio obostrano isključenje. Utakmica je otišla u produžetke u kom su motivisani Gruzijci vođeni zapaljivom atmosferom na tribinama bolje šutirali i na kraju odneli pobedu. Po tradiciji, Ergin Ataman nošen još svežim dešavanjima u regularnom delu meča nije mogao da obuzda bes  i nakon nesportskog faula Osmana zbog prigovora zadobio isključenje. Odmah posle meča KS Turske je izneo navode da je Korkamaza u tunelu napalo obezbeđenje i neimenovani košarkaši Gruzije i zatražio da se počinioci sankcionišu. U suprotnom Turska „preti“ istupanjem sa turnira. Samo da se sve ne završi na poznatoj – tresla se gora rodio se miš…

Šta tek pričati za grupu B, kakva dva duela smo imali priliku da gledamo. Nemačka je odnela pobedu protiv Litvanije, mada je utisak da su više Litvanci pobedili sami sebe nego Nemci njih. Naravno treba odati priznanje „Pancerima“ koji su uz veliku podršku domaće publike nastavili niz pobeda i trenutno su prvi u grupi sa 3 ostvarena trijumfa. Iako je u prethodna dva duela udarna igla bio Šruder (nećemo sad o izgovoru) meč je obeležio Franc Vagner. Košarkaš Orlanda je odigrao strašnu partiju, postigao je 32 poena uz 4/7 za tri poena. Ta gracioznost sa kojom igra čovek od 208cm i izvlačenje za tri je nešto što svako treba da pogleda. Sa druge strane, selekciju Litvanije je predvodio Valančiunas sa 34 poena. Međutim i pored takvog Jonasa deluje da on i Sabonis ne mogu zajedno što najbolje pokazuje trenutni plasman „Zelenih“. Imaju 3 poraza i nisu u nimalo prijatnoj sutuaciji.

Posle tog meča sledio je pravi spektakl u režiji košarkaša Bosne i Hercegovine. Jesu Slovenci odneli dve pobede i jesu bili apsolutni favoriti ali se Bosna nije uplašila. Predvođena Džananom Musom krenula je jako od starta, povela 8-0. Nakon furioznog početka Slovenci su pogodili par trojki, prešli u vođstvo i nisu ga ispuštali sve do poluvremena. Rezultat posle 20 minuta bio je 52 – 49 za Slovence, sasvim aktivan za košarkaše BiH. U trećoj deonici je bila klackalica, ali se videlo da Bosna ukoliko zadrži čvrstu odbranu može i do pobede. Najveći problem Slovenaca bio je Lukin loš dan u šutu – 0/8 za tri. Taj fundament nisu mogli anulirati tokom čitavog meča i videlo se koliko to fali Slovencima u meču. Sa druge strane, Roberson i Musa su pogađali odlučujuće trojke i bili glavni razlozi iznenađujuće pobede Bosne i Hercegovine.

U večernjem terminu, Francuska je pobedila Mađarsku u ponovo skromnom izdanju.

Grupa C je donela jedno veliko iznenađenje, ali i zamalo fatalni poraz Hrvatske.

Komšije su otvorile program protiv Estonije i nisu se baš proslavile. Posle ubedljive pobede nad Velikom Britanijom najavio se još jedan „lagani“ trijumf, ali se Estonci nisu predavali. Veća koncetracija pri slobodnim bacanjima i manjak pravog kvaliteta odlučili su pobednika i produžili nadu Hrvatskoj da se sa što bolje pozicije plasira u eliminaciju. Grčka je odigrala sa pola gasa protiv Britanije i bez Janisa zabeležila još jednu pobedu. I onda kada su svi očekivali da će Italija opravdati ulogu favorita desio se „ukrajinski“ šamar. Predvođeni košarkašem Raptorsa Mihaljukom (25 poena postigao) Ukrajinci ne samo da su odneli ogromnu pobedu već su sebe stavili u položaj ekipe koja pretenduje i na prvu poziciju.

Poslednja na redu je grupa koja se igra u Pragu, grupa u kojoj je reprezentacija Srbije.

Posle dve pobede Izrael je doživeo prvi poraz, i to od Poljske koja i pored problema u savezu izgleda sasvim pristojno. „Stara kajla“ Ej Džej Sloter je odigrao još jedan odličan meč – postigao je 24 poena uz 50% za tri i 55% za dva poena. Pratili su ga nekadašnji igrač Mege Balcerovski i Mateuš Ponitka koji je bio blizu tripl – dabla (11 poena/9 skokova/7 asistencija).

Sa druge strane, Izrael nije imao pravog Avdiju dok Madar sam nije mogao mnogo šta napraviti.

Češka je uspela da savlada Holandiju iako je ponovo bila bez Satoranskog čije se zdravsteno stanje nije poboljšalo da bi on bio spreman da nastupi u tom meču.

Večerašnji program u Pragu bio je rezervisan za duel Srbije i Finske u kom se samo jedna ekipa pitala – selekcija Svetislava Pešiča. Fantastična odbrana (čak 19 izgubljenih lopti Finske od čega 10 ukradenih Srbije), ponovo dominacija Nikole Jokića pod košem i jako dobra tranzicija iz odbrane u napad – bili su to glavni razlozi ubedljive pobede naših momaka. U odsustvu Vanje Marinkovića veću minutažu je dobio Nemanja Nedović koji je to iskoristio i uzvratio sa 14 poena, isto koliko je postigao i Vasa. U sledećem kolu Srbiju čeka Izrael i verujemo da ova stotka protiv Finske neće biti poslednja!

Related Posts

Poređenje večitih: Centri

Partizan Brendon Dejvis – reči su suvišne. Nije potrebno puno objašnjavati ko je i kakav je igrač Brendon Dejvis. Evroligaški veteran, verovatno jedan od boljih modernih centara Evrolige pojačao je…

Poređenje večitih: Krilni centri

Partizan Ajzea Majk je u Partizan stigao nakon dve provedene sezone u Francuskoj, u ekipi Burža. Pre samog dolaska u Evropu, Majk je nastupao na Methodis Mustangs koledžu, gde je…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You Missed

Olimpijakos bez Vezenkova silovito protiv Baskonije

Olimpijakos bez Vezenkova silovito protiv Baskonije

PARTIZAN UTIŠAO ARENU: Crno-beli odneli pobedu bez neizvesne završnice

PARTIZAN UTIŠAO ARENU: Crno-beli odneli pobedu bez neizvesne završnice

Dabl-dabl Šortsa za sedmu uzastopnu pobedu Pariza

Dabl-dabl Šortsa za sedmu uzastopnu pobedu Pariza

Da li je Armani ostao na ceni ili će Makabi iskoristiti popust crnog petka u Milanu?

Da li je Armani ostao na ceni ili će Makabi iskoristiti popust crnog petka u Milanu?

Ponitka veruje u crno-bele: Željko zna šta radi

Ponitka veruje u crno-bele: Željko zna šta radi

Ćus Mateo: Sramota je što je kalendar ovakav

Ćus Mateo: Sramota je što je kalendar ovakav
Verified by ExactMetrics