foto: KSS

Čović: ABA liga ne vodi nigde; Pešić: Moramo da gledamo širu sliku

Nakon najava o novom sistemu takmičenja u domaćoj košarci, održana je konferencija za medije na kojoj su se obratili predsednik KSS-a Nebojša Čović i selektor muške seniorske reprezentacije Svetislav Pešić.

Prvo se obratio predsednik saveza objašnjavajući sistem i predlog, ali i značaj domaćeg šampionata:

“Mislimo da je ABA izgubila sportski i tržišni značaj, Zvezda i Partizan imaju višegodišnje licence. Kao doskorašnji predsednik Crvene zvezde, naš cilj je da kroz ABA dođemo do evropskih takmičenja. To smo i uradili. Cilj je bio da se dođe do stabilne pozicije u Evroligi, došlo se do trogodišnjih ugovora. Dakle, ABA ovakva kakva je, sada ne vodi nigde. Takođe, kvalitet klubova iz regiona opada. Mi smo ABA 1 i ABA 2 iskoristili da se dođe do oko deset kvalitetnih srpskih klubova. U regionu imamo pojavu neregularnih, veštačkih klubova, koji su tu iz finansijskih razloga. Dubai je regularan kad svake godine da 1,7 miliona evra, to služi da bi liga funkcionisala. Iako je osnivački akt ABA tako formiran da u njoj mogu da se takmiče samo klubovi iz regiona bivše SFRJ. ABA više ne služi interesima srpske košarke. Vreme je za povratak domaćeg modela takmičenja prema primerima iz vodećih liga.”

Ligom bi upravljali klubovi, a ne savez.

„Sve je ovo predlog. Do predloga se došlo posle višegodišnjeg rada. Nije to u poslednjih 6-7 meseci. Pešić zna da smo unazad 3-4 godine radili i razgovarali na ovu temu. Najzad smo došli do toga da može da se formalizuje ceo predlog. Napravili smo Radnu grupu u sklopu KSS, kvalitetnu i kompetentnu. U toku je izrada pravilnika o takmičenju. Upoznali smo klubove sa ovim.“

Pričalo se i o stvaranju novih reprezentativaca.

„Naša mlada reprezentacija putuje danas u Grčku na Evrobasket bez petorice najboljih igrača. Ne idu Marković, Topić, Đulović, Bošnjaković i Jović. Nismo dobili podršku od agenata. Bošnjaković je mogao da igra i za generacijo do 19 godina, a nije.“

Na pitanje koliko klubova se pojavilo na sastanku u sredu, rekao je:

„Devet. Borac Čačak, Spartak, Dinamik, Tamiš, Zlatibor, Džoker, FMP, OKK, Borac Zemun. Uredno se izvinila Zvezda, Hercegovac, Vojvodina, a bilo je i propratnih pojava o kojima ne bih da pričamo. Svi klubovi imaju materijal. Zamoljeni su da do 1. avgusta daju neke ocene. Novi sastanak će biti 7. avgusta.”

Zatim se obratio i Svetislav Pešić.

„Od prvog dana kad sam došao, 2021. godine, razumeo sam da bi trebalo da zajedno sa ljudima koji su zaduženi za ukupno stanje košarke u Srbiji sarađujem, da dajem predloge. Bio sam član Stručnog saveta 1983, 1984. i 1985. godine, bili su mi različiti predsednici i timovi koji su vodili jugoslovensku i srpsku košarku. Slabo prihvatamo iskustva drugih zemalja, mi smatramo da smo pet puta prvaci sveta, olimpijski i evropski prvaci. A najgore je živeti od samozadovoljstva, ono je najveći protivnik sporta.“

Zato je Pešić sa prisutnima podelio događaj kako bi svi razumeli zašto je on prisutan.

„Bio sam trener Jugoslavije u Istanbulu 2001. i Indijanapolisu 2002. Postojao je Stručni savet. Gospodin Varajić i ja, napravili smo projekat ukupnog razvoja srpske košarke. Onda je predsedništvo KSJ održalo sednicu u Podgorici. Opšte oduševljenje. Dva dana nakon toga, predsednik Stručnog saveta me zove na sastanak. – Želim da ti kažem, neće se meriti tvoj rad po onome što si prezentovao na sednici, nego gledaj da osvojiš neku medalju – kaže mi on. Tada sam shvatio koliko je teško da se menjamo.“

Poentirao je:

„Ovaj put kojim je novi sastav KSS krenuo, biće težak. Ali, utakmica se nikada nije dobila u prvih pet minuta. Biće tesna i teška utakmica, da bi svi do kraja razumeli šta je interes naše košarke. Moramo da gledamo širu sliku košarke u Srbiji. To se od nas traži. A ne lične interese pojedinih klubova kako njima odgovara. Iako je nemoguće sprovesti nove ideje bez saglasnosti klubova. Oni odlučuju o svojoj sudbini.“

Njegov zaključak koji je podneo UO KSS.

„Neosporna je činjenica da je u olimpijskom ciklusu posle Tokija pa do Pariza, uspešno izvršena selekcija igrača kao i delimična smena generacije reprezentacije. Nosioci sada, ali i u budućnosti, biće igrači rođeni 1994. i 1995. sa nekoliko iskusnijih i mladih igrača koji zadovolje kriterijum. Većina igrača iz Pariza ima potencijala i motivaciju da idu napred. Prioriteti igrača se menjaju, to će imati uticaj pre svega zbog klupskih obaveza. Međutim, kao što je u prethodnom izveštaju istaknuto, najvažnije pitanje na koje se mora odgovoriti – kakva nam je budućnost. Tu pre svega mislim na budućnost naše košarke u celini. Tu se mora jasno, suštinski, planski i beskompromisno odgovoriti. Što se tiče reprezentacije, za sledeći olimpijski ciklus, sa malim promenama možemo da gledamo na budućnost sa optimizmom. Pitanje je šta će biti posle Los Anđelesa 2028.“

Nije neko slučajno napravio olimpijske cikluse – istakao je Pešić.

„Košarka u Srbiji stoji na četiri stuba – selekcija, primenjiva metodika treninga, FIBA pravila igre i sistem takmičenja. Sve možete da imate, ali ako nemaš primenjiv sistem takmičenja, sve pada u vodu. Nije slučajno što na nivou Evrope intenziviraju se diskusije o sistemima takmičenja. KLS, kao najkvalitetnija liga u srpskoj košarci, već godinama je upitna ne samo po kvalitetu već i po svrsi postojanja. Imajući u vidu da FIBA (Evroliga) menjaju sisteme takmičenja, neophodno je – i to odmah – pošto to nismo uradili u prethodnom olimpijskom ciklusu, doneti promenu u sistemu takmičenja i registracionom pravilniku. ABA 2 služi za razvijanje klubova iz drugih država bivše Jugoslavije i degradiranje KLS“, rekao je Pešić i dodao da je poražavajuće da osim Zvezde, Partizana, uz neke pokušaje FMP-a i Spartaka, nijedna ekipa ne učestvuje u međunarodnim takmičenjima.

„Imate Španiju koja je u prošloj sezoni učestvovala sa 12 ekipa u evropskim takmičenjima! Turska sa 11, Nemačka sa 10, Francuska sa devet, Grčka – koja ima 12 klubova – takođe sa devet… A u regionu bivše Jugoslavije? Bosna i Hercegovina 1, Slovenija 1, Hrvatska 1, Srbija 2. Mi mislimo da su Zvezda i Partizan košarka? Oni su nam važni, svi smo ponosni. Srećom, imaju podršku Dejana Bodiroge, to niko ne sme da kaže, da je on jedan od najvažnijih ljudi koji je gurao i glasao da Partizan i Crvena zvezda zasluženo imaju mogućnost da u sledeće tri godine prezentuju i možda postanu suvlasnici, što je moglo i mnogo ranije da se desi.“

Potencijal postoji, ali je pitanje koliko još može nedostatak sistema da izdrži.

„To su rezultati pre svega klubova, trenera i talenta. Dok se to koristi, konkurentan si. Međutim, rezultati na poslednjim prvenstvima U19 i U20 su poražavajući. I sada nam idu na Evrobasket bez prve petorke. Bili smo u novembru u FIBA, primljeni od predsednika, od genseka, objasnili im i oni su doslovno rekli da smo mi jedina zemlja košarke bez nacionalne lige. Kada ćete? Zašto spominjemo FIBA? Imamo pre neki dan izjavu Zaglisa koji kaže: ’FIBA predstavlja federacije i nacionalne lige.’ Kako će se evropska liga zvati, nije bitno. Važno je da su oni seli za jedan sto i gledaju kako da naprave sistem takmičenja. Kada će to da bude? Za dve-tri godine sigurno. Imaćemo najkvalitetniju ligu u Evropi, ne ovakvu kakva je danas. Oni će pronaći rešenje. Ali, da li ćemo mi u ovoj našoj malo Srbiji jednom zauvek da se dogovorimo. Da stavimo sujete i lične interese sa strane, da bi košarka postala naš cilj, a ne sredstvo za ciljeve.“

Pešić je insistirao na ovom podatku:

„Upamtite, za godinu dana će se sigurno desiti da FIBA, Evroliga i NBA naprave dogovor. Da li ćemo mi? To ne mogu da garantujem. Imam veliku želju da se to desi. Drugi smo po rankingu reprezentacija u svetu, a 16 sa klubovima u Evropi. I nismo osvojili od 2016. godine nijednu medalju sa U20 i U19. To je ogledalo.“