Partizan Mozzart Bet je pobedom krenuo sezonu u Draženovom domu protiv nikada slabije Cibone (makar na papiru) u jako bogatoj istoriji ova dva rivala. Ovo je bio njihov jubilarni 500. susret.
Crno-beli su savladali Cibonu rezultatom 105:81.
Po kretanju rezultata, reklo bi se rutinski, ali je Cibona prikazala više nego pristojnu partiju, s obzirom na trenutni odnos snaga i rangova u kojima se takmiče ove dve ekipe.
Balkanski klasik već godinama nije na nekadašnjem nivou po kom su Partizan i Cibona poznati širom Evrope, ali su dueli ovih starih rivala uvek interesantni za gledanje, što se i sada potvrdilo.
REZIME UTAKMICE KK CIBONA – KK PARTIZAN MOZZART BET
Najbolji indeks korisnosti na utakmici je imao Uroš Trifunović sa 24 indeksna poena.
Iskoristio je gotovo svaki otvoreni šut koji mu se ukazao, prikupio je i četiri asistencije i to bi trebalo da bude model po kom bi trebalo da igra tokom ove sezone.
Partizan je imao poenterski izuzetno raspoložene igrače, čak sedmoricu dvocifrenih (Vukčević, Panter, Papapetru, Egzum, Lesor, Anđušić i Trifunović), od toga tri igrača sa po 14 postignutih poena (Vukčević, Panter i Trifunović).
Ovo se i može očekivati kroz sezonu, budući na ovogodišnji šuterski potencijal ove ekipe (večeras 23/37 za dva poena, u procentima 62%, 12/25 za tri poena, odnosno 48%, 23/25 sa penala, 92%).
Cibonu je predvodio večeras maestralni Borna Kapusta sa pet poena i velikih 15 asistencija, što ga stavlja na sedmo mesto večne liste najboljih asistenata ABA lige na jednoj utakmici. Iza njega je vrlo dobru partiju pružio Krešimir Ljubičić sa 19 postignutih poena (9/11 iz igre), kao i Lovro Mazalin sa 10 poena, pet skokova i dve asistencije.
Iako je večeras Cibona nastupila sa svega 10 igrača u sastavu, pružila je vrlo dobru partiju koju su navijači znali da nagrade aplauzom, posebno maestralnog Kapustu, koji je pokazao zavidan plejmejkerski kvalitet večeras.
Ovakva kreativnost hrvatskoj košarci već decenijama fali, taj osećaj za asistenciju, čitanje odbrana i kretanja svojih saigrača, koji je na minulom Eurobasketu pokazivao samo veteran Krunoslav Simon.
Partizan je traljavo počeo utakmicu, budući da je prilično opterećen povredama još od početka priprema, a večeras nije bilo ni Jama Madara u sastavu, što se odrazilo pre svega na organizaciju igre i pritisak na loptu.
Cibona je maestralno koristila boljke Partizanovih visokih, pre svega na centralnom pick & rollu preko Kapuste (sedam asistencija u prvoj četvrtini), gde su se Matijas Lesor i Balša Koprivica jako loše vraćali u reket posle high flata i show & recover odbrane.
Jako loša selekcija faulova crno-belih je slala Cibose na liniju penala i dodatno im olakšavala posao u napadu što je rezultiralo sa 26 primljenih poena Partizana i minimalnim zaostatkom krajem prve četvrtine, 26:25.
Potom je Željko Obradović promenio odbranu na piku i uvođenjem Joanisa Papapetrua totalno okrenuo tok utakmice u svoju korist. Iskusni Grk je svojom polivalentnošću u oba pravca pokazao da će biti vrhunsko pojačanje Partizana ove sezone.
Partizan je počeo da preuzima u odbrani i na off-ball blokadama i na piku, što je vremenom dalo rezultata i smanjilo Cibonine poene iz reketa i sa slobodnih bacanja.
Videli smo i neke nekonvencionalne petorke Partizana sa svim bekovima i krilima na parketu, bez klasičnog visokog igrača (Egzum-Panter-Naneli-Trifunović-Papapetru, kasnije i Anđušić)
Upravo ova dva izvora poena (poeni na obruču i sa linije slobodnih bacanja), od tri koje je naveo Srđan Radojević u direktnom prenosu su i pravila prednost Ciboni na početku (“Najbitniji šutevi u modernoj košarci su šut za tri iz kornera, poeni na obruču i šutevi sa linije slobodnih bacanja.”).
Iz tog switcha je Partizan uspeo da otvori igru u tranziciji i da dođe do još lakših poena uz odličan šut spolja, koji je služio celu utakmicu i da dobije drugu četvrtinu sa dominantnih 33:15 i da povede na poluvremenu sa +17.
Partizan je drugo poluvreme rutinski priveo kraju, stoga smo imali prilike da vidimo na delu i mlađe snage crno-belih, pre svega petorku Glas-Jovanović-Trifunović-Vukčević-Koprivica.
Idealno je bila raspoređena minutaža kod Partizana, gde je najviše minuta skupio Uroš Trifunović (25 minuta), a iza njega su bili po minutaži Dante Egzum i Kevin Panter sa po 22 minuta.
Zek Ledej je imao jako malu minutažu (4 minuta), zbog toga što je podbacio u određenim defanzivnim zadacima, što ne mora da znači da će imati mizernu minutažu i kroz sezonu.
Kod Cibone je isto bila pristojno raspoređena minutaža, s obzirom na skraćenu rotaciju prouzrokovanu brojnim kadrovskim problemima.
Borna Kapusta je skupio 31 minut, za njim Krešimir Ljubičić sa 25 minuta, zatim Ivan Majcunić sa 24 minuta, Ivan Perasović i Lovro Mazalin sa 23, Aleksandar Aranitović sa 21 odigranim minutom.
KK PARTIZAN MOZZART BET
O ovosezonskih ambicijama crno-belih ne treba trošiti reči. Nema ko u evropskoj javnosti nije najavio povratak Partizana u sam krem evropske košarke.
Na našem portalu možete pročitati i analizu prelaznog roka Partizana.
Sudeći po potezima u prelaznom roku, kao i po najnovijem generalnom sponzorstvu kompanije Mozzart Bet, Partizan se istakao kao najozbiljniji kandidat za napad na trofeje u regionu i bitnu ulogu u Evroligi.
Što se tiče igara Partizana, još je prilično rano za neko konačno ocenjivanje, ali se već vide realni problemi koje će Partizan morati da rešava u hodu, budući da se “budi” i Evroliga sledeće nedelje i da neće imati puno vremena za trening.
Osnovni problemi kod crno-belih će biti pre svega zaštita obruča, defanzivni skok, odbrana na pick & rollu sa visokim igračima, nedostatak pritiska na loptu na primarnom ballhandleru, kao i sama organizacija igre, pošto ekipa nema čistog organizatora igre (nebitno da li se radi o plejmejkeru, beku ili krilnom igraču), da bi se dodatno poboljšala napadačka fluidnost i iskoristio veliki napadački potencijal Pantera, Nanelija, Papapetrua i maestralni setovi Željka Obradovića, koji su već decenijama bitna tema kada se priča o napadačkim idejama na raznim trenerskim klinikama širom Evrope.
Brine jako veliki broj poena primljen iz reketa – 52 poena Cibone od 81 postignutog poena je došlo upravo poenima iz reketa, što potvrđuje lošu zaštitu obruča.
Nešto će se poboljšati povratkom povređenih igrača, a nešto će morati da se rešava nekom taktičkom improvizacijom ili doselekcijom na spoljnim i unutrašnjim pozicijama.
Dante Egzum kao ovosezonsko pojačanje i osnovna opcija na poziciji plejmejkera se još uvek traži, izlazi iz pauze i određene fizičke nespremnosti.
Još uvek mu fali samopouzdanja i trebaće mu vremena da se uklopi u ovu ekipu.
Biće interesantna njegova uloga kada se vrate Madar i Avramović i eventualni dolazak na spoljnim pozicijama, ukoliko se nađe pojačanje.
KK CIBONA
Cibona trenutno proživljava najgore trenutke u istoriji ovog zagrebačkog velikana.
“Čuvari vatre” Cibone (igrači i stručni štab pre svega) se trude da dostojno predstavljaju ovaj klub i biće upisani u istoriji kluba kao istinski Vukovi s’ Tuškanca koji su se borili za Cibonu kada joj je bilo najteže.
Javnost vidi Cibonu kao glavnog kandidata za ispadanje iz ABA lige i biće svojevrstan uspeh ukoliko Cibona finansijski izdrži ovu sezonu i ne odustane od lige kao mnogo bolje plasirana Primorska u sezoni 2019/20.
Koliko god je ova ekipa Cibone tanka na papiru i najkasnije od svih timova počela sa pripremama, Josip Sesar je uradio izuzetno dobar posao za kratak vremenski period.
Bez Amerikanaca, sa hrvatskim igračima iz domaće HT Premijer lige i igračima iz regiona, uspeo je da posloži ekipu na takav način da igraju vrlo odgovorno i disciplinovano u oba pravca, bez nekog divljanja, karakterističnog za ekipe slabijeg ranga.
Odlično prepoznaju rupe u odbrani, pre svega na piku, što su pokazali večeras preko maestralnog Kapuste koji je povezivao svoje šutere i visoke igrače sa košem.
Solidno proigravaju i sa low posta gde krilni igrači utrčavaju sa weak sidea prema obruču i kažnjavaju loše rotacije prilikom udvajanja visokog igrača.
Dobro i sigurno rešavaju i situacije u tranziciji, ukoliko im se ukaže prilika za trčanje.
Osnovna mana Cibone će biti loša defanzivna tranzicija, što je direktna posledica malopre pomenute skraćene rotacije i nedostatka nekog izrazitog defanzivca spolja. Sve su to igrači koji su više napadački orijentisani, stoga ne treba da čudi 29 primljenih poena iz tranzicije protiv Partizana.
Sledeća stvar koja će biti krucijalna je nedostatak poena u ključnim momentima utakmice – nema jasno definisanog go to guy igrača koji će da uzima lopte u neizvesnim završnicama ili kada ekipa pada, pa je potrebno izmisliti poene u tom trenutku, što može biti ključno u borbi za opstanak.
Još jedna stvar koja može biti veoma bitan faktor – obezbeđivanje defanzivnog skoka. Unutrašnji igrači, Krešimir Ljubičić, Filip Bundović i Marko Baković su imali ukupno pet skokova.
Najbolji skakači Cibone na ovoj utakmici su bili Lovro Mazalin i Aleksandar Aranitović sa po pet skokova, koji su spoljni igrači (Mazalin u nekim varijantama uz Nikolu Maleševića ide čak i na poziciju krilnog centra).
Uz određenu doselekciju na spoljnim i unutrašnjim pozicijama, kao i povratak povređenih igrača, Cibona možda i može da se ozbiljnije priključi borbi za opstanak, možda čak i sredinu tabele, ali sve će zavisiti od finansijske situacije u klubu koja može da se stabilizuje ili da se totalno uruši i da se i ovo malo igrača rastane po sistemu “kud koji mili moji“, kao što je to bio slučaj prošle sezone.
Po jedan jeftiniji Amerikanac, bek nalik Šenonu Šorteru iz Splita i visoki ispod radara nalik Činanuu Onakuu iz perioda Zadra, mogu znatno da promene krvnu sliku ekipe i da donesu potrebne poene ekipi.
OPŠTI UTISAK
Kao što i sam naslov kaže, ovo je maraton koji traje od jeseni do proleća, niti će ova pobeda Partizana puno da kaže o napadima na trofeje, niti će poraz Cibone da im odredi krajnje domete, budući da je ovo bio susret jednog od najvećih favorita za osvajanje ABA lige i jednog od glavnih kandidata za ispadanje iz ABA lige.
Ovo predstavlja neki produžetak priprema za borbu za konačne plasmane ovih ekipa i biće još mnogo promena što taktičkih, što kadrovskih koje će da se svedu u krajnji rezultat negde na proleće.
Problema naravno da ima, ali ne može ni sve da funkcioniše kao podmazano u oktobru mesecu.