Gde Partizan treba da napadne Real Madrid?

Partizan Mozzart Bet se posle 13 godina vratio u TOP 8 fazu Evrolige!!! U četvrtfinalu ih čeka novi duel sa Realom iz Madrida, koji je nedavno pao u Štark Areni i očekuje se izuzetno zanimljiva serija između ovih starih rivala.

izvor: YouTube/EUROLEAGUE BASKETBALL

Prvi susret, odigran u Madridu, je pripao Realu. Podsetimo, Madriđani su slavili rezultatom 105:97, u utakmici sa velikim brojem poena.

izvor: YouTube/EUROLEAGUE BASKETBALL

Ni jedna, ni druga ekipa nisu bile kompletne u oba susreta, Partizan u Madridu, takođe i Real u Beogradu. Vrlo je moguće da će biti slična situacija sa Madriđanima i u ovoj plej-of seriji.

Naime, Vensan Poarje je operisao slepo crevo i neizvestan je za ovu seriju, dok su se legendarni kapiten Reala Serhio Ljulj, Entoni Rendolf i bivši plejmejker crno-belih, Najdžel Vilijams-Gos vratili u sastav, ali su evidentno van ritma sva trojica i pitanje je koliki će biti faktor u ovoj seriji.

Real ima izuzetno težak raspored pred ovu plej-of seriju, stoga nemaju puno vremena da uvode rekovalescente u ritam, tako da će oni u hodu ulaziti u ritam. Već su ubedljivo izgubili novi El Klasiko. Uspešno su prošli Đironu, a očekuju ih i nimalo lak susret u nedelju sa Huventudom.

izvor: YouTube/ACB

Sa druge strane, Partizan ima još neugodno gostovanje u Podgorici do kraja regularnog dela AdmiralBet ABA lige. Pre toga, crno-beli su uspešno prošli izuzetno težak period i u regionalnom takmičenju, budući da su na tri meča bili lišeni pomoći svoje energetske bombe Matijasa Lesora.

Ova analiza će se baviti sredstvima koje Partizan može iskoristiti u plej-of seriji sa Realom. Neka od njih smo već i prošli na našem portalu, što ćemo ponoviti i u ovoj analizi.

TAVARES (KONTRA) EFEKAT

Partizan je još u Madridu pokazao naznake ideje kako neutralisati zaštitu obruča legendarnog rim protectora Madriđana Valtera “Edija” Tavaresa.

Tada prinudna varijanta sa Zekom Ledejem na poziciji centra je donela izuzetnu napadačku produktivnost Partizana, koja je rezultirala sa čak 97 poena usred Madrida. Ledej je šutirao 4/6 za tri na ovoj utakmici i završio je istu sa 20 postignutih poena.

Doduše, odbrana je bila veliki problem, zbog čega je izgubljena utakmica u Madridu.

Na prvoj utakmici nije nastupio Alen Smailagić usled povrede prsta, zadobijene dva dana ranije u Barseloni. Međutim, beogradski susret ova dva rivala je obeležio upravo mladi centar crno-belih, koji je propisno namučio i načeo Tavaresa.

Sposobnost Smailagića da širi igru svojim šutem za tri (41,2% u regularnom delu sezone) je neprekidno izvlačila Tavaresa iz reketa i tako je dobrim delom izbačen iz zone komfora. Više o uticaju Smailagića na ovoj utakmici pročitajte ovde.

Takođe, još jedan igrač koji nije nastupio u madridskom susretu, a važan je šraf crno-belih, bio je Aleksa Avramović. Energični bek crno-belih je koristio Smailagićevo prisustvo na terenu i sa loptom i bez nje.

Dolazio je do lakih poena i distribuirao je loptu svojim saigračima. Bez obzira na to što je završio sa svega pet poena i jednom asistencijom, bio je sporedni mamac za sklanjanje Tavaresa iz reketa.

Potom je Tavares sukcesivno ulazio u nervozu, što ga je dovelo do brzo napravljenih ličnih grešaka, pa je susret u Beogradu završio sa pet ličnih grešaka. Isti epilog je bio i u Barseloni, u El Klasiku, u okviru Endesa lige.

KONTROLA SKOKA – SKOK U NAPADU

Iako je u Madridu Real skakački nadvisio Partizan (34-24 za Madriđane), u Beogradu je bila potpuno drugačija slika. Nije bila toliko velika razlika u skoku u korist crno-belih (32-29) u Beogradu.

Međutim Real ima velikih problema u kontroli defanzivnog skoka, što je pokazao poslednji El Klasiko (42-25 u korist Barselone). Protiv Makabija su dozvolili rivalu takođe 16 ofanzivnih skokova, kao i u El Klasiku.

Istina, Barselona i Makabi su fizički izuzetno moćne ekipe, ali 16 ofanzivnih skokova je mnogo da se dopusti i u niželigaškoj košarci, a kamoli u najjačim evropskim ligama.

U ovom segmentu se vidno oseti nedostatak Poarjea. Tavares je jedina klasična “petica” u ovom slučaju, dok mu pripomažu Francuzi Geršon Jabusele i Pitr Korneli, koji su nominalno krilni centri. Njima na “četvorci” čuvaju leđa Gabrijel Dek i Mario Hezonja, koji su više krilni igrači. Tu je još i Entoni Rendolf, veteran koji izlazi iz teške povrede, stoga nema puno prostora.

MARIO HEZONJA – NESHVAĆENI KOŠARKAŠKI UMETNIK

Novokomponovani ljubimac navijača Partizana, Mario Hezonja je nekada bio velika nada hrvatske košarke.

Predviđala mu se i NBA karijera, koju nije ostvario, iako je proveo oko pet sezona u najjačoj ligi sveta. Urođena prepotencija i sportski bezobrazluk nisu naišli na odobravanje američkog šoubiznisa, pa se rođeni Dubrovčanin vratio u Evropu.

izvor: YouTube/House of Highlights

Posle kratke epizode u Panatinaikosu i rusko-ukrajinskim ratom prekinute epizode u Uniksu, došao je u Real.

Dojam je da još uvek traži u sistemu Ćus Matea. Iako je odličan individualac i može dosta da donese ukoliko ga služi šut, čini se da je malo ugušen njegov stvarni potencijal.

Varira između obe krilne pozicije, gde postoji određeni problem sa spacingom, preciznije rečeno, nestabilni procenti izvan linije 6,75, gde je upravo Hezonja najbolji sa procentima za tri (čak 46,8%).

Međutim, postoji puno varijacija u njegovoj igri. Čas će sasuti 30 poena, čas će bukvalno statirati na terenu i ne raditi ništa, samim tim i unositi nervozu i sebi i ekipi.

Protiv Partizana je u obe utakmice pokazao zavidan individualan kvalitet, ali u ovakvom sistemu prepunom kvaliteta i varijacija u šutu, ne može u potpunosti da dođe do izražaja njegov kvalitet, koji nesporno ima. To može biti potencijalni klip u točkovima Reala.

izvor: YouTube/Eurohoops TV

AGRESIVNOST NA LOPTI

Ovaj segment pripada tzv. pomoćnim igračima Partizana. U ovome prednjače pre svega Jam Madar na početku utakmice, a zatim i pomenuti Aleksa Avramović u nastavku susreta.

Budući da su Madriđani na bekovskim pozicijama opterećeni brojnim povredama, a i sve starijom krštenicom, ovo može biti karta na koju mogu računati crno-beli.

Vrlo verovatno agresivna odbrana na lopti neće odgovarati legendarnom tandemu španskih bekova Ljulj – Rodrigez. Vilijams-Gos je takođe van ritma, iako je odigrao vrlo dobru utakmicu u Madridu sa Partizanom.

Stvar će tu krpiti izvorni bekovi, Adam Hanga i Fabijen Kozer, koji nije imao veliku ulogu u Beogradu, ali poseduje zavidno iskustvo, posebno u sistemu Madriđana.

SERHIO RODRIGEZ – BETONSKE ČIZME REALA?

Legendarni kreator igre je previše dao kako španskoj reprezentaciji, tako i Real Madridu. Isto važi i za njegovog imenjaka i parnjaka na plejmejkerskoj poziciji Ljulja, kao i Rudija Fernandeza. Izlišno je nabrajati sve uspehe ovog legendarnog trojca.

Međutim, sve ima svoj rok trajanja, pa i njihov igrački vek. Ljulj ide od povratka do povrede i obratno, Rudi već godinama igra povređen, dok je Rodrigez uspeo da spoji najviše utakmica od svih španskih veterana. Problem kod Serhia Rodrigeza se odslikava na drugačiji način.

Naime, Rodrigez će u junu napuniti 37 godina, što su već poprilično ozbiljne godine, posebno za ovakav ritam utakmica. Posebno za kreatore igre, kojima fizikalije nisu bile forte kroz dugu i uspešnu karijeru. I dalje je najbolji asistent Madriđana, međutim, njegova odbrana postaje preveliki problem Realu.

Cele sezone protivnici u Evroligi pokušavaju da eksploatišu njegove minute na parketu u svoju korist.

Barselona ga je u minulom El Klasiku tražila PNR igrom, gde je Real pokušao da ga sakrije triple switchom, međutim, Barsa je brzo kažnjavala prisustvo Rodrigeza na parketu i dolazila do lakih poena.

Partizan je uspeo da materijalizuje njegovu sekvencu na parketu putem napadanja na low postu i uvlačenjem u pik.

PROTOK LOPTE – CIJANID ZA ISKUSNOG KRALJA

Pomenute su godine nekoliko igrača Madriđana kao limitirajući faktor, pre svega u fazi odbrane. Isto tako, načeti su i gabariti pojedinaca, koji mogu vidno da poremete defanzivne ideje Reala.

Još jedna stvar, možda i najjači adut svih ekipa Željka Obradovića, naravno i Partizana – protok lopte. Željko je uspeo da se prilagodi na gotovo svaku moguću promenu u evropskoj košarci.

Međutim, jednog principa stare jugoslovenske škole se nikada neće odreći – princip traženja slobodnog igrača putem ekstra pasa. Neprekidno insistira na još jednom dodavanju, po cenu greške ili isteka napada, slobodan igrač se mora naći. Taj protok lopte zapravo kreira višak i otvoreni šut u modernoj košarci, uz igru 1 na 1.

izvor: YouTube/BasketHead

Odličan protok lopte i brza rešenja sa loptom su masakrirali Madriđane u beogradskom susretu i pokrenuli su nadrealne nalete Partizana u prvom i drugom poluvremenu.

Šest ključeva je u analizi, da li će kralj plej-of serija Evrolige, Željko Obradović, iskoristiti jedan od ponuđenih ključeva serije sa kraljevskim klubom ili će pronaći još koji ključ za bedem Madriđana?

Related Posts

Poređenje večitih: Centri

Partizan Brendon Dejvis – reči su suvišne. Nije potrebno puno objašnjavati ko je i kakav je igrač Brendon Dejvis. Evroligaški veteran, verovatno jedan od boljih modernih centara Evrolige pojačao je…

Poređenje večitih: Krilni centri

Partizan Ajzea Majk je u Partizan stigao nakon dve provedene sezone u Francuskoj, u ekipi Burža. Pre samog dolaska u Evropu, Majk je nastupao na Methodis Mustangs koledžu, gde je…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You Missed

Olimpijakos bez Vezenkova silovito protiv Baskonije

Olimpijakos bez Vezenkova silovito protiv Baskonije

PARTIZAN UTIŠAO ARENU: Crno-beli odneli pobedu bez neizvesne završnice

PARTIZAN UTIŠAO ARENU: Crno-beli odneli pobedu bez neizvesne završnice

Dabl-dabl Šortsa za sedmu uzastopnu pobedu Pariza

Dabl-dabl Šortsa za sedmu uzastopnu pobedu Pariza

Da li je Armani ostao na ceni ili će Makabi iskoristiti popust crnog petka u Milanu?

Da li je Armani ostao na ceni ili će Makabi iskoristiti popust crnog petka u Milanu?

Ponitka veruje u crno-bele: Željko zna šta radi

Ponitka veruje u crno-bele: Željko zna šta radi

Ćus Mateo: Sramota je što je kalendar ovakav

Ćus Mateo: Sramota je što je kalendar ovakav
Verified by ExactMetrics